Yaz cilt bakımı yapılırken bazı ürünlerden uzak durulması gerekir. Güneşin etkili olduğu bu aylarda, cilt bakımına özen göstermek ve doğru yöntemler kullanmak oldukça önemlidir. Sadece güneş değil havuz ve deniz suyu da cildi yıpratan faktörlerdir. Cildin oldukça hassas olduğu bu dönemlerde doğru yöntemler izlenerek yapılan bakım rutini, ilerleyen dönemlerde de sağlıklı bir cilde sahip olmak için hemen hemen her yaştan insanın dikkat etmesi gereken bir durumdur.

Bizler de bu yazımızda, doğru bir bakım rutininin nasıl olması gerektiğini ve hangi ürünlerin yaz aylarında kullanılmaması gerektiğini sizler için derledik. Gelin hep birlikte doğru yaz cilt bakım rutini uygulanırken dikkat edilmesi gereken önemli adımlarını inceleyelim. 

Yazın Neden Cilt Bakımı Yapılmalı?

Cilt bakımı sadece uzun süreli kirlenmelerden dolayı yapılan bir işlem değildir. Ciltteki ölü derilerin arındırılması, daha temiz ve ferah bir görüntü oluşturulması açısından cilt bakımının düzenli aralıklarla yapılması gerekir. Özellikle de yaz aylarında, cildin gereğinden çok güneş ışığına maruz kalması, deniz ve havuz sularının yüzü kurutup soyması gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda, yaz cilt bakımı yapmak daha önemli bir hale geliyor. 

Yaz cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi, doğru kozmetik ürün seçimidir. Özellikle de cildin yaz aylarında kurumaya çok meyilli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, peeling ya da çeşitli maske kullanımlarının cilde daha çok zarar verdiği ve cilt bariyerini aşındırdığını söylemek mümkün. Bu işlemlerin akabinde güneş ışınlarının cilde çok daha hızlı nüfuz etmesine ve ciltte lekelerin oluşmasına zemin hazırladığı söylenebilir. Yaz cilt bakımı kapsamında cildin ihtiyaç duyduğu nem düzenli olarak sağlanmalıdır. Bu durum, cilt yüzeyinde oluşabilecek kabuklanmaların da önüne geçecektir. 

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz cilt bakımı tatil öncesi ve sonrası farklılaşabilir. Güneşten yıpranan cilde yaz sonrası cilt bakımı yapmak cildin uzun vadede zarar görmemesi açısından oldukça önemlidir. Bu kapsamda bakım yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar aşağıdaki gibidir. 

1- Cilt Tipinizi Belirleyin

Bir temizlik ve bakım rutini belirlenmeden önce yapılması gereken ilk şey, uygun cilt tipi testi yöntemleri ile cilt tipini belirlemek olmalıdır. Her cilt tipinin kendine has bir yapısı vardır. Bu nedenle uygulanacak bakım yöntemi cilde çeşitli zararlar verebilir. Bu anlamda karma, yağlı ve kuru cilt tipleri en sık rastlanılan tiplerdir.

Yazın yapılacak cilt bakımı karma cilt tipine sahip olanlar açısından daha pratiktir. Karma tipte cilt aynı anda hem yağlı hem de kuru olabilir. Bu nedenle dengeleyici ürünlerin kullanılması gerekir. Karma cilde sahip olan kişiler, yazın yüz bakımı yaparken daha çok su bazlı ürünler kullanmalıdır. Bunlara ek olarak özellikle T bölgesinde tonik ve temizleme jeli de kullanılabilir. Bu sayede ciltte bir bütünlük oluşturulabilir. 

Yaz aylarında yüksek miktarda sebum üretimi olur. Bu nedenle yazın yağlı cilt bakımı yapılırken bu cilt tipine uygun özel olarak üretilen yağ dengeleyici ürünler tercih edilebilir. Yaz cilt bakımı yaparken yüksek miktarda sebum üretimini azaltmak ve yağ oluşumunu azaltmak için özel olarak üretilen tonik ve güneş kremleri tercih edilebilir. 

Kuru ciltli kişilerin bakım rutinini yağlı ciltlere oranla nispeten daha kolaydır. Fakat güneş ışınlarının kuru cilt üzerindeki etkileri çok daha fazladır. Erken yaşlanma ya da kırışıklık belirtileri kuru ciltlerde çok sık görünür. Yüz kırışıklıkları Bu cilt tipine sahip olan kişilerin bakım rutininden yüksek koruma faktörlü güneş kremlerini eksik etmemesi gerekir. Ayrıca  yazın cilt kuruluğu yaşamak oldukça doğaldır. Bu nedenle kullanılan hemen hemen her ürünün yüksek nemlendirme etkili olmasında fayda vardır.

2- Yüz Yıkama Jeli Kullanın

Her cilt tipinin mutlaka bakım rutininde yer vermesi gereken yüz yıkama jelleri, farklı cilt tipleri dikkate alınarak üretilir. Örneğin yağlı ciltler için üretilen ürünler, daha çok kurutmaya yöneliktir. Bu sayede sivilce oluşumunun da önüne geçilebilir. 

3- Yaz Aylarının Vazgeçilmezi: Güneş Kremi

Yaz için cilt bakımı yapmak doğru ürünleri seçmekle başlar. Günün belli saatlerinde tazelenmesi gereken güneş kremleri, güneşin zararlı ışınlarından korunmak açısından oldukça önemlidir. Yağlı ciltler için kadife yapılı, karma ciltler ve kuru ciltler için de su bazlı pek çok güneş kremi bulmak mümkündür. 


4- Doğru Peeling Seçimi Yapın

Peeling ya da maskeler genellikle cilt bariyerini kolayca aşındırabilecek ya da inceltebilecek ürünlerdir. Bu anlamda kış veya sonbahar cilt bakımı  maksadı ile kolayca kullanılabiliyor olsa da yaz aylarında sık sık tercih edilmez. Özellikle peeling yapmak isteyenler için ise uyumadan önce yapmak doğru bir seçimdir. 

5- Bol Su Tüketin

Her cildin temizlik ve bakım ürünlerinden önce ihtiyaç duyduğu en önemli bileşen sudur. Su, cildi parlak ve yumuşak yapar. Zararlı toksinlerin ciltten idrar ya da ter yoluyla atılması, cildin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. Günde en az 2-3 litre su içmek insan sağlığı için önemlidir. 

6- Serumları Rutininizden Eksik Etmeyin

Yaz cilt bakımı rutininde kullanılan serumlar, cildi nemlendirir, kırışıklıkları azaltır, leke ve sivilce izlerini geçirir, cilde dolgunluk kazandırır ve cilt tonunu eşitler. Akne eğilimli ve yağlı ciltlerde sSalisilik asit, kuru ve karma ciltlerde ise Hyaluronik asit içeren serumlar tercih edilebilir. 

Yazın cilt bakımı için makyajı azaltın

7- Tonik Kullanın, Makyajı Azaltın

Sağlıklı bir cilde kavuşmanın en önemli yöntemlerinden biri de sıkı gözeneklerdir. Bu nedenle tonik kullanımı oldukça önemlidir. Ciltteki gözeneklerin sıkılaşması için düzenli olarak tonik kullanmak ve mümkün olduğunca az makyaj yapmak gerekir. Çünkü fondöten gibi makyaj ürünleri gözenekleri tıkayarak her gün daha fazla büyümelerine neden olur. 

8- Soğuk ya da Ilık Suyla Duş Alın 

Sağlıklı bir cildin en önemli püf noktası soğuk ya da ılık suyla duş almaktır. Soğuk su, kan dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda gözenekleri de sıkılaştırır ve vücudun nemini korumasına katkı sağlar. 


Yazın Cilt Bakımına Dair Sıkça Sorulan Sorular

Yaz cilt bakımı rutiniyle ilgili en çok merak edilen soru ve cevapları sizler için derledik;


Yazın Retinol Kullanılır Mı?

Yazın retinol kullanılabilir. Fakat kullandıktan sonraki saatlerde cildin dikkatli bir şekilde korunması önemlidir. Bunun için de yüksek etkili güneş kremleri tercih edilebilir. 


Yazın Cilt Bakımı Yaptırılır Mı? 

Yaz aylarında cilt bakımı yaptırmak mümkündür. Fakat yaz cilt bakımı rutininde cildi yoran ve yıpratan ağır bakımlardan kaçınmak gerekir. 


Yazın Yüze Peeling Yapılır Mı?

Yumuşak yapılı, cildi çizmeyen ve yıpratmayan peelingler tercih edilebilir. Yaz cilt bakımı rutininde farklı bir alternatif olarak kâğıt maskeler de tercih edilebilir. 


Yazın Nemlendirici Kullanılır Mı? 

Yaz aylarında cilt tipine göre farklı nemlendiriciler kullanılabilir. 


Yazın Cilde C Vitamini Kullanılır Mı?

C vitamini cilde faydaları açısından oldukça önemli bir besindir. Bununla birlikte yaz aylarında sadece uyumadan önce ya da güneşe çıkılmayacak zamanlarda kullanılabilir. 


Yazın Cildimi Nasıl Nemlendirebilirim?

Yaz aylarında günde en az 3 kez nemlendirici kremler ile cildi düzenli olarak nemlendirmek, cilt sağlığı açısından önemlidir.


Yazın Cilt Tipime Uygun Nemlendiriciyi Nasıl Seçerim?

Uzman dermatologlar yardımıyla, cilt tipinize en uygun nemlendiriciyi seçmeniz mümkün. Özellikle ilk defa nemlendirici kullanan kişiler için yaz cilt bakımı konusunda doğru tercih yapmak oldukça önemlidir. 


Yaz Aylarında Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir?

Yaz aylarında cilt lekelerinin önlenmesinin en doğru yolu, yüksek etkili güneş kremleri kullanmaktır.