Menu
Sepetim

Fason Üretim

 

Gıda takviyesi ve kozmetik ürün pazarının yüksek kalite taleplerine paralel olarak sertifikalı, tecrübeli ve alanında uzman ekibimiz ile müşteri memnuniyetini esas alarak kaliteli ürünler üretiyoruz.AR-GE alanında kapsamlı yatırım ve bilgi birikimine ve ayrıca GMP/ISO 22000 gibi kalite kontrol alt yapı sertifikalarına sahip olan firmamız, müşterilerin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda çözümler ortaya koyarak, kendi sektöründe öncü markalara tasarım ve üretim hizmeti vermektedir.Biliyoruz ki fason üretim, üretmenin ekonomik ve etkin yoludur, Phytocenter ailesi olarak bu anlayışla hem ülke ekonomisine hem de ürünlerinize değer katacağımıza inanıyoruz.


Fason Kozmetik Üretimi

Özellikle tüketicilerin almayı düşündükleri ürünlerde her zamankinden daha fazla seçenek ve özellik istemeleri, günümüzde fason kozmetik üretimi yönteminin sıklıkla tercih edilmesine sağlamıştır.

Fason üretici kullanmak hem maliyetleri hem de ürünü pazara sunma süresini azaltır. Bu nedenle fason kozmetik üretim maliyeti de düşer. Aynı zamanda dış kaynak kullanımı, üretilen ürünlerin kalitesini ve tutarlılığını artırmaya da yardımcı olur. 

Sözleşmeli üretim olarak da adlandırılan fason üretim; bir işletme, ürünlerini imal etmek için başka bir şirketle anlaştığında başlar. Daha az imkanı olan iş adamlarının, daha büyük bir fabrika inşa etmek ve işletmek için gerekli olan büyük miktarda sermayeyi elde etmeden ürünlerini satmaya başlamalarını sağlar.

Karşılıklı bir kazanma stratejisi olan fason üretim iki tarafın da üretimde katkısının olmasını sağlar.  Ürünü tasarlayan fikir bazında olgunlaştıran işletme ile bu fikirleri ürüne dönüştürebilecek alt yapıya sahip üreticinin işbirliği yapması esasına dayanır.

Fason kozmetik üretimi de tıpkı bu şekilde; şirketlerin, işe alınan şirket tarafından kendilerine verilen özelliklere göre belirli sayıda ürün yapmayı kabul etmesiyle gerçekleşir.

Fason Kozmetik Üretim Süreçleri ve Ürün Kapsamı

Fason kozmetik üretimi yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar söz konusudur. Bunlardan en önemlisi hammaddenin doğru seçilmesidir. Bununla beraber marj ve sermayenin de en uygun şekilde hesaplanmasıyla doğru bir fason kozmetik üretimi  başlar.

Bununla beraber daha fazla imkanı olan şirket ve daha az imkanı olan iki şirket birlikte üretim yapmayı taahhüt etmiş olur. Daha sonra iş, üretilen ürünler için müşteri bulmaya ve merkezi bir depodan satışları yönetmeye konsantre olmak için serbest bırakılır. Bu aşamalarda sıraları atlamadan düzenli olmak en önemli hususlardan biridir. 

Fason kozmetik üreticileri özellikle bazı ürünler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunlar; 

 • Kremler
 • Merhemler
 • Jeller
 • Diş macunları olarak sıralanabilir.

Fason Üretim Nasıl Yaptırılır?

Fason üretim, bir fason üreticinin belirli bir süre boyunca belirli bileşenleri veya ürünleri yapmak için başka bir şirketle anlaşma yapmasıdır. Bir dış kaynak kullanımı biçimi olarak kabul edilen bir sözleşmeli üretici, bir şirketle, şirket için kendi özelliklerine göre parçalar, bileşenler veya bütün ürünler üretmek üzere bir iş anlaşması yapabilir. Üretilen ürünler daha sonra şirket tarafından kendi üretim sürecinde veya kendi ürünlerini tamamlamak için kullanılır.

Fason kozmetik her ne kadar faydalı olursa olsun, ürünleri üretmek için başka bir şirketle çalışıldığından, ortaya çıkabilecek bazı riskler olabilir. Ürünün imalatında talep edilen belli özellikler vardır.

Bu özellikler imalatı yaptıran firma tarafından üretici firmaya iletildikten sonra, bitmiş ürün elde edilene kadar fason üretim talep eden şirketin kontrol sahibi olduğu çok az şey vardır. Bu durum da bir risk doğurabilir.

Neden Phytocenter?

Firmamız akademik personelden oluşan bilimsel alt yapısı tecrübesi ve sertifikasyonları ile fark yaratmaktadır. Firmamızın GMP ve ISO 22000 sertifikaları bulunmaktadır. Ayrıca çok nitelikli bir Ar-Ge ekibini bünyesinde barındırmaktadır.

Ar-Ge ekibimiz;

 • Ulusal ölçekte, Ar-Ge inovasyon ödülleri bulunan doktoralı eczacı,
 • Fitoterapi ve Toksikoloji konularında uzman eczacılar,
 • Tıp doktorları
 • Doktoralı Endüstri Mühendislerinden oluşturulmuş akademik bir ekiptir.


Kozmetik Fason Üretim Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır? 

Kozmetik fason üretim sözleşmesi hazırlarkan her sözleşmede olduğu gibi çıkabilecek anlaşmazlılara yönelik hazırlanmalıdır. Sözleşmeniz, iddialar ve anlaşmazlıklar için süreci belirlemeli ve detaylandırmalıdır.

Sözleşme; genellikle yazılı bildirim gerekliliklerini ve iddiaları çözmek için bir prosedürü içermelidir. Ayrıca, alternatif bir uyuşmazlık çözümü maddesi kapsamında tahkim veya arabuluculuk talebini de sözleşmede belirtmelisiniz.

Fason Kozmetik Üretim Fiyatları 

Fason kozmetik üretim fiyatları belli başlı hususlara göre değişiklik göstermektedir. Bu hususlar birkaç başlık altında toplanabilir. En önemli husus; hammaddedir.

Örneğin hammadde talep ettiğinizde, üreticiniz hangi tip, hangi kalitede ve hangi menşei ülke diye sorarak karşılık verecektir. Burada en önemli nokta; malzemenin kesin özelliklerini daha da daraltmak ve arzu edilen kalitede hammadde bulabilmektir.

Bu sorular sayesinde ürünün imalat aşamasından önce, en önemli nokta olan hammadde doğru ve uygun seçilmiş olur. Hammadde sertifikaları (helal, kosher, vegan vb) ve menşei ülke hammadde fiyatlarını önemli ölçülerde değiştirebilmektedir.

Fason kozmetik üretim maaliyetlerine etki eden en önemli hususlardan biri de işcilik maliyetleridir. İşçilik maliyetlerindeki farklılıklardan dolayı gelişmiş ülkelerdeki büyük sermaye grupları, üretim merkezi olarak gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkeleri tercih edebilmektedirler.

Ayrıca; ekipman, arazi, tesisler, faiz oranları, sigorta ve vergiler de fason kozmetik ve gıda takviyesi üretim fiyatlarına etki edebilmektedir. Fason kozmetik üretim süreçlerinin nasıl ve kim tarafından yapılacağı da üretim maliyetlerine etki eden konulardır.

Ülkemizde Kozmetik Fason Üretimi Aşamaları 

 • Fikir bazında ürün ve içeriğinin belirlenmesi
 • Fason üreticisinin belirlenmesi 
 • Kozmetik mevzuatına uygunlukların değerlendirilmesi 
 • Ar-Ge süreçlerinin tamamlanması ve pilot üretim 
 • Stabil ürünler için Sağlık Bakanlığına bildirimlerin yapılması ve ürün dosyalarının hazırlanması, etiket, borkodlama ve primer ve sekonder ambalaj belirleme süreçlerinin tamamlanması 
 • Üretimin gerçekleştirilmesi 
 • Ürünün piyasaya arz edilmesi 

Firmamızca; fason üretim aşamaları ile ilgili bahsedilen tüm bu süreçlerde, talebi olan gıda işletmelerine destek vermekteyiz. Fason üretim hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için https://www.phytocenter.com.tr/iletisim sayfası üzerinden bizimle iletişime geçiniz.