2004 yılında ilk kez bir sertifika programı olarak kullanılmaya başlanan IFOS, balık yağlarının test edilmesini ve sertifikalandırılmasını sağlayan bir programdır. Çeşitli markalar tarafından piyasaya sürülen pek çok balık yağı vardır. Başka bir anlamda, bu yağlar arasında bir karşılaştırma yapmayı da sağlayan bu program, aynı zamanda doğru ürünleri seçmeye de yardımcı olur.  IFOS onaylı Omega-3, pek çok sağlık sorunun önüne geçebilmek ya da minimum seviyeye indirebilmek amacıyla tercih edilir.

Balık yağlarının IFOS onayı alması için çeşitli testlere tabi tutulması gerekir. Bu testler sonucunda kriterlere uygun olan ürünler, kullanıma uygun hale gelir ve satışı yapılabilir. Kullanıcıların, tercih ettikleri balık yağlarının güvenilir olup olmadığını öğrenebilmelerini sağlar. İlk etapta yapılması gereken en önemli husus, ürünün IFOS onayından geçip geçmediğini kontrol etmektir. Gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz IFOS onaylı balık yağları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için sayfayı aşağı doğru kaydırmaya devam ediniz.

IFOS Ne Demek? IFOS Açılımı Nedir?

Son zamanlarda, takviye gıda kullanımının artması, akıllara, IFOS nedir? sorusunu getirmektedir. Çünkü takviye gıdalarının birçoğunda IFOS onayına özellikle yer verilir. Dünya genelinde yaklaşık 100 markayı sertifikalandıran IFOS programının açılımı, Uluslararası Balık Yağı Standartları Programı (The International Fish Oil Standards) şeklindedir. Şimdiye kadar ortalama 15.000 ürünü test eden program, Kanada’daki Guelph Üniversitesi’nde oluşturulmuştur. IFOS programı, balık yağlarını belirli kriterlere göre değerlendirir.

IFOS Onayı Nedir?

Kanada’da kurulan IFOS, genel olarak balık yağlarının içerisinde bulunan maddelerin test edilmesine dayanan bir programdır. IFOS onayı alan markalar, IFOS sertifikası almaya hak kazanır. IFOS onaylı Omega-3, vücudun uzun vadede birçok hastalıkla mücadele edebilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de destekler. Takviye gıda olarak kullanılan IFOS onaylı Omega-3 Türkiye’de özellikle de kış aylarında sık sık kullanılır. 

IFOS onaylı Omega-3 özellikle içeriğinin saf olması ve ağır metaller içermemesi açısından oldukça önemlidir. IFOS onaylı balık yağı, pek çok farklı besinin yerine kullanılabilecek alternatif gıdadır. Özellikle de balık, ceviz, kanola yağı ya da keten tohumu gibi maddeler her ne kadar omega-3 yağ asidi açısından zengin olsa da günlük hayatta yeteri kadar tüketmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle IFOS onaylı Omega-3, bu görevi büyük oranda üstlenerek, günlük tüketimi kolaylaştırır. 

IFOS Onaylı Balık Yağı Markaları Hangileridir?

Türkiye genelinde bir çok IFOS onaylı Omega-3 balık yağı markası vardır. Önde gelen IFOS onaylı balık yağı markaları müteakip maddelerde sıralandığı gibidir;

  • Phytocenter (IFOS onaylı hammaddeli balık yağı)
  • Easyfıshoil (easyVit)
  • Ocean (ORZAX)
  • Voonka (Kampotu)
  • EFA (New Life EFA)
  • Youplus (Abdi İbrahim)
  • Möller’s (Farmavita, Orkla Health)
  • Carlson (Carlson Nutritional Supplements)


IFOS Onaylı Balık Yağı Markaları Tercih Etmek Neden Önemlidir?

IFOS onaylı Omega-3 özellikle çocuklar için en önemli takviye gıdalar arasındadır. Dünya genelinde de kullanımı oldukça yaygın olan bu yağların markası kadar güvenilir olması da önemlidir. Bu nedenle seçim aşamasında IFOS belgeli balık yağı markaları tercih etmek sağlığınız açısından önemlidir. Seçim aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, ürünün saflık derecesidir. 

IFOS onaylı balık yağı seçen kullanıcı

Bunun yanı sıra balık yağının konsantrasyon seviyesi, stabilite, ağır metal ve cıva seviyesine de dikkat edilmelidir. Ağır metal ve cıva testinde, ürünün içeriğinde bulunan zararlı elementler tespit edilir. Test edilen ürünler, bu kriterlerden onay aldıktan sonra IFOS 5 yıldız alır. Balık yağı IFOS onaylı olduğu sürece rahatça tercih edilebilir. Özellikle çocuklarda balık yağı kullanımı göz önüne alındığında IFOS onayının önemi daha da artmaktadır.

IFOS Onay Sorgulama Nasıl Yapılır?

IFOS onay sorgulama işlemi, IFOS’un kendi sitesinden direkt olarak yapılabilir. Bu kullanılabilecek en iyi yöntemdir. IFOS sorgulama işlemi yaparken IFOS onaylı Omega-3 markalarına kolayca ulaşarak ürünlerin içerik kontrolünü de kolayca sağlamış olursunuz.

IFOS Belgesi Nasıl Alınır?

IFOS belgesi, ürünün belirli testlerden geçmesiyle alınan bir belgedir. Testler sonucunda bütün kriterleri karşılayan ürünler 4 yıldız alır ve ek olarak IFOS’tan da 1 yıldız alarak toplamda 5 yıldıza ulaşır. Bu da ürünün IFOS onaylı Omega-3 olduğu anlamına gelir. 

IFOS Onaylı Omega-3 Faydaları Nelerdir?

IFOS onaylı Omega-3, insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bunlardan en önemlileri Omega 3 kalp sağlığı, hafıza gelişimi, anksiyete bozuklukları, depresyon şeklinde sıralanabilir. Özellikle çocuklarda sık sık görülen dikkat eksikliğine de oldukça iyi bir çözüm seçeneği olabilir. Düzenli olarak kullanılan IFOS onaylı Omega-3, soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıkları büyük ölçüde engeller ya da etkisini azaltır. Bu nedenle kış aylarında her yaş grubundan insan, gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

IFOS onaylı balık yağı faydalarını gösteren görsel

Bu noktada EPA ve DHA oranı da dikkatle incelenmesi gereken bir diğer husustur. EPA ve DHA, IFOS onaylı Omega-3’ün kısaltılmış hali olarak da bilinir. Dünya sağlık örgütü tarafından belirlenen kriterlere göre, IFOS onaylı omega-3 yağlarının 2DHA-3EFA şeklinde oranlanması gerekir. Balık yağında ne oranda EPA ve DHA bulunduğu, ürünün kutusu üzerinde de bulunur. EPA oranı kalp-damar sağlığına iyi gelirken, DHA oranı ise göz-beyin ve hafızaya iyi gelir.

IFOS onaylı Omega-3 yağ asitleri, bilinen pek çok hastalığın önüne geçmekte yardımcıdır. Bu nedenle de küçük yaştan itibaren kullanılması önerilir. Bu takviyeler genellikle güvenli takviyelerdir. Besinlerden yeterli miktarda alınmadığı zaman Omega-3 gıda takviyesi olarak kullanılabilir. Fakat kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. 


Balık yağı faydaları nelerdir? Balık yağı kilo aldırır mı? Cilde faydaları ve çocuklar açısından önemi ve diğer hususlar hakkında ayrıntılı bilgi için https://www.phytocenter.com.tr/blog/balik-yagi-faydalari-nelerdir sayfasını inceleyiniz.