Cilt bakımı, sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmayı arzulayanlar için olmassa olmaz bir rutindir. İstediğiniz sonucu elde edebilmeniz için kullanılan cilt bakım ürünleri kadar ürünlerin cilt tipine uyması da önemlidir.

Peki, cilt bakımı nasıl yapılır? neden gereklidir? Ve en iyi cilt bakım ürünleri hangileridir? Gelin tüm bu soruların cevabını ve çok daha fazlasına birlikte göz atalım.


Cilt Bakımı Nedir? 

Sağlıklı bir cildi korumak, sağlıksız ve sorunlu ciltleri iyileştirmek maksadıyla, cilt tipine uygun ürünleri belli bir rutin içerisinde cilde uygulama işlemine cilt bakımı denir. Günlük ve düzenli yapılan bakım cinsiyet fark etmeksizin her birey için oldukça önemlidir.

Kuru, yağlı, karma gibi birden fazla cilt tipi olduğu gibi; bu cilt tiplerinin de kendilerine has cilt bakım ürünleri ve rutinleri söz konusudur. Bu nedenle örneğin hassas cilde sahip olanlar bakım ve kullandıkları ürünler konusunda çok daha dikkatli olmak zorundadır.

Her ürünü her cilt tipine uygulamanın olumsuz sonuçlar doğuracağını her zaman akılda tutmak gerekir. Çünkü her cilt tipi kendine hastır ve rutini de yine kendine özel olmalıdır.


Cilt tipinizi öğrenmek için https://www.phytocenter.com.tr/cilt-tipi-testi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 


Her birey cildine iyi bakmayı planlasa da yine de bazen beklenmedik sivilcelenme, lekenme, kuruma veya yağlanmalar meydana gelebilir. Burada da dikkat edilmesi gereken konu yine kullanılan ürünlerdir.

Özellikle kozmetik kremler bakım rutinlerinde kullanıldığında, ciltlerde hassasiyet oluşturduğu gibi, cilt yapısına olumsuz etki ettiği de ifade edilir. Bu yüzden öncelik kişinin kendi cilt tipini doğru analiz etmesi ya da ettirmesidir. Bundan sonraki işlem ise doğru bakım rutinidir. 


Cilt Bakımı Neden Gereklidir? Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı denildiğinde her ne kadar aklımıza karmaşık ve uzun süre alan işlemler gelse de esasen günlük yapacağınız cilt bakımı doğru ürünler ile hem kısa sürer hem de sağlığınıza yatırım yapmanıza sağlar. 

Cildiniz gün boyunca cilt hücrelerini dökmeya devam eder. Tam da bu nedenle cildinizin her zaman tazelenebilmesi için cilt bakım ürünleri ile parlak ve iyi durumda kalması sağlanmalıdır. Günlük yaptığınız bakım cildinizin sağlığını koruyarak, uzun yılar iyi durumda kalmasına yardımcı olur.Cilt bakımı cildinizin daha genç gözükmesini ve daha geç yaşlanmasını sağlar. Yaşlandıkça cildinizin hücreleri daha yavaş yenilenir. Bu  cildinizin daha mat ve daha az parlak bir görünüme sahip olmasına neden olur.

Sağlıklı bir cilt görüntüsünü engelleyen bu durum, kaliteli bakım rutini ile aşılabilir. Cilt bakım ürünleri doğru ve düzenli bir rutin ile kullanılırsa, ölü cilt hücrelerinin ciltten uzaklaştırılması sağlanır. Böylelikle cildinizdeki yaşlı ve eskimiş hücreler yerini canlı, genç ve parlayan yeni hücrelere bırakır. 

Düzenli bir bakım ile cildinize daha iyi bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu sayede de  kendinizi daha iyi hisseder ve daha fazla özgüvene sahip olursunuz.


Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalıdır? 

Her ne kadar her cilt tipine göre bakım alışkanlığı değişkenlik gösterse de başlangıç için genel hatlarıyla uygulamalar benzerdir. Temel olarak gece aktive olan bileşenlerin kullanımı ile ilgili hassas davranıldığı takdirde bakım oldukça kısa ve sağlıklı bir alışkanlıktır.


Cilt bakım ürünleri


Bakım rutini sırası şu şekilde olmalıdır;

1. Temizleyici ürün kulanımı

Günlük bakım rutininize başlarken ilk kullanmanız gereken ürün temizleyicilerdir. Uyandığınız zaman yüzünüzü suyla nemlendirip, cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle cilt bakımınıza başlayabilirsiniz.

Temizleyici kullanmak gözeneklerinizi, her türlü makyaj artıklarından, güneş ışınlarından, tozlardan arındırmak için doğru bir başlangıçtır. Yüzünüzü nazikçe temizleyicinizle ovduktan sonra ılık suyla durulayın. Suyun ılık olması önemlidir. 

2. Tonik kullanımı

Çoğu insan tonikleri bakım sıralamasında atlar. Çünkü çoğu toniğin sert olduğu ve cildi tahriş ettiğine dair bir düşünceye sahiptir. Tonikler bu düşüncenin aksine gözenekleri fiziksel olarak küçültürken, antioksidanlar, B vitamini türevleri ve doğru asitlerle cildin beslenmesine yardımcı olur. Bu noktada yağlı cilt bakımı için kullanılacak tonik ile, kuru cilt bakımı için kullanılacak tonik farklıdır.  

3. Nemlendirici kullanımı

Cilt bakımı için olmazsa olmaz bir ürün de nemlendiricilerdir. Nemlendirici, cilt tipi analizi sonrası cildin ihtiyacı olan nemi hangi şekilde alabileceğine bağlı olarak tercih edilmesi gereken bir üründür.

4. Güneş kremi kullanımı 

Güneş ışınları cilt için oldukça zararlıdır. Uzun süre maruz kalındığında, ciltte lekeler oluşur. Cilt kanseri ve kırışıklıkların artışı, eşit olmayan cilt tonu sorunu, sıkılık kaybı ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Güneş kaynaklı sorunlardan kaçınmak ve cildinizi daha uzun süre canlı ve genç tutabilmek için bakım yaparken güneş kremini kesinlikle atlamamalısınız. Yaz kış ayrım yapmadan güneş kremi kullanmak önemlidir.

5. Serum

Bakım alışkanlığında son adım olan serumlar; kızarıklığı yatıştırmak ve doku sıkılığını iyileştirmek gibi destekleri olan antioksidanlar veya retinol gibi bileşenler içerir. Özellikle gece kullanıldığında, ertesi gün güne tazelenmiş bir ciltle uyanırsınız. Yatıştırıcı krem deriyi nemlendirirken aynı zamanda cildinizide nemlendirir.


Cilt Bakımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır? 

Cilt bakımı her gün düzenli olarak yapılması ideal olanıdır. Bununla beraber ayda bir olmak üzere de kliniklerde yapılan detaylı bakım yaptırılmalıdır.  


Evde Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Güzel bir cilt her zaman sağlıklı bir yaşamın yansımasıdır. Cildimiz, dış etkenlere maruz kaldığı için günlük bakım ve korumaya ihtiyaç duyar. Evde uygulayabileceğiniz basit cilt bakımı rutinleri ile cildinizi nemlendirebilir, besleyebilir ve sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

Evde cilt bakımı yapmak için öncelikle cildinizin yapısını bilmeniz gerekmektedir. İster kuru, ister yağlı veya karma bir cilde sahip olun, etkili bir cilt bakımının anahtarı, her bireyin özel ihtiyaçları için neyin işe yaradığını anlamaktır. İşte evde cilt bakımı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları:


 • Cilt tipinize uygun nemlendirici, temizleyici ve diğer cilt bakım ürünlerini kullanın.
 • Cildinizi makyaj yapmadıysanız bile, gün boyunca biriken kirden ve yağdan temizleyin.
 • Sıcak su, cildinizi kurutup, tahriş edebileceğinden ılık suyla yıkayın.
 • Haftada bir kez peeling yaparak ölü cilt hücrelerini temizleyin ve cildinizi canlandırın.
 • Cilt tipinize uygun maske yaparak cildinizi besleyin ve nemlendirin. 
 • Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildiniz korumak için her gün güneş koruyucu kullanın.
 • Cilt bakım aletlerinizi, özellikle de fırça veya sünger gibi araçları düzenli olarak temizleyin.
 • Cildin sağlıklı olması için sağlıklı beslenin ve yeterli miktarda su tüketin.
 • Ellerinizi yüzünüzde gezdirmeyin, böylece cildinize bakteri bulaşmasını önleyin.
 • Stres, cilt sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu için stresten uzak durun. 
 • Son olarak, cilt tipiniz ne olursa olsun, sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak için günlük cilt bakım rutini son derece önemlidir.


Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı yapmak, doğal içeriklere erişmek isteyenler için harika bir alternatif olabilir. Basit adımları takip ederek, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre uyarlanmış karışımlar oluşturabilir ya da doğal ürünler kullanabilirsiniz. 

Evde cilt bakımı cildi sakinleştirmekten, yaşlanma belirtilerini azaltmaya kadar birçok fayda sağlayabilir. Örneğin, bal ve limon gibi bazı ev yapımı karışımlar gözeneklerinizi derinlemesine temizlemeye yardımcı olabilirken, aloe vera kızarıklığı azaltabilir ve kuru cildi yatıştırabilir. 

Yağlı cilt bakımı için çay ağacı yağı, cadı fındığı, aloe vera ve üzüm çekirdeği özü gibi daha doğal bileşenler kullanılabilir. Bu bileşenler fazla yağı kontrol etmek ve parlaklığı azaltmaya yardımcı olmak için harikadır. Ayrıca, cildinizi daha da kötüleştirebilecek ağır yağlar veya yapay kokular içeren ürünlerden kaçındığınızdan emin olun.

Öte yandan, kuru cilt bakımı için avokado yağı veya badem yağı gibi daha ağır yağlar kullanmak ihtiyaç duyulan nemlendirmeyi sağlayabilir. Shea yağı ve kakao yağı gibi doğal tereyağları da uzun süreli bir etki için nemi cilde hapsetmeye yardımcı olabilir. Ev yapımı tarifleriniz için malzeme seçerken alkol ve sülfat gibi sert tahriş edici maddelere dikkat ettiğinizden emin olun.


Cilt Bakım Ürün Önerileri

Cilt bakımı ürünleri söz konusu olduğunda, çoğu insan en iyi yaklaşımın bir dermatolog veya estetisyenden profesyonel yardım almak olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak bazen bu tür profesyonellere ulaşmak mümkün olmayabilir, bu da kişinin cilt bakımının evde yapılmasına yol açabilir. Bu nedenle, evde cilt bakımı yaparken doğru ürünleri seçmek önemlidir. Kullanabileceğiniz en iyi 8 cilt bakım ürününü sizin için araştırdık.

ZGEveryday Care Cream nemlendirici Krem

1. ZGEveryday Care Cream

Phytocenter ZGEveryday Care Cream portakal kabuğu yağı, E ve C vitaminleri gibi doğal bileşenleri içerir. Antioksidan etkisi ile ciltte nemlendirici ve gözenek temizleyici özellikleri sağlar. Tüm cilt tipleri için uygundur ve düzenli kullanımda cilde parlak, esnek, nemli ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Paraben, sentetik esans, SLS içermeyen ve günlük kullanıma uygun olan ürün, cildinizin ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiştir.


Garnier C Vitamini Serumu

2. Garnier C Vitamini Serumu

Garnier C Vitamini Serumu, %3,5 oranında C vitamini, salisilik asit ve niasinamid içeriği sayesinde düzenli kullanımda cildin parlak ve aydınlık görünümüne kavuşmasına yardımcı olur. Ayrıca Koyu leke görünümünün azalmasına sağlamak amacıyla da üretilen bu serum, cildinize ihtiyacı olan tüm besinleri sağlamayı amaçlar. Tüm cilt tipleri için uygundur ve cildinizin canlılığını arttırarak, daha genç ve sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.


La Roche Posay Cicaplast Baume B5+ Krem, evde cilt bakımı kremi

3. La Roche Posay Cicaplast Baume B5+ Krem

La Roche Posay Cicaplast Baume B5+ Krem, cilt bariyerini onarmak ve korumak için geliştirilmiştir. Geliştirilmiş formülüyle hızlı ve iyi onarım sağlamayı amaçlar. Kuruluk, tahriş, kızarıklık, yara izleri, zayıflamış cilt bariyeri gibi birçok cilt sorununa karşı etkili olmak amacıyla üretilmiştir. 


 L'Oréal Paris Revitalift Filler Hyaluronik Asit Serum

4. L'Oréal Paris Revitalift Filler Hyaluronik Asit Serum

L'Oréal Paris Revitalift Filler Hyaluronik Asit Serum, %1,5 saf hyaluronik asit içermektedir. Hızlı emilen bu serum, cildin nemli ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda cilt dolgunluğunu geri kazandırmaya, sıkılaşma ve kırışıklık görünümünde %47 azalmaya destek olur. Masaj aletleriyle birlikte kullanılabilir ve nemlendiriciyle kullanıldığında daha iyi sonuçlar verdiği belirtilmektedir. 

Bioderma Sensibio H2O evde cilt bakım ürünü

5. Bioderma Sensibio H2O

Bioderma Sensibio H2O, ciltteki makyaj kalıntılarını temizleyen bir toniktir. Salatalık özü içeriği sayesinde cildi nemlendirilmesine ve tazelenmesine yardımcı olur. Normal ve kuru ciltler için kullanılması tavsiye edilmektedir. Durulama gerektirmeyen formüle sahiptir. Salatalık özü içeriği sayesinde cildi nemlendirir ve tazeler. Yağlı ciltler için uygun olmayan ürün, normal ve kuru ciltler için ideal bir seçimdir. Sık makyaj yapanlar için günde 2 kez kullanılması tavsiye edilmektedir. 

 L'Oréal Paris Revitalift Filler Hyaluronik Asit Serum

6. Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Göz Kremi

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Göz Kremi, göz altı morlukları ve ince çizgiler konusunda etkili olduğu belirtilen bir üründür. Hyaluronik asit ve keten tohumu özleri içeren bu krem, düzenli kullanıldığını etkili sonuçlar vermektedir. Koyu göz altı morluklarını, ince çizgileri ve renk eşitsizliğini azaltarak daha genç ve aydınlık bir görünüm sağlamaya yardımcı olur.


SkinCeuticals Silymarin Serum

7. SkinCeuticals Silymarin Serum

SkinCeuticals Silymarin Serum, yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltler için geliştirilmiş yaşlanma karşıtı bir serumdur. Formülündeki %15 saf C vitamini ve silymarin içeriği sayesinde cilt kusurlarına sebep olan yağlanmayı azaltırken, aynı zamanda kırışıklık karşıtı bakım da sağlamaktadır. Mat bitişli özelliği ve geniş spektrumlu UV koruması ile tüm cilt tipleri için uygun bir seçenektir.


caudalie vinoperfect leke karsiti serum

8. Caudalie Vinoperfect Leke Karşıtı Serum

Caudalie Vinoperfect Leke Karşıtı Serum, cilt tonu eşitleme ve leke karşıtı etkilere sahiptir. Doğal içeriklere sahip bu ürün ciltteki lekelerin görünümünü azaltarak, cildin aydınlık ve ışıltılı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Serumun nemlendiriciler ve güneş kreminden önce kullanılması tavsiye edilmektedir.