Sağlıklı bir beslenme programı, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınabileceği besinlerin düzenli şekilde tüketilmesini gerektirir. Bu vitaminlerin en önemlilerinden biri de C vitaminidir.

C vitamini faydaları arasında en önemli sırayı vücudun hemen her alanında dokuların gelişmesi ve onarılmasında yani kolajen sentezinde oldukça etkili olması alır.

Özellikle soğuk havalarda C vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesi önemlidir.

Peki C vitamini hangi besinlerde bulunur? Faydaları nelerdir? Eksikliği nasıl anlaşılır? Tüm sorunların cevabı ve çok daha fazlasını yazının devamında bulabilirsiniz.


C Vitamini Ne İşe Yarar? 

C vitamini özellikle kış aylarında insan vücudunu hastalıklara karşı korunmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için alınması gereken bir vitamindir. Uzmanlar soğuk algınlığı ve türevleri gibi kış mevsimi salgınlarından korunmak için C vitamini yönünden zengin turunçgillerden olan meyvelerin daha sık tüketilmesini önerir.

C vitamini vücut içerisinde oluşabilecek oksijen kaynaklı zararlı maddelere karşı antioksidan görevi görerek vücudu korur.

Bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerinin çoğalmasına destek olan ve böylece hastalıklara karşı vücut direncinizi artıran C vitamini, daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olunmasını sağlar.

Bununla birlikte C vitamini faydaları içerisinde hasar görmüş hücreleri onarılmasına yardımcı olmak ve metabolizmayı yenilemek de vardır.

C vitamini faydaları arasında kalp rahatsızlıklarını önlemeye ve geciktirmeye katkı sağlaması da yer alır. 


C Vitamini Nelerde Var?

C vitamini yönünden zengin olan besinler elbette meyve ve sebzelerdir. Hassas yapılı bir vitamin olan C vitamini; ısıl işlem görme, metal kesiciler ve oksijene maruz kalma gibi durumlarda işlevselliğini yitirir. C vitamini faydalarından yararlanmak için bu durumları dikkate almak gerekir.  

Taze meyvelerden olabildiğince fazla C vitamini alabilmek için metal aletlerle temas ettirilmemesi gerekir. Parçalara ayrılmış meyveler olabildiğince hızlı bir şekilde tüketilmelidir.

C Vitamini Faydaları ve C vitamini Eksikliği

Ayrıca taze yeşillik salatalarına eklenen soslar asidik yapısı ile salataların içindeki C vitamini oranını azaltacağından tüketilmeden hemen önce soslar ilave edilmelidir.  C vitamini yönünden zengin bazı sebze ve meyveler şu şekildedir:

 • Mandalina, portakal, limon ve greyfurt gibi narenciye türleri,
 • Çilek,
 • Ananas,
 • Kivi,
 • Yeşil ve kırmızı biber,
 • Domates,
 • Maydanoz, roka, nane ve marul gibi yeşillikler.
 • Taze kuşburnu,
 • Lahana, ıspanak ve brokoli benzeri sebzeler.


C Vitamini Faydaları Neler?

C vitamini faydaları oldukça fazladır ve vücudumuzun sıhhati için göz ardı edilemeyecek öneme sahiptir. C vitamini faydaları genel hatları ile şöyle sıralanabilir;

 • Kanser, kalp rahatsızlıkları ve kışın gerçekleşen grip salgınlarına karşı bağışıklığı güçlendirir.
 • Güçlü bir antioksidan olan C vitamini onarıcı etkiye sahiptir ve iyileşmeyi hızlandırır.
 • Vücudumuzda bulunan serbest radikallerin hücreye hasar vermesini önler. 
 • Antioksidan ve besleyici özelliği ile öne çıkan C vitamini, kronik hastalıklara karşı koruyucu görevi görür,
 • Serbest radikallerin vücuttan atılması ve oksidatif stresi düşürmesinde etkilidir.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azalttığı gibi tansiyonun düşürülmesinde de etkin rol oynar. 


C Vitamini Faydaları ve C vitamini içeren besinler


 • Kronik hastalıklara yakalanma oranını düşürür; Vücut doğal şekilde bir savunma mekanizmasına sahiptir. C vitamini bu savunma mekanizmasını yani bağışıklığı arttırarak kronik hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde düşürür. 
 • Gut hastalarının ataklarına engel olur; Gut hastalığı, yüksek eklem ağrıları ve iltihaplarla geçen bir hastalık türüdür. C vitamini faydaları arasında gut hastalığı ataklarına engel olması da yer alır.
 • Vücut için gerekli demir emilimini yükseltir; Daha sağlıklı bir vücut için gerekli minerallerden bir tanesi de demirdir. C vitamini besinlerden alınan demir emilimini arttırıcı ortamı asidik yapısı ile hazırlar ve emilimi arttırır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir; Özellikle kış aylarında yaygın olarak görülen grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı vücudun kendi doğal korunma mekanizmasını güçlendirerek hastalığa yakalanma riskini en aza indirir.
 • Bilişsel gelişimi sağlar; C vitamini merkezi sinir sistemini koruyarak hafıza ve bilişsel rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. Özellikle ileri yaşlarda başlayan demans gibi hastalıkları önlemek, hafızayı ve düşünme yeteneğini güçlendirmek de C vitamini faydaları arasındadır.
 • Cilt Sağlığı açısından önemlidir: Cildimizin  canlı görünümünü, elastikiyetini, nem tutma kabiliyeti gibi özellikleri için çok önemli olan ve cildimizin %70’ lik kısmını oluşturan kolajen sentezinin ana unsurlarından biri C vitaminidir. C vitamininin eksikliği veya yetersizliği kolojen sentezi ve dolayısı ile cildimizde önemli problemler oluşturabilir. Özellikle 35 yaş sonrasında yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte kolajen sentezinin yeterli ve düzenli bir miktarda yapılabilmesi düzenli olarak yeterli miktarda C vitamininin besinler ve/veya gıda takviyeleri kanalıyla alınması önemlidir.Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

İnsanların yaşam tarzları, meslekleri gibi etkenler günlük olarak ne kadar C vitamini ihtiyacı duyacaklarını belirler. Örneğin yetişkin bir kişi ortalama olarak günde 80-90 mg C vitaminine ihtiyaç duyar.

Ancak bu oran sigara kullanımı söz konusu olduğunda değişir. İçerisinde birçok zararlı madde bulunduran sigara, kullanıcılarının günlük C vitamini ihtiyacında artış yaşanmasına sebep olur. 


C Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur?

C vitamininin fazlası idrar yolu ile dışarı atılır ve ciddi sayılabilecek yan etkiler göstermez. Ancak çok fazla alındığı taktirde ishal, karın ağrısı, bulantı, idrarda yollarında yanma ve deride hassasiyet gibi yan etkiler gözlemlenir.


C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C vitamini sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık için önemli vitaminler arasındadır. Yeterince alındığı taktirde faydalı olan C vitamini yeteri kadar alınmadığında vücut birtakım olumsuz belirtiler gösterir. C vitamini eksikliği belirtileri şu şekildedir:

 • Mide bulantısı, kusma ve ishal,
 • Göğüs bölgesinde yanma ve ağrı,
 • Şişkinlik ve mide krampı,
 • Yoğun uyku hali ve bitkinlik,
 • Baş ağrısı,
 • Cilt kızarıklıkları


C Vitamini Takviyesi Kullanılmalı Mıdır?

C vitamini faydaları sebebi ile insan vücudunun olmazsa olmazlarındandır. Sağlıklı ve daha dinç bir yaşam için C vitamini dengesinin korunması son derece önemlidir.

En iyi C vitamini doğal yollarla yani taze sebze ve meyvelerden edinilen C vitaminidir. Günlük olarak C vitamini ihtiyacı dengeli ve sağlıklı beslenme ile karşılanır.

Elbette bunun dışında ek olarak C vitamini takviyesi kullanımı diğer vitamin takviyesi veya gıda takviyelerinde olduğu gibi halk arasında oldukça yaygındır. 


C vitamini faydaları ve C vitamini takviyesi


Sebze ve meyvelerden alınan C vitamini dışında C vitamini takviyesinin yaygın kullanılmasının sebeplerinden bir tanesi de yoğun iş ve günlük yaşam içerisinde C vitaminine ulaşımın bu şekilde daha kolay olmasıdır.

Yüksek hayat temposu, insanların daha sağlıklı ve daha dayanıklı olmasını gerektirir. Bu gereksinimi sağlamanın en iyi yolu ise C vitamini gibi önemli vitaminlerin kontrollü ve dengeli bir şekilde takviye edilmesidir.

Cilt sağlığı ve yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi için C vitamini düzeyinin korunması oldukça önemlidir.

C vitamini faydaları konusunda maksimum verim için günlük beslenme planına bu vitamini barındıran gıdalar mutlaka dahil edilmelidir.

Ayrıca bir sağlık kuruluşuna başvurarak C vitamini eksikliğiniz olup olmadığını kontrol ettirilmelidir. C vitamini eksikliği söz konusu olduğunda doktor gözetiminde vitamin takviyesine başlanabilir. Siz de sağlıklı bir yaşam sürmenin püf noktalarını öğrenerek hayatınızı kendiniz için daha güzel bir hale getirebilirsiniz.


C vitamini içeren takviyeler gıdalar ve diğer doğal gıda takviye ürünlerimiz için  https://www.phytocenter.com.tr/dogal-gida-takviyesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.