Geçen zamanla beraber yüzümüzde bulunan ince çizgiler derinleşmeye ve kırışıklık halini almaya başlar. İlerleyen yaşın etkisinin yanı sıra çeşitli dış etkenler de yüz kırışıklığına sebebiyet verebilir.

Özellikle otuzlu yaşlardan sonra metabolizmaya bağlı değişimler yaşlanma belirtilerini önemli ölçüde tetikler. Bu noktada önlemlerin erken dönemde alınması derinleşen yüz çizgilerinin kırışıklık haline dönüşmesini engelleyebilir.

Peki, yüz kırışıklığına ne iyi gelir?  Yüz kırışıklığı neden olur? gelin cevapları beraber öğrenelim. 


Yüz Kırışıklığı Neden Olur?

Genç bir görünüme sahip olmak herkesin arzusudur. Aynaya bakıldığında fark edilen her yeni çizgi, bizleri yüz kırışıklığının yavaşlatılması yönünde farklı arayışlara iter.

Aslında sadece yaşlanmanın etkisine bağlı olmayan çizgiler, çeşitli sebeplerden ortaya çıkabilir. Yüz veya cilt kırışıklıkları sebepleri genel hatları ile şöyle sıralamak mümkündür;


 • İlerleyen yaş sebebi ile vücudumuzda kolajen üretiminin azalması,
 • Doğru ve doğal cilt bakım rutininin atlanması,
 • Yoğun makyaj kullanımı ve makyaj kalıntılarının tamamı ile temizlenmesinin ihmal edilmesi,
 • Güneş ışınlarına maruz kalınacağı zamanlarda cilt bakım kremi veya güneş kremi kullanılmasının ihmal edilmesi,
 • Aşırı miktarda alkol ve tütün ürünlerinin kullanılması,
 • Sağlıklı ve dengeli beslenilmediği için C vitamini ve protein eksikliğinin olması,
 • Hem iş hayatında hem de özel hayatta devamlı olarak strese maruz kalınması.


Yüz Kırışıklığı Belirtileri Nelerdir?

Yüz, en fazla gözler önünde olan bölgemiz, adeta topluma dönük vitrinimiz gibidir. Bu nedenle yaş ilerledikçe cildimizde ortaya çıkan yüz kırışıklıkları hem kişi hem de çevre tarafından hemen fark edilir.

Kalın çizgilerin oluşumundan önce, güneş ışınlarının daha çok etki gösterdiği kaş arası, kaz ayağı denilen gözün yan kısımları, dudak çevresi ve boyun bölümünde ince çizgiler belirir.

Zamanla bu çizgiler derin kırışıklıklara dönüşür. İlerleyen yaşlarda ise deri altındaki yağ tabakasının azalması ve cildin elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle cilt kırışıklıkları iyice belirginleşerek ortaya çıkar.

Yüz kırışıklığı belirtileri fark edildiği ilk andan itibaren doğru yöntemler ile cilt bakım rutini uygulamak, sağlıklı yaşama dikkat etmek, anti-aging veya yaşlanma karşıtı doğal kozmetik ürünleri kullanmak yüz kırışıklığı belirtilerinin ertelenmesini adına önemlidir. 


Yüz Kırışıklığı Kaç Yaşında Başlar?

Yüz kırışıklığı belirtileri her insanda farklı yaşlarda başlar. Bu belirtilerin ortaya çıkma yaşı belirgin bir zaman dilimine bağlı değildir. Genetik faktörlerin ciddi olarak etkilediği kırışıklık problemleri için erken yaşlarda önlem almak her zaman önemlidir.

Yirmili yaşlar cildin taze göründüğü dönemler olsa da cilt bu dönemde yavaş yavaş yaşlanmaya başlayacaktır. Bu nedenle 25 yaşından itibaren doğru kozmetik ürün tercihleri ile düzenli bir cilt bakımı yapmak önemlidir. Cildi güneşten korumak, temizlemek ve nemlendirmek bu yaşlarda atılabilecek en doğru adımlar arasındadır.Yüz Kırışıklığına Ne iyi Gelir?

Kırışıklıklarının önüne geçmek için ev ortamında uygulayabileceğiniz bazı pratik yöntemler şöyle sıralanabilir; 

1. E Vitamini Uygulaması

Yüz kırışıklığına neden olan sebeplerden birisi E vitamini eksikliğidir. E vitamini eksikliğini gidermek adına üzüm çekirdeklerinden faydalanabilirsiniz. Üzüm çekirdeği E vitamini açısından zengindir, çekirdekler ezilerek düzenli aralıklarla yüze maske yapılabilir.

2. Zencefil Maskesi

Zencefil antioksidan açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bu özelliği ile cilt sorunlarının giderilmesinde etkin olarak kullanılır. Haftada bir veya iki defa olmak üzere bir yemek kaşığı bal ile bir miktar zencefili karıştırarak, oluşan macumsu bileşeni cildinize uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrası 30 dk. beklemeniz yeterli olacaktır.

3. Biberiye Maskesi 

Yüz bakımında etkin olarak kullanılan bir diğer bitki ise biberiyedir. Biberiye maskesi hazırlarken, 3-4 damla biberiye yağını doğal gül suyu (1 bardak) ile karıştırıp, elde ettiğiniz karışımı 2-3 gün beklettikten sonra günlük olarak yüzünüzü temizlemede kullanabilirsiniz.

4. Bal Maskesi

Bal maskesi hazırlamak için bir tatlı kaşığı bal, bir yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı haftada bir veya iki defa olmak üzere yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Uygulama sonrası 30 dk. bekleyerek bol su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

5. Limon Maskesi

Yüz kırışıklığına neden olan asıl sebeplerden birisi de kolajen eksikliğidir. Limonda bol miktarda bulunan C vitamini, kolajenin üretimini destekler.


Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir? Limon Maskesi


Limon maskesi yapmak için; Yarım limon suyu ile yarım su bardağı yoğurdu karıştırın ve karışımı düzenli olarak yüzünüze uygulayın. Uygulama sonrası 30 dk. bekleyin ve yüzünüzü bol su ile yıkayın.

6. Muz Maskesi

Muz, cilt sağlığını destekleyen yağ ve vitaminler içeren bir besindir. Muz maskesi için, çeyrek muzu macun haline gelene kadar iyice ezin. Elde edilen ezmeyi ince tabaka halinde yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 20 dk. yüzünüzde bekletin ve bol su ile temizleyin.

7. Doğal Yağ Kullanımı

Bir krem yardımı ile yüze uygulanan bazı doğal yağlar, kırışıklıkların azaltılması adına etkili olabilir. Bu yağlardan en yaygın bilinenleri; Badem yağı, argan yağı ve hindistan cevizi yağıdır. 

8. Yüz Masajı

Yüz masajı, kırışıklıkların azaltılmasında etkili diğer bir yöntemdir.


Yüz kırışıklığı Nasıl Önlenir, Masaj Taşı Kullanan Kadın


Masaj taşı veya benzeri bir ürün ile günde 4-5 dakika yüz bölgesine yapacağınız masaj, bu bölgedeki proteinleri artırarak cildin daha genç görünmesine yardımcı olacaktır.

9. Zeytinyağı 

Yapılan araştırmalar zeytinyağı tüketiminin cilt kırışıklıklarının oluşumunu yavaşlattığını ortaya koymuştur. Hem zeytinyağı hem yaprakları hem de sapları yüzümüzde bulunan kolajen seviyesini artırmada etkindir. Zeytinyağını tüketerek ve yüze tatbik ederek kullanabilirsiniz.


Zeytinyağı cilde faydaları konusunda ayrıntılı bilgi için yazımızı okumanızı yavsiye ederiz.


10. Yulaf Maskesi

Maske yapmak için yulaf ununu ve sütü belirli bir miktarda  karıştırıp elde edilen karışımı yüzünüze tatbik edebilir 30 dk. bekledikten sonra bol su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

11. İpek veya Bakır Yastık Kılıfları

Bazen doğru yastık kılıfı ile uyumak bile, cilt kırışıklıklarını azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin ipek protein içeren bir kumaştır, ipek bir yastık ile uyumak cilt sağlığınız adına faydalı olacaktır.

Bakır (copper) anti bakteriyel yastıkların kullanılması ise ciltteki ince çizgilerin giderilmesi için etkin diğer bir yöntemdir.


Yüz Kırışıklığı Nasıl Önlenir?

Kırışıklık aslında yaş almanın cilt üzerindeki belirtisidir. İlerleyen yaşa rağmen doğru yaşam tarzı ve ürünler ile bu etkiyi azaltmak mümkündür. Yüz kırışıklıkları sadece yaşa bağlı olarak ortaya çıkmaz; Cildinizi olumsuz dış etkilere maruz bırakırsanız kırışıklıklar erken yaşlarda da görülebilir.
Kırışıklıkları azaltmak ve çıkmasını yavaşlatmak adına yapılabilecek ilk şey, düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir. Buna ek olarak yüz kırışıklıklarını önlemek için şu adımları ihmal etmeyin;


 • Doğru beslenmeye özen gösterin. Sağlıklı öğünler ile beslenmek vücudun dengesini korur.
 • Düzenli olarak spor ve egzersiz yapın.
 • Günlük su tüketimi cildin elastikiyet kazanması için önemli bir husustur. Bu nedenle günlük en az 2 litre su tüketin.
 • Düzenli saatlerde uyuyun.
 • Yoğun makyaj kullanımından sakının ve aldığınız kozmetik ürünlerin doğal olmasına ve içeriğine dikkat edin.
 • Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalınacağı zaman dışarı çıkmadan güneş kremi kullanın.
 • Aşırı alkol, tütün ve kafein kullanımından uzak durun.
 • Düzenli olarak ölü hücreleri cildinizden atmak için doğal peeling ürünleri kullanın.
 • Şeker kullanımını azaltın; Şeker vücudumuzdaki kolajenlerin parçalanmasını dolaylı olarak destekler. Kolajenlerin parçalanması ise zamanla cildinizdeki kırışıklıkları artırır ve sizi yaşlı gösterir. Şeker alımını azaltmak bu süreci yavaşlatacaktır.


Yüz kırışıklığının önlenmesi konusunda cerrahi yöntemler dahil birçok uygulama söz konusudur. Fakat, bilinmelidir ki kırışıklıklar için önlem alınacak en doğru zaman kırışıklığın ortaya çıkmadığı veya daha derin çizgilere dönüşmediği zamandır.

Erken yaşlarda günlük cilt bakım rutini oluşturmak krem, tunik, losyon gibi doğal kozmetik ürünleri bakım rutinine eklemek bu açıdan önemlidir.


Cilt tipinizi ve hangi cilt bakım ürünlerinin cildinize iyi geldiğini öğrenmek için  https://www.phytocenter.com.tr/blog/cilt-tipi-testi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.