Menu
Sepetim

Sıkça Sorulan Sorular

ÜRÜN VE HİZMETLER

Kullandığınız kapsülün Helal, Kosher, Vegan ve Vegeterian sertifikaları var mı?

Gıda Takviyelerimizin üretiminde; bitkisel kaynaklı kapsül kullanılır. Ürünlerimizde kullandığımız kapsüllerin; Helal, Kosher, Vegan ve Vegeterian sertifikaları mevcuttur. Dilerseniz "Kalite Belgelerimiz" sekmesinden bu belgeleri görüntülüyebilirsiniz.

Gıda takviyelerinde kullandığınız propolisi nereden temin ediyorsunuz?

Gıda takviyesi ürünlerimizde organik çözücüleri uçurulmuş kuru propolis ekstresi kullanılır. Kullanılan propolis ekstresi Avrupa Birliği standartlarında üretilir. Ürünlerimizde bulunan Propolis ekstresi, İtalya'dan ithal edilir.

Takviye edici gıda kullanımında dikkat edilmesi gereken bir husus var mıdır?

Kronik bir hastalığınız veya sürekli kullandığınız bir ilaç yoksa ihtiyacınıza uygun olarak gıda takviyelerini kullanmanızda bir sakınca yoktur. Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza veya sağlık profesyoneline başvurarak takviye ürünleri kullanım programınızı ayarlamanız daha doğru olacaktır.

Birden fazla gıda takviyesini aynı anda kullanabilir miyim?

Birden fazla gıda takviyesi bir arada alınabilir. Kalsiyum emilimini artırmak için D vitamini, demir emilimini artırmak için ise C vitamini içeren bir gıda beraber alınabilir. Besinleri gıda takviyeleri yoluyla aynı anda almak veya besin kaynaklarıyla takviye etmek idealdir. Örneğin, C vitamininin emilimi artırıcı etkilerini elde etmek için demir takviyelerinizi bir bardak portakal suyu ile almak önemlidir.

Bir başka örnek de zerdeçal emilimini artırmak için zeytinyağı ve karabiber ile birlikte kullanılmasıdır. Ancak tüm gıda takviyeleri için aynı durum geçerli değildir. Bu nedenle hangi gıda takviyelerini aynı anda kullanabileceğinizi doktorunuza veya sağlık profesyoneline danışmanız daha doğru olacaktır.

Düzenli besleniyorum, Gıda takviyesine ihtiyacım var mı?

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller, az yağlı süt ürünleri, yağsız et ve balık gibi çeşitli yiyecekleri düzenli olarak tüketiyor ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamıyor iseniz bu durumda takviye gıdaya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bununla beraber düzenli olarak besleniyor olsanız bile bazı durumlarda gıda takviyeleri kullanmanız gerekebilir.

Örneğin, 50 ve üzeri yaşta iseniz, iştahınız zayıf veya besleyici gıdalar almakta zorlanıyorsanız, kronik ishal, gıda alerjileri, gıda intoleransı veya karaciğer, safra kesesi, bağırsak veya pankreas hastalığı gibi vücudunuzun besin sindirimini etkileyen tıbbi bir rahatsızlığınız varsa, vücudunuzun besin sindirimini etkileyen sindirim sistemi ameliyatı olduysanız bu ve benzeri durumlarda takviye edici gıdaya ihtiyacınız olabilir.

Bu durumlara ek olarak vegan veya vejeteryan iseniz yine takviye edici gıda kullanmanız gerekebilir. Örneğin, B12 vitamini sinir ve kan hücrelerini sağlıklı tutar ve çoğunlukla et, balık ve süt gıdalarından gelir, dolayısı ile vegan ve vejeteryanların B12 vitamini takviyesi almaları önemlidir. Aynı şekilde, Omega-3 (balık yağı) kalp sağlığı yönünden önerilen bir gıda takviye ürünüdür. Farklı nedenler ile eğer balık tüketmiyor iseniz takviye edici gıda alınması önemlidir. Diğer özel konularla alakalı hangi vitamin veya gıda takviyesi kullanmanızın gerekli olduğunu konusunu doktorunuza veya sağlık profesyoneline danışarak öğrenebilirsiniz.

Takviye edici gıdaları hangi saatte almak gerekir?

Her takviye edici gıdanın alınması gereken saat değişiklik gösterebilir. Aç karnına, tok karnına veya  yemekle birlikte alabileceğiniz gıda takviyeleri olabileceği gibi sabah veya akşam saatlerinde almanız gereken gıda takviye çeşitleri de olabilir. Bununla beraber, sindirim uyku sırasında yavaşladığından dolayı, özel olarak belirtilmedi ise besin takviyesini gece geç saatlerde almak verimli bir emilim için sorun teşkil edebilir.

Multivitaminler, optimum fayda sağlanabilmesi için günün erken saatlerinde tüketilmelidir. Çoğu takviyenin, midenizi rahatsız etme olasılığını azaltmak ve emilimini artırmak için yiyeceklerle birlikte alınması tavsiye edilir. Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri, en az bir çay kaşığı yağ (yaklaşık 5 gram yağ) içeren bir yemek veya atıştırmalıkla birlikte alındığında daha iyi emilir.

Bu konuda yapılan araştırmalarda, probiyotikleri yemekle birlikte veya yemekten 30 dakika önce almanın, yemekten sonra almaktan daha iyi olabileceği yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Yeterli miktarda sıvı alımı özellikle tablet veya kapsülün parçalanması, C  ve B vitaminleri gibi suda çözünen besinlerin çözünmesi için önemli ve gereklidir.

Gıda takviyesi ürünleri nerede saklamalıyım?

Sıcaklık ve nemin takviye gıdalar üzerindeki etkisi uzun yıllardır araştırılan bir konudur. Isı ve nem, besin takviyelerinin stabilitesini olumsuz yönde etkileyebileceğinden, ürünün optimum saklama süresi için serin ve kuru bir yerde saklanması tavsiye edilir. Serin ve kuru yer ile kast edilen şartlar; sıcaklık değerinin 15-25 derece ve bağıl nem oranının ise yaklaşık %35-65 arasında olmasıdır. Takviye edici besinlerin direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.  

Gıda takviye ürünleriniz nerede, nasıl üretiliyor?

Phytocenter bünyesinde yer alan ürünlerimizden, doğal kozmetik ürünler için Sağlık Bakanlığı'ndan, gıda takviyeleri için ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan gerekli izinler alınarak, mevzuatta belirtilen şartlara uygun olarak doktor ve mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibimiz tarafından Ankara’da bulunan üretim merkezimizde üretilmektedir.

Ürünün jelatinini veya kapsülünü çıkararak kullanabilir miyim?

Kapsülleri yutmakta sorun yaşıyorsanız veya midenizde nadirde olsa bitkisel kapsüle karşı hassasiyet söz konusu ise bu durumda  ürünün kapsülünü çıkararak içeriğini doğrudan su veya uygun olan bir taşıyıcı (bal, pekmez vs.) ile kullanabilirsiniz. 

Takviye gıdaların yan etkileri var mıdır?

Ürünlerimiz bitkisel ve doğal içeriğe sahiptir. Ürün içeriklerinde belirtilen hammaddelere özel bir hassasiyetin veya alerjinin olması dışında belirlenmiş genel bir yan etkisi yoktur. Ancak düzenli kullandığınız bir ilaç , özel bir durum veya hastalığınız olması halinde doktorunuza danışarak ürünleri kullanmanız tavsiye edilir.

Kişilerin kullandığı ilaçlarla gıda takviyelerinin etkileşimi farklılık gösterebileceğinden dolayı kullanılan ilaç özelinde doktorunuzun veya sağlık profesyonelinin değerlendirmesine başvurmanız gerekmektedir.

Ürünleriniz her yaş grubuna uygun mudur?

Ürün içerik bileşenleri farklılık gösterdiğinden dolayı, her ürün her yaş grubuna uygun olmayabilir. İhtiyaç duyduğunuz ürünle ilgili içerik incelemesi yaparak doktorunuza veya sağlık profesyoneline danışmanız daha doğru olacaktır.  Bu konuda ayrıntılı bilgi için Phytocenter iletişim sayfası üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Takviye edici gıdaları ne kadar süre ile kullanmak gerekir?

İhtiyaca göre kullanıma başlanan bir gıda takviyesinin genel olarak 6 hafta ila 3 aylık bir kullanım süresi olur. Bu süreler sonunda kişi parametreleri değerlendirilerek gerekli laboratuvar tahlilleri yapılır. Eğer takviye besin ihtiyacı kalmadığına kanaat getirilirse takviye gıda kullanımına son verilir. İhtiyacı karşılayacak yeterlilikte bir kullanım süresi oluşmamışsa, ürünün daha uzun süre kullanılması önerilebilir.

Gıda takviyesine ihtiyacım olduğunu nasıl anlarım?

Sağlıklı ve dengeli beslenme yapıldığında vitamin veya gıda takviyesi almaya çoğu zaman ihtiyaç olmaz. Ancak değişen koşullar, sağlıklı besinlere ulaşmadaki zorluklar ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi nedenlerle ihtiyaç duyulan tüm vitamin ve minerallerin beslenme yoluyla karşılanamaması durumunda gıda takviyeleri almak gerekli olabilir.

Avrupa'da yapılan diyet araştırmaları, çeşitli mikrobesinlerin yetersiz tüketildiğini ortaya koymuştur. C vitamini, D vitamini, folik asit, kalsiyum, selenyum ve iyot yetersiz tüketildiği gösterilen besinler arasında sıralanmıştır. Mevsimsel olarak da özellikle bazı gıda takviyelerine ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir.

Örneğin sonbahar ve kış aylarında güneş, vücudunuzun D vitamini üretmesi için yeterince güçlü olmadığı için D vitamini almanız gerekebilir. İhtiyacınız olan gıda takviyelerinin daha doğru olarak tespit edilebilmesi ve gıda takviyesi alma planınızın oluşturulabilmesi adına doktorunuzun veya sağlık profesyonelinin tavsiyesini alabilir veya bu konuda ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ürünler hamilelik döneminde kullanılabilir mi?

Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında kullanılabilecek tüm ürünler ve miktarları için ürün açıklamalarını inceleyebilir veya doktorunuza danışabilirsiniz.

Ürünlerinizin Sağlık Bakanlığı onayı var mı? 

Phytocenter bünyesinde üretilen bütün ürünler için ilgili bakanlıktan onay alınmıştır. Gıda takviyeleri ilgili mevzuat gereği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının izin ve onayına tabidir. Bu gruptaki ürünlerimiz için gerekli onaylar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınmıştır. Kozmetik grubundaki ürünlerimiz için Sağlık Bakanlığı Kozmetik Mevzuatı kapsamına uygun olarak üretimlerimiz gerçekleştirilmektedir. Kozmetik ürünlerimiz, Sağlık Bakanlığının Ürün Takip Sistemi’ne (ÜTS) kayıtlıdır.

Kozmetik ürünleriniz doğal mıdır?

Kozmetik ürünlerin tasarlanmasında ve üretiminde; hammadde olarak doğal ürünler kullanılır. Kozmetik hammadde seçiminde doğada kendiliğinden var olan ve yıllar boyunca güvenli bir şekilde kullanılan bitkisel yağlar, kıvam vericiler (balmumu vb.) kullanılır. Hiç bir kozmetik ürünümüzde sentetik esans kullanılmaz.

Doğal Kozmetik ne demek? Normal kozmetik ürünlerden farkı nedir?

Doğal kozmetik markaları üretim aşamasında çoğunlukla karbon ayak izine dikkat eder, hayvanlar üzerinde test yapmaz, sürdürülebilir ve duyarlı üretim metodlarını benimser. Bir markanın “doğal” olma iddiasını kontrol ederken bu kriterlere göre değerlendirmek gerekir. Doğada kendiliğinden var olan uzun yıllar boyunca kullanılmış, kullanılmasında sakınca gözlenmemiş maddelerden yola çıkılarak geliştirilmiş ürünlerdir.

Ürünlerin testini nasıl yapıyorsunuz?

Ürünlerimizde kullanılan hammaddeler, gerekli analiz sertifikaları ile dünyanın kaliteli hammadde üreticilerinden temin edilir. Ürünlerimizin üretiminde sadece  kalite belgesine sahip (helal, kosher vb) hammaddeler  kullanılır. Ürün kalite belgeleri için internet sitemizin ilgili sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ürünlerimizin testleri doktor, eczacı ve gıda mühendislerimizden oluşan Ar-Ge ekibimiz tarafından gerçekleştirilir. Kozmetik ürünlerimizin kalite kontrollerinde hayvan testleri yapılmaz.

KARGOLAMA, TESLİMAT VE İADE

Sitenizden alış veriş yapmak güvenli midir?

Sitemizde ödeme işlemlerinizi 3D Secure ile banka altyapısı kullanarak güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Sitemiz bilgilerin şifrelenmesini sağlayan SSL sertifikasına sahiptir. Sitemiz üzerinde kullandığınız kredi kartı bilgileri kesinlikle kayıt edilmez kişi veya kurumlar ile paylaşılmaz.

Siparişim kaç günde elime ulaşır?

Saat 15:00 den önce verdiğiniz siparişleriniz aynı gün, 15:00'den sonra verdiğiniz siparişleriniz takip eden ilk iş gününde kargoya verilir. Bulunduğunuz il, sipariş saatiniz ve kargo yoğunluğuna bağlı olarak 1-3 gün içerisinde kargonuz elinize ulaşacaktır.

Kargo ücretsiz mi? Hangi kargolar ile çalışıyorsunuz?

Firmamız tarafından belirlenen bir toplam sipariş fiyatı üzerine ücretsiz kargo avantajı sunmaktayız. Halihazırda Yurtiçi Kargo ve MNG Kargo firmaları ile çalışmaktayız.

Siparişimi nasıl değiştirebilirim veya iptal edebilirim?

Teslimat & İade bölümünde belirtilen koşullara uygun olması halinde ürününüzü faturası ile birlikte siparişinizin size ulaştığı günü takip eden 7 gün içerisinde göndermeniz gerekmektedir. Sitemizde oturum açtıktan sonra Hesabım > Siparişlerim sayfasından ilgili siparişiniz için iade talebi oluşturabilirsiniz.

İade edeceğiniz ürünü, paketi hasar görmemiş, ürünün kullanılmamış halini, ürünü size getiren kargo şirketi ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Faturasız gönderilen iade ve değişim ürünleri tarafımızca kabul edilmeyecektir. İadenizi gönderdikten sonra, gerekli olması halinde sizden kargo gönderi kodunuz talep edilebilir. Sorun yaşamamanız adına, gönderi kodunuzu lütfen saklayınız. Kargo, teslimat ve iade süreçleri ile ilgili her türlü sorunuz için bizimle iletişim sayfası üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Yanlış ürün geldi, ne yapmalıyım?

Sipariş ettiğiniz ürünleriniz firmamız tarafından kontrol edilerek tarafınıza gönderilir. Sipariş ettiğiniz ürün elinize ulaşmadı veya farklı ürün tarafınıza ulaştı ise bu durumda, ürününüzü faturası ile birlikte siparişinizin size ulaştığı günü takip eden 7 gün içerisinde göndermeniz gerekmektedir. Sitemizde oturum açtıktan sonra Hesabım > Siparişlerim sayfasından ilgili siparişiniz için iade talebi oluşturabilirsiniz.

İade edeceğiniz ürünü, paketi hasar görmemiş, ürünün kullanılmamış halini, ürünü size getiren kargo şirketi ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Faturasız gönderilen iade ve değişim ürünleri tarafımızca kabul edilmeyecektir. İadenizi gönderdikten sonra, gerekli olması halinde sizden kargo gönderi kodunuz talep edilebilir. Sorun yaşamamanız adına, gönderi kodunuzu lütfen saklayınız. Kargo, teslimat ve iade süreçleri ile ilgili her türlü sorunuz için bizimle iletişim sayfası üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Sipariş iade ettim, geri ödeme ne zaman yapılır?

Ürününüzü iade ettikten sonra, ürün tarafımıza ulaştığında öncelikle iade koşullarına uygunluğu kontrol edilir. Ürün iade koşullarına uygun olması durumunda 2-10 gün içerisinde ödeme sürecini de içeren iade süreci tamamlanır.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında merak ettiğiniz bütün soruları Phytocenter İletişim sayfası üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.