Herkesin zaman zaman muzdarip olduğu cilt problemlerinin başında gelen sivilceler bazen can sıkıcı bir hale gelebilir. Peki, sivilce nasıl geçer? Sorunun yanıtlarıdan biri evde hazırlayabileceğiniz doğal maskelerdir. Ancak maske yöntemlerini uygulamaya başlamadan sivilcelerinizin neden çıktığını öğrenmek oldukça önemlidir.

Siz de sayfayı kaydırmaya devam ederek hem sivilceler ile ilgili merak ettiklerinize ulaşabilir hem de sivilcelerinizi evde yapabileceğiniz doğal maskeler ile nasıl geçirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sivilce Nedir?

Cildin fazla sebum üreterek yani fazla yağlanarak, temizlenmemesinden kaynaklı cilt yüzeyinde meydana gelen kırmızı içi iltihaplı cilt problemidir. Sivilce, yağ bezeleri ve kıl köklerinin tıkanması sonucu oluşur. Ölü deri hücreleri, siyah ve beyaz noktaya neden olarak gözeneklerin içine sıkışır ve sivilce oluşmasına neden olur.

Akne Nedir?

Akne, cilt yüzeyini ve yağ bezlerini uzun süre etkiler ve cilt yüzeyindeki mikrobiyolojiyi bozar. Fazla bulunan bakteriler nedeniyle, ciltte geçmeyen kırmızılıklar oluşur. Sivilce ise kısa süreli ve tekli enfeksiyonlar için kullanılan bir tanımdır. 

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce cilt yüzeyindeki gözeneklerin, kir, toz, makyaj kalıntısı, ölü cilt ve çeşitli sebeplerden dolayı tıkanması sonucu oluşur. Ayrıca tıkanan gözenekler siyah nokta, beyaz nokta hatta iltihaplanmaya da sebep olabilir. 

Sivilce, hormonal dengesizlik veya dalgalanma, aşırı aktif yağ bezleri, kötü beslenme veya diyet, stres, regl, ilaçtan kaynaklanan yan etkiler ve cilt temizliğine dikkat etmemekten kaynaklı olabilir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce vücudun hangi bölgesinde meydana gelirse gelsin öncelikle bölgenin temizliği ve kuruluğu sivilce nasıl geçer sorusunun ilk adımıdır. Dermatologların dikkat çektiği diğer bir nokta ise özellikle yüzde meydana gelen sivilcelere (aknelere) kesinlikle dokunmamak ve sivilceleri (akneleri) kesinlikle patlatmamak gerektiğidir. Eğer sivilce patlatılırsa, daha uzun bir zaman içinde iyileşir ve patlayan akne yaraya dönüşür.

Evde sivilceden kurtulma yöntemleri arasında genellikle limon ile yapılan maskeler yer alır. Limon, ölü derinin temizlenmesini, yeni hücrelerin oluşmasını ve ciltte kolajen üretiminin artmasını sağlar. Cilt açısından oldukça faydalı bir besin olan limon, antioksidan ve askorbik açısından da zengindir. Askorbik asit ciltte bulunan gözeneklerin sıkılaşmasını ve küçülmesini sağlar. Bunların yanı sıra sivilce lekelerinin ve koyu renk lekelerin de de azalmasına yardımcı olur. 


Yüzde Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Genellikle insanların başına gelen en yaygın cilt problemi arasında olan sivilceler ergenlik dönemi ile kendini göstermeye başlar. Pek çok neden sivilce oluşumuna neden olabilir. Özellikle yağlı veya karma bir cilt tipine sahipseniz ve yüz temizliğine önem vermiyorsanız yüzünüzdeki gözeneklerde biriken kirler, cildinizde sivilce çıkmasına neden olur. 

Yüzünüzdeki sivilcelerden kurtulmak için öncelikle nedenini bilmeniz gerekir. Yüzünüzde sivilce çıkması sizi rahatsız eden bir sağlık problemi olmasının yanı sıra psikolojik olarak da etkileyen bir durumdur. Yüzünüzde sivilce çıkmasının bir diğer nedeni de hormonal olabilir. Ayrıca yanakta, çenede ve alın bölgesinde çıkan sivilcelerin farklı nedenleri bulunur.

Çenede Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Gün sonunda makyajınızı temizledikten sonra uyumak, cilt tipinize uygun nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeniz ve ellerinizi yüzünüzden her daim uzak tutmanız cildinizde çıkan sivilceleri önlemek için en etkili uygulamalardır. Çenede sivilce çıkmasının en önemli nedenlerinden biri de hormonal olmasıdır. Hormon seviyenizin değişkenliği, özellikle adet dönemi gibi zamanlarda çenenizde sivilce çıkmasına neden olur. Ayrıca hormon dengesizliği yaşamanızın diğer bir nedeni dengesiz beslenmedir.

Çenede çıkan sivilceler düzenli bakım ve uygun ürünlerle dahi geçmeyecek kadar inatçı olabilir. Bu yüzden düzenli bakım ile iyileşme gözlemlemiyorsanız mutlaka dermatoloğunuza danışarak etkili tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Ancak çenede sivilce çıkması kullandığınız bazı ilaçların yan etkisi, yanlış cilt bakım ürünleri kullanıyor olmanız, stres ve yağlı yiyecekleri tüketmenize de bağlı olabilir. Ayrıca yastık kılıfınızı düzenli olarak değiştirmeniz ve makyajlı bir şekilde uyumamanız önemlidir.

Yanakta Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer? 

Yanakta sivilce çıkmasının en büyük etkenlerinden biri gözeneklerde kir ve yağ birikmesidir. Ancak yaşam tarzınız, beslenme ve günlük alışkanlıklarınız da sivilce oluşumuna neden olan önemli etkenler arasında yer alır. Diğer yandan yanakta sivilce çıkmasının nedenlerinden biri de fazla şeker kullanımıdır. Günlük almanız gereken şeker miktarının fazlasını tüketmeniz hem akciğer ve solunum yolu ile ilgili rahatsızlık yaşamanıza hem de cildinizin sivilce üretmesine neden olur.

Yanağımda sivilce çıkan kadın

Yanağınızda sivilce çıkmasının diğer bir nedeni ise telefonla fazla konuşmaktan kaynaklıdır. Telefon, hijyenik olmadığı takdirde fazla temas etmeniz halinde telefonun yüzeyinde bulunan bakteriler yüzünüze geçer. Bu yüzden telefonla konuşmadan önce sterilizasyonuna dikkat etmeniz önerilir.

Alında Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Yaşadığınız stres veya cildinizin aşırı sebum üretmesi ve T bölgesinde yaşanan yağlılık oranının artması alnınızda sivilce çıkmasına neden olan en büyük etkenlerdendir. Ancak yağ üretimi ve stresin ilişkisi olmamakla birlikte, yağlı bir cilt yapısına sahipseniz sivilce oluşumu göz ardı edilemez bir gerçektir.

Stresi azaltmak için; dans etmek, müzik dinlemek veya egzersiz yapmak uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerdir. Alnınızda çıkan sivilcelerin önünü alamıyorsanız bir uzmana başvurmanız ve asla sivilcelerinize dokunmamanız gerekir. 


Cilt tipinizi öğrenmek için https://www.phytocenter.com.tr/blog/cilt-tipi-testi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Burunda Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Burunda çıkan sivilcelerin en önemli nedenlerinden biri T bölgenizde aşırı sebum üretiminin olmasıdır. Özellikle cildinize uygun olan ürünlerle cilt temizliğini yapmanız önemlidir. Burunda çıkan sivilceler genellikle ergenlik döneminde görülen bir cilt problemidir. Burnunuzdaki gözenekleri yağdan ve kirden arındırarak gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacak bir tonik ile düzenli bir şekilde uygulama yapmalısınız. 

Gözenekleriniz makyaj yapmamış olsanız bile, havadaki kir ve ciltteki yağ oranının fazla olması nedeniyle çok çabuk dolar. Bu yüzden düzenli bir şekilde temizlemeniz ve yalnızca sizin kullandığınız bir yüz havlusu ile kurulamanız önemlidir. Burnunuzda sivilce sıkma işlemi uygulamamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Burunda sıkılan sivilcelerin yaraya dönüşmesi ve iyileşmesi oldukça zaman alan bir süreçtir. 

Ayrıca sivilce yüzünüzün hangi bölgesinde çıkarsa çıksın herhangi bir kozmetik ürünüyle zaten dolu olan gözeneklerinizi kapatmaya çalışmamalısınız. Burun özellikle siyah ve beyaz nokta çıkması kolay ve yoğun olan bir bölgedir. Siyah noktalarınızın akneye dönüşmemesi için temizliğine önem vermeli ve gün içinde de bakımını sağlamalısınız.

Sırtta Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Sırtta sivilce çıkması spor alışkanlıkları, saç modelleri ve güneşe karşı aldığınız önlemler çerçevesinde değerlendirilir. Bu yüzden alışkanlıklarınızın ve davranışlarınızın sırtınızda sivilce çıkmasına neden olduğu söylenebilir. Sırtınızda çıkan sivilcelerin önüne geçmek için bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek başlayabilirsiniz.

Örneğin; spor yaptıktan hemen sonra duş almak, sırtınızda çıkan sivilceleri geçirebilir ya da çıkacak olan sivilceleri önleyebilir. Spor yaparken aynı kirli kıyafetleri kullanmamalı ve temiz kıyafetlerle spor yapmalısınız. 

Ayrıca duşta lif veya sünger kullanmak da etkili temizlik yöntemidir. Sırtınızı lif veya sünger ile temizlemek cildinizin hava almasını ve bakterilerden arınmasını sağlar. Sırttaki sivilceleri geçirmenin en etkili yöntemlerinden bir ise daha bol kıyafetler giymenizdir.

Çünkü dar kıyafetler vücudunuzun hava almasını engelleyerek terin ve kirin vücudunuza yapışmasına neden olur. Bundan dolayı gözenekleriniz tıkanır ve sırtınızda daha fazla sivilcenin çıkmasına neden olur. Ayrıca herkesin kullandığı ortak spor aletlerini kullanırken üzerinize ince tişört giymeli ve teninizle direkt spor aletlerinin temasını engellemelisiniz. 

Diğer bir yöntem ise saçlarınızın sırtınızla temasını engelleyerek sırtınızın hava almasını sağlamaktır. Uzun saç vasıtasıyla kir ve toz sırtınıza taşınarak sivilce oluşumunu hızlandırır. Sivilceler daha havasız ortamda çoğalmaya meyilli oldukları için havasız ortamı azaltmalısınız.

Ayrıca duştan çıkarken sırtınızda saç kremi veya şampuan kalmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü şampuan artıkları sırtınızdaki gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Son olarak güneş kremi seçimi yaparken yağsız ve cilt tipinize uygun ürünler seçmeniz önerilir.

Dilde Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Dilde sivilce, yara ve uçuk gibi rahatsızlıklar; genellikle ağır bir grip, ateşli bir hastalık ve tüketilen gıdalara karşı alerjik bir durum sonrasında oluşur. Ayrıca fazla baharat ve tuzlu gıdalar tüketmek de dilin tahriş olmasına, yara veya sivilce çıkmasına neden olan bir faktördür.

Kafada Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Kafada sivilce oluşumu genellikle saç derisindeki kistlerden, kepekten ya da seboreik dermatitten dolayıdır. Ayrıca stres, uyku eksikliği ve seyahat gibi durumlar da kafada sivilce oluşmasına neden olan faktörlerdendir. Kortizol seviyeniz yükseldiğinde vücudunuzun yağ üretme oranı artar ve sivilce oluşmasına neden olur.

Kafanızdaki sivilcelerden kurtulmak ya da sivilceleri daha fazla yaymamak adına sivilcelere kesinlikle temas etmemelisiniz. Sivilceleri sıkmak ya da sivilcelerle oynamak sivilcelerinizin artmasına yol açar. Her bölgede çıkan sivilceler gibi saçınızın da temizliğine önem vermeli, saç ve cilt tipinize uygun ürünler kullanmalısınız.

Ayrıca saç diplerindeki gözeneklerinizin yeteri derecede hava almasına dikkat ederek saç bakım yağlarını belirli ölçüde kullanmalısınız. Bunun için de dermatoloğunuzun bilgisi dahilindeki ürünlerden destek almalısınız.


Sivilce maskesi yaptıran kadın

Evde Kolayca Hazırlayabileceğiniz Sivilce Maskeleri 

Evinizde olan malzemelerle bütçenize uygun sivilce maskesi hazırlamayı tercih edebilirsiniz. Cildinizin bakımı için hazırlayabileceğiniz bu karışımlar uzun vadede sivilce sorunlarınızı giderir. Doğal malzemelerle hazırlayacağınız yüz maskesi tarifleri ile sivilce nasıl geçer evde sorusunun cevabına gelin hep beraber göz atalım. 

1. Kilin Arındırıcılığından Yararlanın

Cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırmak ve cildinizi fazla sebumdan arındırmak için en etkili malzemelerden biri kildir. 7 çileği bir ezici ya da robot yardımıyla ezip, 1 çay kaşığı limon suyu ile birlikte kili karıştırın. Hem cildinizdeki gözeneklerinizin temizlenmesini sağlar hem de cildinizde sivilce oluşmasına engel olur.

2. Limon ile Cildinizi Aydınlatın

Diğer bir doğal sivilce maskesi ise limonlu maske, limonun içinde bulunan asitler cildinizdeki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar ve cildi aydınlatır. Bir yumurta akı ve yarım limonun suyu ile sivilce karşıtı maske yapabilirsiniz. Maskeyi cildinize uyguladıktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve doğru bir şekilde nemlendirin. Cildi nemlendirmek, en az temizlemek kadar önemlidir. Bu yüzden cildinize uygun nemlendiricileri kullanmalısınız.

3. Yoğurdun İyileştirici Gücünü Keşfedin

Evdeki doğal malzemelerden olan yoğurt ile sivilcelerinizden kolayca arınabilirsiniz. Yoğurdun içeriğinde bulunan laktik asit sayesinde cildinizi kolay bir şekilde kirlerden temizleyebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı bira mayası ve yoğurdu karıştırarak 15-20 dk. boyunca cildinizde bekletin. Bu maske yalnızca sivilce karşıtı değil aynı zamanda yaşlanmayı da geciktiren bir maskedir.

4. Zerdeçal ile Sivilcelerinize Hoşça Kal Deyin

Aktarlardan temin edebileceğiniz zerdeçal ile hazırlayacağınız bir maske sayesinde hem iltihaplı sivilcelerinizi hafifletebilir hem de cilt tonunuzu eşitleyebilirsiniz. Badem yağı ve zerdaçalı karıştırarak hazırlayacağınız bu maske ile kendi güzellik sırrınızı oluşturabilirsiniz.

5. Salatalığın Zenginliğini Yüzünüze Taşıyın

Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan salatalık ile yapacağınız maskeler sayesinde yüzünüze de ihtiyacı olan enzimleri sağlayabilirsiniz. Evde salatalık ile sivilce yapmanın birden çok yöntemi vardır. Bu yöntemlerin en kolayı, dilimlediğiniz salatalıkları yüzünüze yerleştirmektir.

Ayrıca kabuklarını soyduğunuz salatalığın, kabuklarını da yüzünüzün belli bölgelerine yerleştirerek cildinizin ihtiyacı olan ışıltıyı karşılamasını sağlayabilirsiniz. Salatalık ile yapabileceğiniz bir diğer maske ise ezdiğiniz salatalığı yoğurtla karıştırarak, bütün yüzünüze uygulamaktır. 

sivilce maskesi yaptıran ve yüzü güzel olan kadın

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce patlatma veya sivilce sıkma işlemi sonrasında cildinizde kendiliğinden geçecek olan sivilceye müdahale etmeniz sonucunda iyileşme daha yavaş olabilir. Çünkü sivilce sıkma işleminin yaraya dönüşme olasılığı oldukça yüksektir. Bu yüzden genellikle sıkma veya patlatma işlemleri sonrası cildinizde sivilce izleri oluşur.

Sivilce izleri; dermatolojik sivilce kremi ürünleri veya evde hazırlayacağınız karışımlarla düzenli uygulandığı takdirde geçebilir. Ancak ne olursa olsun sivilcenizi sıkmamanız ve doğal sürece müdahale etmemeniz önerilir. Diğer yandan sivilce kurutucu ürünü de kullanarak sivilcelerinizin daha fazla büyümesinin önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca sivilcenin sebep olduğu kötü görüntüden kurtulmak için uzun saatler kullanmamak şartıyla için sivilce bandı da tercih edebilirsiniz. Ancak en iyi sivilce kremi kullanırken dahi sivilcelerinizle kesinlikle oynamamalısınız.

Sivilce Çıkması Nasıl Önlenir?

Sivilce genellikle yağlı ve gözenekleri tıkanmış bir ciltte meydana gelen çok yaygın cilt sorunudur. Cildinizi düzenli ve uygun bir şekilde yıkayarak gözeneklerinizi arındırmanız, sivilce çıkmasını önleyici en büyük ve önemli adımdır. Sivilce nasıl geçer diye merak etmeden önce sivilceye neden olan etmenleri ortadan kaldırmalısınız. 

Her gece yatmadan önce ve uyandıktan sonra cildinizi doğru temizleme ürünü ile temizlemeli ve ürünün cildinizde kalmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalı ve temizledikten sonra kuruyan cildinizi beslemelisiniz. Düzenli bir şekilde cilt temizleme işlemini yaptığınızda sivilce çıkmasını önleyebilirsiniz.

sivilce cilt bakımı yapmak için maske malzemeleri

Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sivilceli bir cilde sahipseniz öncelikle adım adım cilt bakım rutininizi uygulamalısınız. Temizleyici, yüz toniği, akne veya sivilce kremi, nemlendirici krem ve güneş koruyucu krem uygulamalarını atlamadan yapmalısınız. Cildinizdeki akne veya krem için özellikle reçeteli bir sivilce ilacı kullanıyorsanız, cilt tipinize uygun temizleyiciler kullandığınızdan emin olmanız önemlidir. Cildinizi tahriş etmeyecek nazik ürünleri tercih etmelisiniz. 


Sivilce Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Sivilce Kaç Günde Geçer?

Cilt tipinize ve cildinizin kendini yenileme durumuna göre sivilcelerin iyileşme süreci değişir. Hücrelerin kendini yenilediği süre herkeste farklı olabilir. Anlık stresten kaynaklı bir sivilce, ortalama bir haftada geçerken, hormonal bir sivilce tedavi ile daha uzun bir sürede geçer.

Sivilce Patlatmak Doğru Mu?

Sivilce patlatma veya sivilce sıkma doğru bir hareket değildir. Vücudunuzda iz kalmasına ya da sivilcenin yaraya dönüşmesine ve daha geç iyileşmesine neden olabilir. Ayrıca sivilce patlatma cildinizde gözle görülür bir lekenin oluşmasına da sebebiyet verir.

Sivilce Ve Akne Aynı Şey Mi?

Sivilce ve akne aynı anlama gelmez ancak neredeyse aynı görünüme sahip cilt problemleridir. Akne, cildinizin fazla sebum üretmesi sonucu ortaya çıkar. Sivilce ise gözeneklerinizde oluşan fazla yağın bakteri üretmesi sonucu meydana gelen kızarıklık ve şişmeye denir.

Çok Terlemek Sivilce Yapar Mı?

Çok terlemek sivilceye neden olmaz ancak fazla ter sonucu ciltte yağlanma oranı artar bu da akne oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden spor yaparken daha geniş kıyafetler kullanmalı, terli bir şekilde uzun süre durmadan duş almalısınız.