Zerdeçal çok eski zamanlardan beri hem tıp alanında hem de mutfaklarda kullanılan kadim bir bitkidir. Yüzlerce yıldır Hint ve Çin dünyası kullanılan bu bitki, mide, bağırsak rahatsızlıklarında hekimler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Peki adından sıkça söz ettiren zerdeçalın faydaları nelerdir ve nelere iyi gelir? Gelin cevapları birlikte öğrenelim. 

Zerdeçal Nedir?

Zencefilgiller familyası içinde yer alan zerdeçal, sarıçiçekli ve iri yaprakları olan binlerce yıllık otsu bir bitkidir. Renginden dolayı Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal, Güney Asya’dan tüm dünyaya yayılmıştır.

Zerdeçalın faydaları sayılamayacak kadar çoktur.  Zerdeçalın içerisinde potasyum, kalsiyum, demir, C vitamini, K vitamini, magnezyum ve çinkonun yanı sıra kurkumin de bulunur. Zerdeçalı bu kadar değerli yapan şey işte bu kurkumin adlı etken maddedir. 

Zerdeçalın İçindeki Şifa Kurkumin

Zerdeçalın yapısı itibariyle %3 kurkumin denilen bir maddeden oluşur. Kurkumin, zerdeçalın içindeki en önemli etken maddedir.  Bu madde antienflamatuar ve antioksidan etki bakımından oldukça güçlüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.  

Kurkumin, zerdeçalın içinde az miktarda bulunduğu için istenilen etkiyi elde etmek için çok fazla miktarda zerdeçal tüketmek gerekir. Bu da çok mümkün bir durum olmadığından zerdeçaldan elde edilen kurkumin içeren gıda takviyeleri tüketilmesi tavsiye edilir. Sadece kurkumin içeren kapsüller bu kapsamda öne çıkan ürünlerdir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Bitkisi

Kurkuminin vücut tarafından emilimi düşüktür. Bu yüzden başka maddelerle emilimini arttırmak gerekir. Bunlardan en önemlisi karabiberde bulunan piperin maddesidir. Piperin, kurkumin emilimini %2000’e kadar artırabilir. Kurkumin aynı zamanda yağda çözünen bir bileşen olduğu için yemeklerle birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. 

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal bitkisini farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Zerdeçal, piyasa da toz, ekstreler, kapsüller ve zerdeçal çayı şeklinde bulunur. Baharat olarak birçok yemeğe ilave edilerek yenilebileceği gibi istenirse sadece yoğurdun içine karıştırılarak da tüketilebilir. 

Yemeklerde zerdeçal tadından hoşlanmayanlar içinde zerdeçal çayı alternatif bir tüketim şeklidir. Bir miktar zerdeçal kaynatılıp süzülerek çay olarak içilebilir. Zerdeçalın içindeki bileşenlerin tam olarak açığa çıkması için çayı hazırlanırken en az 10 dakika kaynatmak gerekir. Zerdeçal çayı hazırlanırken içine başka bitkilerde eklenerek farklı aromalar elde edebilirsiniz.

Zerdeçal tüketimini gösteren çay sunumu

Zerdeçal ya da kurkumin içeren gıda takviyeleri de piyasada bol miktarda bulunmaktadır. Eğer zerdeçalın faydalarından yararlanmak için kapsülleri tercih ediyorsanız mutlaka güvenilir bir markayı tercih etmelisiniz. Kullanmadan önce de mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Her bitki de olduğu gibi aşırı tüketildiğinde de zerdeçalın zararları da olabilir. Mide bulantısı, baş dönmesi, ishal gibi belirtiler gösterebilir. Ayrıca zerdeçalın zararları arasında midede şişkinlik, yanma, hazımsızlık gibi şikâyetlerde olabilir. Diyabetli hastalarda zerdeçal tüketirken dikkatli olmalıdır.  

Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Zerdeçalın etken maddesi kurkumin doğal bir antienflamatuvar olduğu için birçok hastalığın iyileşmesine katkı sağlar. Zerdeçalın içinde barındırdığı bazı etken maddeler beyindeki nöronların onarımını destekler.

Bu özelliğinden dolayı depresyon, Alzheimer gabi birçok psikolojik hastalıklara karşı da koruyucu bir etki sağladığı ifade edilir. Çocuklarda ise zekâ gelişimini destekler ve hafızanın güçlendirilmesine katkı sağlar. 

Zerdeçalın faydaları sadece rahatsızlıkların önlenmesinde değil, bağışıklığın güçlendirilmesi adına da oldukça önemlidir. Herhangi bir sağlık sorununuz olmasa da zerdeçalı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak ilaç kullananlar ve kronik rahatsızlığı olanlar kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. 

Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal faydaları ile ilgili yapılmış birçok araştırma söz konusudur. Yapılan araştırmaların çoğunun ortak noktası zerdeçalın insan sağlığı açısından birçok olumlu etkiye sahip olduğudur. Zerdeçal faydaları ana hatları ile şöyle özetlenebilir;

Zerdeçal zayıflatır mı

 • Zerdeçalın en önemli faydası antiinflamatuvar bir özelliğe sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki iltihapların ve yaraların iyileşmesinde etkili olur. 
 • Kış aylarında görülen nezle, grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolları hastalıklarının tedavisinde de sıkça kullanılır. Hatta kışın hastalıklara yakalanmadan önce koruyucu önlem olarak balla karıştırılıp tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan kötü kolesterolün de iyileşmesinde kullanılmaktadır. Zerdeçalın hafta da en az 2 ya da 3 kez tüketilmesi tavsiye edilir. 
 • İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. 
 • İçinde bulunan lifler sayesinde sindirim sistemi ve bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayan bir bitkidir. Sıkça yaşanan kabızlık, şişkinlik gibi durumlarda zerdeçal çayı tüketmek faydalı olur.
 • İçeriğinde bulunan B6 vitaminin sayesinde mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Bu sayede depresyon ya da diğer psikolojik rahatsızlıklara da iyi gelir. 
 • Hafızanın güçlendirilmesinde etkilidir.


Zerdeçalın Cilde Faydaları 

 • Zerdeçal cilt bakımında da birçok olumlu etkiye sahiptir. Sedef, egzama, sivilceler gibi birçok cilt sorunun giderilmesinde bu bitki etkilidir.
 • Zerdeçal tüketmek daha sıkı, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar ve cildinize parlaklık kazandırır. 
 • Zerdeçalın içerdiği kurkumin (curcumin) sayesinde ciltte kırışıklık oluşumunu, ince çizgi oluşumunu ve benzeri cilt problemlerini önlemede etkilidir. Zerdeçal ile maske yaparak yüzünüze uygularsanız etkili bir sonuç alabilirsiniz.
 • Özellikle toz zerdeçal yoğurt ya da zeytinyağı ile karıştırarak kendi doğal maskenizi yapabilirsiniz. Bu maskeyi bir süre cildinizde beklettikten sonra durulayıp, günlük kullandığınız nemlendiriciyi sürebilirsiniz. Cildinizin güzelleştiğini, nemlendiğini ve canlandığını fark edebilirsiniz. Yalnız hassas ve alerjik bir cilde sahipseniz dikkatli olmalı, herhangi bir yanma ya da kaşıntı durumunda hemen uygulamadan vazgeçilmeli ve cilt durulanmalıdır. 

Zerdeçalın Faydaları nelerdir

Zerdeçal Zayıflatır Mı?

Zerdeçal düşük kalori içeriğine sahiptir. Bir yemek kaşığı toz zerdeçalın kalorisi yaklaşık 29’dur. İçeriğinde ise 0.91 gram protein, 0,31 gram yağ, 6,3 gram karbonhidrat, 2,1 gram lif bulunur. Lifli yapısı ve düşük kalorili içeriği ile diyet menülerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Akşam saatlerinde yoğurt, pul biber, zencefil ve zerdeçal ile hazırlanan karışımın inatçı karın yağlarının erimesinde ve metabolizmanın hızlanmasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Sağlıklı beslenmek ya da kilo vermek isteyen insanların rahatlıkla kullanacağı bir besindir. 

Zerdeçal Diş Beyazlatır Mı?

Doğal bir şekilde dişleri beyazlatmak için çilek, muz, karbonat gibi birçok madde kullanılmaktadır. Zerdeçal da antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile diş bakımında uzun süre hijyen sağlar. Ayrıca diş eti iltihaplanmalarını, plak oluşumunu önlemeye yarar. Zerdeçal ile diş beyazlatma, popüler kültür tarafından yeni keşfedilen bir durum olsa da Asya toplumları bu yöntemi eski zamanlardan beri kullanmaktadır. 

Zerdeçalı biraz Hindistan cevizi yağı, karbonat ile karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra dişlerinizi fırçalamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birkaç hafta boyunca düzenli olarak kullandıktan sonra dişlerinizin daha beyaz ve sağlıklı olduğunu fark edebilirsiniz.