Sonbaharın gelmesiyle birlikte hassaslaşan cildinizin sağlıklı ve canlı görünmesi için cilt bakımında yapabileceğiniz etkili dokunuşları sizler için derledik. Sonbahar cilt bakım önerileri ile geride kalan yaz mevsiminin yıpratıcı etkilerini ortadan kaldırabilir, kuru, rüzgârlı, soğuk ve serin havalarda da sağlıklı, nemli ve tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sonbaharda Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Sonbahar cilt bakımı açısından çok önemli bir mevsimdir. Bu durumun ilk sebebi yaz mevsimindeki hava şartlarından cildin olumsuz etkilenmesidir. Yazın bronzlaşan cilt gergin, kırışıksız ve sağlıklı görünür, bu durum da yanılmalara sebep olur. Çünkü bir süre sonra lekelenmiş, pul pul dökülen cilt ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yaz mevsiminde cildi besleyen ve koruyan kremlerin, artan sıcaklık ve nemden dolayı kullanımı ihmal edilebilir. Güneş sonrası cilt bakımı yapılsa da rüzgârın yanında klor ve tuzlu suların etkisinde kalan bir ciltte yıpranmalar olur ve bu durum sonbaharın gelmesiyle daha da belirginleşir. Yazın sürekli güneş altında, açık havada kalmaktan ve kilo alıp vermekten kaynaklı cilt problemleri de sonbaharda ortaya çıkar. 

Sonbahar cilt bakımı yönünden önemli bir mevsim olmasının bir diğer sebebi ise hava şartlarıdır. Yaz mevsimindeki sıcak ve nemli havanın yerine sonbaharda serin ve kuru bir hava hakimdir. Cilt sonbaharda kuruyabilir daha kırılgan ve hassas olabilir. Bazı cilt rahatsızlıkları bu mevsimde tekrarlayabilir.

Mevsim geçişlerinde özellikle sonbahar mevsiminde daha sağlıklı bir cilt için bakım önerilerini dikkate alıp uygulayarak karşılaşabileceğiniz olası problemlerin önüne geçebilirsiniz. 

Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinizin yeni mevsim şartlarına kolayca uyum sağlaması için geçiş dönemlerini ihmal etmemek gerekir. Kış mevsiminde soğuyan havayla beraber cildin en az etkilenmesi için cilt bakım rutininde sonbaharda birtakım değişikliklere gitmek faydalı olacaktır.

Hava şartlarına rağmen sağlıklı, sorunsuz bir cilt için sonbahar cilt bakımı maksadı ile kullanabileceğiniz etkili ürünleri, bu ürünlerin ne gibi faydalar sağladığını ve en güçlü özelliklerini  sizler için bir araya getirdik. Önerdiğimiz ürünler ile cildinizin sonbahar ve kış şartlarına uyum sağaması çok kolay.


Sonbaharda cilt krem önerisi ve zgeveryday cream

Soğuk Havalarda Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın

Sonbaharda cilt kuruluğu pek çok kadında görülen başlıca sorunlardandır. Bundan dolayı sonbahar cilt bakımında nemlendirici kremler olmazsa olmaz ürünlerdendir. Unutmayınız ki kuruyan ciltte yaşlanma belirtilerinin yanı sıra dökülmeler, kızarıklıklar, esnekliğini kaybetme gibi sorunlar da sık görülür.

Cildi nemlendirmesinin yanında pürüzsüz bir görünüm de veren ZGEveryday Care Cream, sıcağa-soğuğa maruz kalmış ve kuruyan ciltler için ideal bir üründür. Düzenli kullanım ile cildi nemlendirir, canlı ve esnek bir görünüm kazandırır. Ayrıca içeriğindeki zeytinyağı, E ve C vitaminleri ile cildi besler, cilt kuruluğunun ve buna bağlı kızarıklıkların da önüne geçer.


Sonbaharda Cilt Bakımı için Jeuvenile cilt bakım kremi

Leke Giderici Ürünler de Rutine Eklenmeli

Yaz mevsiminde ciltte meydana gelen lekeleri gidermek için sonbahar cilt bakımında Jeuvenile Leke Giderici Cilt Bakım Kremi kullanabilirsiniz. İçeriğindeki diacetyl boldine aktifi, vitamin B3, meyan kökü özü, peptitler ile cilde canlılık verir, nemlendirir ve cildinizde oluşan lekeleri azaltmaya yardımcı olur.

Laktik asit, shea butter, C ve E vitamini sayesinde ise leke azaltmasının yanı sıra cildin aydınlık görünmesini destekler ve yaşlanma ile ortaya çıkan sorunların giderilmesinde etkili olur.


sonbaharda Cilt bakımı için vichy bakım kremi önerisi

Derinlemesine Temizlik Olmazsa Olmaz

Yazın bronzlaşan ve yağlanan cildinize iyi geleceğini düşündüğümüz bir diğer yüz temizleme önerimiz ise Vichy Normaderm Parlama Karşıtı Volkanik Temizleyici ürünü. Bu ürün içerisinde bulunan kil ile cilt gözeneklerini açar ve cildi kurutmadan temizler. Sonbahar cilt bakım rutinine bu temizleme jelini ekleyerek sonbahara canlı, arınmış bir ciltle giriş yapabilirsiniz.  


Onarıcı Cilt Bakım Kremi Cicaplast

Cildinizi Yenileyici Ürünlerle Destekleyin

Soğuk havalarda tahriş olmaya meyilli bir ciltle karşılaşmamak için yaz sonrası cilt bakımına ayrıca önem vermek gerekir. Çünkü mevsim geçişlerinde cildin olumsuz etkiler göstermesi çok doğaldır. Cildin güçlenmesi, yatışması ve yeni hava şartlarına uyum sağlaması için CICAPLAST Baume B5 Onarıcı Bakım Kremi iyi bir seçenek olabilir.

İçeriğindeki vitamin B5 ile kuru ve tahriş ciltleri yatıştırırken, madecassoside içeriği ile cildinizin görünümünün yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur.  Ayrıca ürünün hem çocuklar hem de yetişkinlerin kullanımı için uygun seçenekleri olduğunu belirtelim.


Propogel Sonbaharda Cilt Krem Önerisi

Jel Formdaki Ürünler Krem Kullanmayı Sevmeyenlere

Sonbahar cilt bakımında cildi ferahlatan ve yoğun bir şekilde nemlendiren ürünler, akla ilk gelen ve en çok ihtiyaç duyulan kozmetik ürünler arasındadır. Bu ürünlerden bazıları, yağlanmaya sebep olabilir.

Cildinizin özelliğinden kaynaklanan bu durumun önüne geçmek için nemlendiricinizi krem yerine jel formdaki ürünlerden seçebilirsiniz. PROPOGEL Su Bazlı Nemlendirici Cilt Jeli cildi nemlendirir, yeniler ve canlı gösterir. Jel formdaki ürünlerin bir diğer avantajı ise hızlı emilerek ciltte ıslaklık veya yapışkanlık hissi oluşturmamasıdır.


Sonbaharda Cilt Nemlendirici Krem Önerisi Vichy

Yüzünüzle İlgilenirken Vücudunuzu Unutmayın

Cilt kuruluğu sadece yüz bölgesini değil tüm vücudumuzu etkileyen bir sorundur. Kuruyan cildi nemlendirmek özellikle sonbahar ve kış aylarında asla ihmal edilmemelidir. Kuru ve çok kuru ciltler için nem kaynağı olabilecek Vichy Aqualia Thermal Rich Nemlendirici Krem cildinize yumuşaklık hissi verirken aynı zamanda cildinizin yenilenmesini destekler.


Sonbaharda yüz maskesi Önerisi İçin Krem

Peeling Öncesi Maskelerle Cildinizi Temizleyin

Mevsim geçişlerinde ciltte biriken tüm kirlerden, kalıntılardan arınmak ve ölü derileri temizlemek için en etkili yöntemlerden biri de cilde maske uygulamaktır.

L’Oréal Paris Saf Kil Detoks Maskesi içeriğindeki üç saf kil ve kömür formülü ile ciltte detoks etkisi yaratarak ciltte ferahlığı sonuna kadar hissettirir. Sonbahar cilt bakımı ürünleriniz arasına alabileceğiniz bu ürünü haftada 1 ya da 2 kez uygulayarak daha temiz bir cilde kavuşabilirsiniz.


Garnier Sonbaharda Peeling ve Yüz Temizleme Kremi

Ölü Derileri Atmanın En Kolay Yolu: Peeling

Yazdan kalan ölü derilerin ve gözeneklerin arınması için Garnier peeling ürününü düzenli kullanabilirsiniz. Tüm ciltler için uygun olan bu ürünü haftada 2 ya da 3 kere kullanabilirsiniz.

Hem peeling hem maske hem de temizleme görevi gören Garnier Saf Temiz Kömürlü 3’ü 1 arada cilt bakım ürününü sonbahar cilt bakımında gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Yaban mersini, kömür ve salisilik asit içeriği ile siyah noktaları azaltır, yağlanma sorununu kontrol altına alır, cildin pürüzsüz görünümünü sağlar.