Menu
Sepetim

Doğal Kozmetik Ürünler

Doğal kozmetik ürünler; doğada kendiliğinden var olan hammaddelerden yola çıkılarak tasarlanmış, geliştirilmiş ve üretilerek piyasaya sunulmuş ürünlerdir.

Doğal kozmetik kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için iki önemli kavram olan doğal kozmetik ve organik kozmetik kavramlarının anlaşılması gerekir. 

Doğal veya Organik Kozmetik Ne Demek?

Doğal kozmetik ürünler; doğada kendiliğinden var olan bitkisel, hayvansal ve mineral orijinli hammaddelerden yola çıkılarak geliştirilen ve üretilen kozmetiklerdir.

Organik kozmetik; içeriğinde hiçbir zararlı kimyasal içerik kullanılmayan, üretiminde her aşaması kontrol edilmiş ve organik olarak sertifikalandırılmış hammaddelerin kullanıldığı ve sonuçta organik kozmetik ürünler olarak üretilen kozmetik çeşididir.

Doğal ve organik kozmetik kavramları birbiri ile çok karıştırılan kavramlardır. Üretim sonucunda bir ürünün organik kozmetik ürünler kategorisine girebilmesi için kullanılan her hammadde için organik olarak üretildiğine dair sertifikasyon gerekir. Doğal kozmetik ürünler kategorisine girebilmesi için bir ürünün doğada kendiliğinden var olan hammaddelerden üretilmiş olması yeterlidir.

Doğal Kozmetik Ürünler İçeriğinde Neler Bulunur?

Doğal kozmetik ürünler üretilirken içeriğinde başlıca aşağıdaki maddeler kullanılır;

  • Hayvansal kaynaklı hammaddeler; yağ asitleri, iç yağlar, propolis, arı sütü vb.
  • Bitkisel kaynaklı hammaddeler; ekstraktlar, uçucu yağlar, soğuk sıkım tohum yağları vb.
  • Mineraller kaynaklı hammaddeler; Bor türevleri, Benzoik asit vb.

Doğal Kozmetik Ürünler ve Cilde Faydaları 

Doğal kozmetik ürünler insanlık tarihi boyunca; cildi güzelleştirmek, yaşlanmayı geciktirmek ve/veya mümkün olduğunca engellemek, cildin renk, yumuşaklık ve bütünlüğünü korumak amaçları ile kullanılmıştır.

Bu alanda kullanılan hammaddelerden zeytinyağı; kozmetik açıdan bakıldığında sanki cilt için tasarlanmış özel bir karışımdır. Cildi yeniler, nemlendirir ve yumuşaklık verir. İçeriğinde bulunan antioksidan özellikteki maddelerle (ör: E vitamini) kırışıklık önleyici ve yaşlanmayı geciktirici etkisi gösterir.

Yine kozmetik hammaddesi olarak propolis, tarihte Kleopatra döneminden bu yana kullanıldığı bilinen hatta cildi koruyucu özelliğinden dolayı eski Mısır’da mumyalamada kullanıldığı gösterilen bir hammaddedir. Propolis çok özel bir doğal arı ürünüdür.

Propolisin içeriğinde yaklaşık olarak 180 farklı bileşik bulunur. Hem gıda takviyesi olarak hem de kozmetik alanda güvenle kullanılır. Propolisin yaklaşık olarak %15’lik kısmını oluşturan uçucu yağlar, flavonoidler, vitamin ve mineraller (B1, B2, C, E vitaminleri ile çinko, bakır, demir vb.) cilt sağlığı açısından çok önemlidir.

Ayrıca, Propolisin cilt yağlanmasını dengeleyici ve aşırı yağlanmayı önleyici özelliği de mevcuttur. Bu özellik propolis içeren doğal kozmetik ürünleri özellikle ergenlik dönemindeki genç bireyler için tercih sebebi yapmaktadır.

Kozmetik cilt yenileyici maskelerde; bir arı ürünü olan bal, içeriğinde organik sertifikalı olarak üretildiğinde ise organik kozmetik ürünler olarak kabul edilen kozmetiklerin terkibine girer.

Doğal kozmetik ürünler hammaddeler açısından değerlendirildiğinde; mineral kökenli hammadde olan çinko oksit örnek verilebilir. Çinko oksit pişik kremlerinin ve güneş kremlerinin içeriğine girmektedir. Çinko oksit özellikle güneş yanıklarının ve güneş kaynaklı lekelerin oluşumunun önlenmesi için cilt üzerinde zararlı UV ışınlarını süzmek ve bariyer oluşturmak maksadıyla kullanılmaktadır.

Neden Doğal Kozmetik Ürün Tercih Etmeliyim?

Doğal kozmetik ürünler ve bunların hammaddeleri binlerce yıldır güvenli bir şekilde kullanılır. Zeytin yağı, propolis ve arı sütü vb. maddeler sağlıklı ve güvenilir olması nedeni ile tüm dünyada yaygın olarak tüketilir.

İnsanların gıda olarak tüketebildiği ve organizmada herhangi bir problem oluşturmayan hammaddelerin kozmetik olarak kullanılması cilt sağlığımızın korunması adına önemlidir.

Yenebilen ve binlerce yıldır yiyecek olarak kullanılmış hammaddelerden daha güvenli olarak değerlendirilebilecek bir hammaddenin bulunabilme ihtimali neredeyse imkansızdır. Dolayısı ile bu ürünler kozmetik açıdan değerlendirildiğinde güvenilirlik konusunda olumsuz etkiler oluşturmayacak ürünlerdir.

Bir tüketici bir kozmetik ürünü seçerken ilk önce “bu ürün güvenilir mi?” sorusunun cevabını aramalıdır. Bu ürün içeriğine bakılarak anlaşılabilir. İçeriğinde spekülasyon bulunan sentetik kökenli hammaddeleri (SLS, parabenler vb.) bulunduran ürünlerden uzak durulmasını tavsiye edilebilir. Güvenli olarak değerlendirdiğiniz organik ve doğal kozmetik ürünler tercih etmeniz tavsiye edilir.
PHYTOCENTER  ZGEVERYDAY CARE CREAM Doğal Nemlendirici Cilt Bakım Kremi 50 ml PHYTOCENTER  ZGEVERYDAY CARE CREAM Doğal Nemlendirici Cilt Bakım Kremi 50 ml
Çok Satan -17 %
Phytocenter Doğal Nemlendirici Cilt Bakım Kremi ile Cildinize Işıltısını Kazandırın! Sıcak, kuru, rüzgarlı veya soğuk havalar veya diğer dış etkenler ile karşı karşıya kalan cildimizin, sağlığını, nemini ve esnekliğini kaybetmemesi adına düzenli olarak nemlendirilerek gerekli bakımların yapılması ol..
1.250,00TL 1.500,00TL
PHYTOCENTER EVERGREEN CREAM Cilt Yenileyici Bakım Kremi 100 ml PHYTOCENTER EVERGREEN CREAM Cilt Yenileyici Bakım Kremi 100 ml
Çok Satan -10 %
Evergreen Cream Cilt Yenileyici Bakım Kremi ile Kuru ve Çatlak Ciltlere Elveda! Phytocenter Evergreen Cream Cilt Yenileyici Bakım Kremi içeriğinde bulunan E ve C vitaminleri, Sarı kantaron, Mersin, Çörekotu ve Defne yağları sayesinde hem cilt kuruluğuna hem de cilt çatlaklarına karşı korumada en büy..
3.300,00TL 3.670,00TL
PHYTOCENTER EVERGREEN CREAM Cilt Yenileyici Bakım Kremi 50 ml PHYTOCENTER EVERGREEN CREAM Cilt Yenileyici Bakım Kremi 50 ml
Çok Satan -10 %
Evergreen Cream Cilt Yenileyici Bakım Kremi ile Kuru ve Çatlak Ciltlere Elveda!Phytocenter Evergreen Cream Cilt Yenileyici Bakım Kremi içeriğinde bulunan E ve C vitaminleri, Sarı kantaron, Mersin, Çörekotu ve Defne yağları sayesinde hem cilt kuruluğuna hem de cilt çatlaklarına karşı korumada en..
1.900,00TL 2.110,00TL
PHYTOCENTER EVERGREEN-ZN CREAM Cilt Yenileyici Bakım Kremi 100 ml PHYTOCENTER EVERGREEN-ZN CREAM Cilt Yenileyici Bakım Kremi 100 ml
Çok Satan -10 %
Evergreen-ZN Cream Cilt Yenileyici Bakım Kremi İle Cildinizi Şımartın!Evergreen-ZN Cream Cilt Yenileyici Bakım Kremi içeriğinde yer alan Sarı kantaron, Mersin, Defne, Çörek otu yağları, Çinko, E ve C vitaminleri sayesinde cildinizi kuruluk ve çatlak gibi cilt problemlerine karşı korumaya yardımcı ol..
3.300,00TL 3.670,00TL
PHYTOCENTER EVERGREEN-ZN CREAM Cilt Yenileyici Bakım Kremi 50 ml PHYTOCENTER EVERGREEN-ZN CREAM Cilt Yenileyici Bakım Kremi 50 ml
Çok Satan -14 %
Evergreen-ZN Cream Cilt Yenileyici Bakım Kremi İle Cildinizi Şımartın!Phytocenter Evergreen-ZN Cream Cilt Yenileyici Bakım Kremi içeriğinde yer alan Sarı kantaron, Mersin, Defne, Çörekotu yağları, Çinko, E ve C vitaminleri sayesinde cildinizi kuruluk ve çatlak gibi cilt problemlerine karşı koru..
1.900,00TL 2.210,00TL
PHYTOCENTER GALIUM CREAM Kas ve Doku Masaj Kremi 100 ml PHYTOCENTER GALIUM CREAM Kas ve Doku Masaj Kremi 100 ml
Çok Satan -10 %
Vücudunuzu Phytocenter Galium Cream Kas ve Doku Masaj Kremi ile Rahatlatın! Phytocenter Galium Cream Kas ve Doku Masaj Kremi, İçeriğinde yer alan Karanfil, Zeytin, Ardıç, Defne, Sarı kantaron, Çörekotu ve Portakal kabuğu yağları ile Karakafes, Yoğurt otu, Alıç ve Defne ekstreleri sayesinde vücu..
1.400,00TL 1.555,00TL
PHYTOCENTER LAURUS CREAM Eklem Masaj Kremi 100 ml PHYTOCENTER LAURUS CREAM Eklem Masaj Kremi 100 ml
Çok Satan -10 %
Eklemleriniz ve Vücudunuz Laurus Cream Eklem Masaj Kremi ile Rahatlasın ve Gevşesin!Laurus Cream Eklem Masaj Kremi içeriğinde yer alan Karanfil, Defne, Zeytin, Ardıç ve Portakal kabuğu yağları ile Karakafes Defne, Reyhan ve Alıç ekstreleriyle sadece eklemlerinizi dinlendirmekle kalmaz, aynı zam..
1.400,00TL 1.555,00TL
PHYTOCENTER LAURUS CREAM Eklem Masaj Kremi 50 ml PHYTOCENTER LAURUS CREAM Eklem Masaj Kremi 50 ml
Çok Satan -10 % Tükendi
Eklemleriniz ve Vücudunuz Laurus Cream Eklem Masaj Kremi ile Rahatlasın ve Gevşesin!Laurus Cream Eklem Masaj Kremi içeriğinde yer alan Karanfil, Defne, Zeytin, Ardıç ve Portakal kabuğu yağları ile Karakafes Defne, Reyhan ve Alıç ekstreleriyle sadece eklemlerinizi dinlendirmekle kalmaz, aynı zamanda ..
750,00TL 833,00TL
PHYTOCENTER SYMPHYTUM  CREAM Bel ve Boyun Bölgesi Masaj Kremi 100 ml PHYTOCENTER SYMPHYTUM  CREAM Bel ve Boyun Bölgesi Masaj Kremi 100 ml
Çok Satan -10 %
Symphytum Cream Masaj Kremi ile Belinizi ve Boynunuzu Rahatlatın! Symphytum Cream Bel ve Boyun Bölgesi Masaj Kremi İçeriğinde bulunan Zeytin, Defne, Çörekotu, Karanfil, Ardıç, Sarı kantaron ve Portakal kabuğu yağları ile Karakafes, Alıç ve Defne ekstreleriyle hem cildinizin dinlenmesine hem de ..
1.400,00TL 1.555,00TL
PHYTOCENTER ZGBABYSKIN CREAM Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem 50 ml PHYTOCENTER ZGBABYSKIN CREAM Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem 50 ml
Çok Satan -17 %
Cildinize Nemini Phytocenter Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem ile Kazandırın!ZGBabyskin Cream Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem içeriğinde bulunan sarı kantaron, badem, kayısı çekirdeği, limon kabuğu, mersin ve kudret narı yağları ile ısırgan ekstresi, E ve C vitaminleri içerir. Bu ..
2.500,00TL 3.000,00TL
PHYTOCENTER ZGPROPOLIS CREAM  Yağ Bazlı Yenileyici Cilt Bakım Kremi 100 ml PHYTOCENTER ZGPROPOLIS CREAM  Yağ Bazlı Yenileyici Cilt Bakım Kremi 100 ml
Çok Satan -10 %
Phytocenter Yağ Bazlı Yenileyici Cilt Bakım Kremi ile Cildinizi Yenilemenin Tam Zamanı!Yağ Bazlı Yenileyici Cilt Bakım Kremi  içeriğinde yer alan E ve C vitaminlerinin yanısıra Propolis Ekstraktı ve Çörekotu Yağı sayesinde cildinizi yenilerken aynı zamanda nemlendirerek ışıltısını ve canlılığın..
950,00TL 1.055,00TL
PHYTOCENTER ZGSCARAGE CREAM Leke Giderici Cilt Bakım Kremi 50 ml PHYTOCENTER ZGSCARAGE CREAM Leke Giderici Cilt Bakım Kremi 50 ml
Çok Satan -20 %
Phytocenter Leke Giderici Cilt Bakım Kremi ile Cilt Lekeleri İle Vedalaşın!Phytocenter ZGScarage Cream Leke Giderici Cilt Bakım Kremi içeriğinde yer alan Zeytinyağı, Sarı kantaron, Kudret narı, Ardıç ve Limon kabuğu yağları, E ve C vitaminleriyle cildinizi yenilemekle kalmaz aynı zamanda, cildinizi ..
2.400,00TL 3.000,00TL
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 13 (2 Sayfa)