Günümüzün dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklarının başında obezite gelir. Fazla kilo, sağlığı ciddi şekilde tehdit eder ve ciddi rahatsızlıklara zemin hazırlar. Bu hastalıklar arasında kalp damar rahatsızlıklarından diyabete kadar pek çok hastalık bulunur. 

Yazın bol elbiselerin dolaba kaldırılmasıyla beraber kiloların daha fazla ortaya çıktığı yadsınamaz bir gerçektir. Sıcaklığın arttığı, deniz sezonunun açıldığı günlerde insanlar her zamankinden daha fit görünmek isterler. Bunun için de zayıflama şarttır. Fakat zayıflamak sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Zayıflamanın elbette bir çok yolu var.

Mutlaka bir uzman eşliğinde yapılması önemli. Fakat bu yazımızda işinize yarayacak pratik bilgilere değinmeyi planlıyoruz. Beslenme alışkanlıklarının kilo dengesi açısından önemi dikkate alınarak kilo verdiren yiyecekler konusunda bir bilgilendirme ortaya koyacağız.


Çok Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Çok hızlı kilo vermek için ilk yapılması gereken sağlıklı ve gerçekci bir beslenme programı hazırlamaktır. Kilo vermek için şok diyet yöntemlerinin uygulanmasını tavsiye etmiyoruz. Bunların yerine kilo vermek için uzmanlar tarafından önerilen sağlıklı beslenme programları tercih edilebilir. Bu beslenme programlarının en büyük özelliği içerisinde yiyecekler açısından bir kısıtlamanın söz konusu olmamasıdır. Diğer bir ifade ile bu programlar sayesinde protein, yağ ve karbonhidrat tüketiminde dengeli bir yol izlenmesi mümkündür. Zayıflatan kilo aldırmayan yiyecekler de ayrıca bu ve benzeri programların olmassa olmazlarındandır. 

Fazla kilonun başlıca sebeplerinden biri besinlerden alınan enerjinin yakılamaması sonucunda yağ dokusunun birikmesidir. Aşırı kilonun yol açtığı obeziteye karşı kişinin kendisinin harekete geçmesi önemlidir. Kilo alma sürecinin sağlığı etkileyecek ve hayatı kısıtlayacak bir sorun olmadan önce önlemi alınmalıdır. Bir an önce kilo vermenin yolları aranmalı, bir diyetisyen aracılığıyla yeni bir beslenme modeli oluşturulmalıdır. 

Kilo Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir

Önerilen sağlıklı beslenme modelinin en önemli özelliği hiçbir besin grubunu dışlamamasıdır. Böylece protein, yağ, karbonhidrat, lif, mineral ve vitaminler yeterli miktarda tüketilerek sağlıklı bir beslenme modeli elde edilebilir. Dikkat edilmesi gereken, her besin türünden aşırıya kaçmadan yeterli miktarda tüketmektir. 

Kilo alımının sebeplerinden biri vücutta alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasıdır. Enerji alım ve tüketim dengesini sağlayacak unsurlardan biri spor yapmaktır. Spor yaparak kilo verme süreci hızlandırılabilir. Çünkü spor ile birlikte vücutta yağ yakım süreci de başlamış olur. 

Sağlıklı beslenme ve spor yapmanın yanında hızlı kilo vermek için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yemeklerden önce ve gün içerisinde mutlaka su tüketin. 
  • Metabolizmanın çalışmasını hızlandıran bitki çayları gibi kalorisiz içecekler tüketin.
  • Metabolizmanın yavaşladığı gece saatlerinde yemek yemeyin.
  • Düzenli ve kaliteli bir uyku düzeni oluşturun.
  • Şekerli içeceklerden uzak durun.


En Çabuk Zayıflatan Yiyecekler

Kilo verme sürecinde çabuk zayıflatan yiyecekler yada daha doğru bir tabirle az kalori içeren ve uzun süre doygunluk hissi veren gıdaların tercih edilmesi önemlidir. 


Yoğurt

Yoğurt, protein ve kalsiyum içerir. Bağırsak florası için etkilidir. Böylece sindirim sistemin düzenlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiğinde içerdiği konjuge linoleik ile yağ yakımına yardımcı olur. 


Yumurta

Yumurta, yüksek protein içeren besleyici bir besindir. İştahı baskılayan bir yiyecektir. Kas yapımını destekleyerek yağ yakımını artırır. 


Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, yüksek miktarda lif içerdiği için tok tutan bir tahıldır. Kilo aldırmayan yiyecekler arasında uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Özellikle yoğurt ile beraber tüketildiğinde doyurucu ve yağ yakıcı bir takviye besin kaynağıdır. 


Beyaz ve Kırmızı Etler

Beyaz ve kırmızı ette bulunan hayvansal protein tokluk hissi verir. Az yağlı şekilde tüketildiklerinde sağlıklı bir besin olurlar. Özellikle yüksek protein tüketimi yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca sağlıklı bir protein kaynağı olan beyaz et, diyet listelerinde mutlaka bulunmalıdır. 


Kırmızı Acı Biber

Kırmızı acı biber, içindeki kapsaisin maddesi sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Böylece vücut ısısı yükselir ve enerji harcamaya başlar. En çok zayıflatan yiyecekler arasında sayılan acı biberin göbek bölgesindeki yağların yakımında etkili olduğu söylenebilir. 


en çok zayıflatan yiyecekler

Yeşil Çay

Yeşil çay, kilo almayı yavaşlattığı gibi yağ yakımını da hızlandırır. Uzmanlar tarafından günde en az 1 fincan içilmesi tavsiye edilir. 


Yeşil çayın faydaları hakkında bilgi için https://www.phytocenter.com.tr/blog/yesil-cayin-faydalari-nelerdir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Kuru Baklagiller

Kuru baklagiller bitkisel protein kaynağıdırlar. Mercimek, fasulye ve nohut gibi baklagil çeşitleri protein açısından zengindir. Uzun süre tok tutabilme özellikleri vardır. Baklagiller arasında yeşil mercimek yüksek oranda lif içerdiği için metabolizmayı canlandırma özelliğine sahiptir. 


Lor Peyniri

Lor Peyniri, protein miktarı yüksek bir peynir çeşididir. Zayıflamak için gerekli olan proteinin yağsız bir şekilde alınabileceği besindir. Kalsiyum kaynağı olan bu peynir çeşidi uzun süre tok tutar.


Limon

Limon, C vitamini kaynağı bir besindir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur. 


Bulgur

Bulgur içerisinde bulunan B vitamini vücut direncini korur. Glisemik indeksi düşük olduğu için zayıflamayı destekleyici bir üründür. 


Kilo aldırmayan besinler chia tohumu

Chia Tohumu

Chia tohumu son yıllarda zayıflatan besinler arasında popüler bir yere sahiptir. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır. Yoğurt veya süt ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir. 


Su

Su, insanın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri suya bağlıdır. Dolaşımı hızlandırmakla beraber yağ yakımını da hızlandırır. Zayıflamak isteyen bir kişi günde ortalama en az 2.5 lt su tüketmelidir. 


Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, düşük enerjiye sahip olmalarının yanında tok tutan besinlerdir. Kalorileri az olduğu için zayıflama sürecine yardımcı olurlar. 


Elma

Elma, her mevsim tüketilebilen bir meyvedir. Kabuklarıyla beraber tüketilmesi önerilmektedir. Lif ve posa ihtiyacı bir adet elma ile karşılanabilir. 


Ananas

Ananas, posa ve su içerir. Yağ yakımına yardımcı bir besindir. Lifli ve posalı yapısından dolayı sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar. 


Kilo verdiren yiyeceklerden birisi avokado

Avakado

Avakado, yağ yakımına etkisi olan bir yiyecektir. Kahvaltıda ve salatada tüketilebilir. 


Brokoli

Brokoli lif, vitamin ve kalsiyum yönünden zengin bir besindir. İçerisinde bulunan maddeler vücut yağlarının parçalanmasına yardımcı olur.


Yeşil Kabak

Yeşil kabak, metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. İçerdiği A vitamini ile vücuttaki yağların erimesi sağlar.


Zerdeçal

Zerdeçal, zayıflatan besinler arasında kalori yakıcı özelliğe sahiptir. Sindirim sistemini hızlandırarak kalori tüketimini artırır.  


Zerdeçalın faydaları hakkında bilgi için https://www.phytocenter.com.tr/blog/zerdecal-faydalari-nelerdir-nelere-iyi-gelir sayfasını ziyaret eebilirsiniz.


Kilo aldırmayan besinlerden birisi kahvedir

Kahve

Metabolizmayı hızlandırıcı bir başka besin ise kahvedir. Özellikle fiziksel aktivite öncesinde tüketildiğinde yağ yakımını hızlandırır. 


Kefir

Kefir, probiyotik bakteriler sayesinde sindirim sistemini ve bağırsakları güçlendirir. Besinlerin sağlıklı bir şekilde sindirilmesini sağlar. 


1 Haftada 5-10 Kilo Verilebilir mi?

1 haftada 5-10 kilo vermek sağlık açısından zararlıdır. Sağlıklı kilo verme oranı haftada 1-2 kilodur. Eğer vücut haftada 5-10 kilo veriyorsa bu yağdan değil kas ve sudandır. Ayrıca bu süreç sağlıklı ve dengeli olmadığı için kolaylıkla verilen kilolar geri alınabilir. 


Zayıflamak İçin Aç Karnına Ne İçmeli?

Zayıflamak için aç karnına su içmek metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kaybını destekler. Zayıflatan yiyecek ve içecekler arasında su önemli bir yere sahiptir. Tokluk hissi veren su, önerilen miktarda içildiğinde yağ hücrelerinin yakılmasına ve parçalanmasına yardımcı olur. 


Gece Yendiğinde Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Gece yendiğinde kilo aldırmayan yiyecekler için kalorisi düşük ve sindirim sistemine zarar vermeyen besinler seçilmelidir. Kilo verdiren besinler olarak bilinen salata ve çiğ sebzeler yatmadan önce tercih edilebilir. Bu yiyecekler metabolizmayı hızlandırmasının yanında bağışıklık sistemini de güçlendirir. 

Yoğurt, uyumayı kolaylaştıracak proteini sağlamasının yanında bağırsakları çalıştırır. Muz da hem açlığı bastırması hem de kilo aldırmayan bir meyve olması açısından gece yenebilecek besinlerdendir. Ayrıca yağsız peynir, yağsız tavuk eti, yulaf ezmesi ve meyve olarak da elma gece yatmadan önce rahatlıkla tüketilebilir.