Doğal içeriklerin en başında, kimyasaldan uzak mucizevi yağlar bulunur. Kara üzüm çekirdeği faydaları hem alternatif tıpta hem de kozmetik dünyasında ismini duyuran özel besinlerin başında gelir.

Peki besinlerde bulunan yararlar asıl özleri olan çekirdeklerde bulunmaz mı? Elbette ki çekirdeklerin içerisinde de doğal ve etkili mineraller vardır. Üzüm çekirdeği yağı da saf ve özel içeriğe sahip olan yoğun ürünlerden sadece birisidir. Üzüm çekirdeği yağı faydaları, sadece kişisel bakımlar ile sınırlı kalmaz. Sağlık alanında da ciddi yararlar sağlayan üzüm çekirdeği yağını gelin hep beraber tanıyalım! 

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?Ne İşe Yarar?

Üzüm çekirdeği yağı, üzüm meyvesinin içerisinde bulunan şifalı çekirdeklerden elde edilen bir yağ türüdür. Üzüm çekirdeği yağı faydaları içerisinde bulundurduğu C, D ve E vitaminlerinden ve minarellerinden alır. Vitaminlerin yanında farklı bileşenleri ve asitleri içeren bir yağdır. Önemli bileşenlerden biri olan beta karoten, antioksidan özelliği ile vücut direncini artıran besinler arasındadır. Kilo vermeyi hızlandıran bu ürünün karaciğer yağlanmasını önlemede de etkili olduğu görülür.

Üzüm çekirdeği yağının içerisindeki C vitamini cilde parlaklık verirken vücudun bağışıklığını güçlendirmeye katkı sağlar. D vitamini eksikliği özellikle kış aylarında yaygın görülen bir vitamin eksikliği türüdür. Eksikliği yaşanan D vitamini doğal bir mucize olan üzüm çekirdeği yağının içerisinde bulunur. Bu sayede ek takviye etkisi yaratır. D vitamini bunlarla kalmayarak kalsiyum emilimini arttırır, kasları güçlendirir ve tiroit fonksiyonlarının dengeleyen yararlar sağlar. Sayısız faydaya sahip olan vitaminleri, üzüm çekirdeği yağında doğal bir şekilde görebiliriz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Üzüm çekirdeği yağının çıkarılması için öncelikle meyvelerin temizlenmesi ve içinin ayrılması gerekir. Genellikle şarap yapımı sırasında kullanılan üzümlerden ayrılan çekirdekler zengin kaynaklara sahip olduğu için en iyi şekilde değerlendirilmesi önemlidir. Böylesine şifa dolu çekirdeğinde yağını çıkarmak en verimli değerlendirme yöntemlerinden biridir.

Ayrılan çekirdeklerin içeriğinin bozulmaması için soğuk presleme yöntemi kullanılır. Genellikle şifalı çekirdeklerin yağını çıkarmak için tercih edilen bu yöntem, mekanik ısı veya kimyasal çözücü kullanılmadan uygulanabilir. Soğuk presleme ile çekirdekten yağ ayrıştırıldıktan sonra tüketim için paketlenmeye hazır hâle getirilir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Fonksiyonel yapısı sayesinde farklı kullanım alanlarına sahip üzüm çekirdeği yağının tüketim şekilleri de bu sebeple değişkenlik gösterir. Üzüm çekirdeği yağı faydaları, başta cilt için sonrasında da rutin yüz bakımında kullanılır. Yüz temizliğinizi yaptıktan sonra nemlendirici olarak bu ürünü kullanabilirsiniz.

Ellerinize bir ya da iki damla döküp yuvarlak şekilde masajlar yaparak cilde yedirmeniz en doğru kullanım şekli olur. Ürünün direkt cilde temas etmesi hâlinde nem hapsedilir ve emilim daha rahat şekilde gerçekleşir.

Üzüm çekirdeği yağı saç köklerini de etkileyen bir yapıya sahiptir. Maske olarak ürünü kullanmak için ellerinize yağı dökerek parmak uçlarınız ile saç diplerine masaj yapmanız yeterlidir. Ürünü kullandıktan sonra kısa bir süre beklemeli ve saçınızı durulamalısınız. Maskenin dışında duştan sonra nemli saçlarınızın sadece uç kısımlarına serum şeklinde uygulayabilirsiniz. Farklı formda kullanmak sizlerin tercihine bağlıdır.

Göz altları için de ciddi farka sebep olan üzüm çekirdeği, yenileme ve kırışıklık karşıtı özellikleri sayesinde oluşan morluklara ve kaz ayaklarına iyi gelir. Üzüm çekirdeği yağından sadece bir damla parmak ucunuza dökerek göz altlarınıza hafif vuruşlar ile dokundurmalısınız. Hafif dokunuşlar sayesinde kan akışınız hızlanır ve yapıcı etkiler ortaya çıkar. Tüm bunları rutin hâle getirerek üzüm çekirdeği yağı faydalarını kısa zamanda rahatlıkla görebilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği ekstresi faydaları kullanım amacına göre farklı etki gösterir. Birbirinden farklı faydalara sahip olan bu mucizevi yağ, özellikle alternatif tıp için önemli bir yere sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde iyileştirici özellik gösteren üzüm çekirdeği yağı, besleyici içeriğiyle müthiş bir ek besin takviyesi görevi görür. Üzüm çekirdeği yağı faydaları şu şekildedir;

Kolesterole Etkisi: 

Üzüm çekirdeği yağı içerisinde Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağları bulunur. Omega 3 ve Omega 9, kötü kolesterolü azaltan bir asittir. Bu sayede kardiyovasküler hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Omega 6 ise kalp hastalıklarının önlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olan bir yağ asiti türüdür.

Antioksidan Özelliği: 

Üzüm çekirdeği yağı, içerisinde antioksidan özelliği sayesinde gözenek tıkanıklığını engeller.

Kas Ağrıları: 

Vücudunuzda yaşanan kas ağrıları için de kullanılan üzüm çekirdek yağı, spazm olan yerlere sürülür ve dokuların gevşemesine yardımcı olur.

Sindirim Sistemine Etkisi: 

Tercih edilen herhangi bir saat aralığında içilen sulara 2-3 damla dökülerek kullanılması sindirim sistemini hızlandırır. Özellikle sindirim problemi olan kişilerde fayda sağlayıcı etki gösterir.

Kalp Damar Rahatsızlıkları: 

Üzüm çekirdeği yağı, doğru kullanıldığı takdirde saf içeriğiyle  kalp hastalıklarının önüne geçer. Kişilerin bu tarz rahatsızlıklar karşısında doktorlarla iletişime geçip tavsiye alması gerekir.

Enfeksiyon ve İltihap: 

Üzüm çekirdeklerinin bitmeyen faydalarından biri de enfeksiyonlara karşı gelmesidir. Çıkarılan yağ özleri vücudunuzda yaşanan enfeksiyon rahatsızlığına ya da tahrişler sonucunda cildinizde oluşan iltihaplanmalara iyi gelir. 

Doğal öz yağlar, ne kadar küçük ve işlevsiz gözükse de çok büyük faydalara sahiptir. Böylesine kimyasal içermeyen saf özleri alerjiniz olmadığı ve doğru kullandığınız takdirde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.


Üzüm Çekirdeği yağı faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları 

Saf özü sayesinde cilt bariyerine zarar vermeyen üzüm çekirdeği yağı, günlük ve gece bakım rutinlerinde yer edinebilecek bir üründür. Taşınmasının kolay olması sayesinde de seyahatlerinizde yanınızdan ayırmak zorunda kalmaz, rutinlerinizi eksiksiz tamamlarsınız. Üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları saymakla bitmesede en temel özelliklerini kısaca sizlere aktaralım; 

 • Yoğun nem veren yapısı sayesinde diz kapakları ve dirseklerde oluşan kuruluklara iyi gelir.
 • Yaralanmaları ve tahrişleri iyileştirir.
 • Akneye meyilli bölgelerde yağ dengesini düzenleyerek akne oluşumunu engeller.
 • Oluşmuş sivilcelerin izlerinin iyileşmesini sağlar.


Üzüm çekirdeği yağının düzenli ve doğru kullanılması sonucunda gözle görülür farklarına şahit olabilirsiniz. Cilt yapısına zarar vermeyen tam aksine dengeleyen doğal içeriklerine sahiptir. Huzur verici kokusu ile vücudunuzu sarıp sarmalar ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağı Yüze Faydaları 

Mucizevi yağın etkisi çok geniş bir çerçeveye sahiptir. En önemli etkilerinden biri de yüzde düzenli ve doğru kullanımında görülen sonuçlardır. Üzüm çekirdeği yağı yüze faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kırışıklıkların oluşmasını engeller.
 • Nemi hapseden yapısı sayesinde temizlenen cilde yoğun bir yumuşaklık kazandırır.
 • Akne ve siyah nokta oluşumunun önüne geçer.
 • Cilt formunuzu sıkılaştırır.
 • Makyajı çıkarmak için tercih edilebilir.


Farklı kullanım amaçlarına veya ihtiyacınıza göre üzüm çekirdek yağı faydaları değişkenlik gösterir. Tatillerde valizinizde yer kaplamaz ve bu sayede kişisel cilt bakımı için çoğu görevi üstlenerek sizlere kolaylık sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağı Saça Faydaları

Saf içeriklere sahip yağların en güzel yanı saçlar için doğal maske rolünü oynamalarıdır. Üzüm çekirdeği yağı saça faydaları çeşitli etkiler gösterse de kökten uca saçları beslemesi en temel faydalarındandır. Üzüm çekirdeği yağı, saçlarda kullanıldığında nasıl faydalar sağlar inceleyelim;


 • Kepek oluşumunu engeller.
 • Saç köklerini besler ve daha güçlü olmasını sağlar.
 • Dökülmeyi en aza indirir.
 • Saç uçlarını besleyerek sağlıklı bir görüntü ortaya çıkarır.
 • Parlaklık katar.
 • Yoğun yapısıyla saçta ağırlık hissi oluşturmaz.


Üzüm çekirdeği yağında öne çıkan besleyici ve yoğun nem etkisi, saçlarınıza güzellik katar ve tatlı kokusuyla sizlere gün boyu eşlik eder. Kökten uca yapıcı etkisiyle saça kullanılan yüksek ısıya bariyer görevi görür. Koruyucu ve iyileştirici faydalarını siz de deneyerek görebilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nereden Alınır?

Phytocenter, üzüm çekirdeğinin hem kendisini hem de yararlı özü olan yağını farklı formlarda sizlere kolaylık sağlamak için üretir. Farklı formda olan üzüm çekirdeği tozu, yağ özü gibi insan vücuduna sağlık katar. Üzüm çekirdeği ekstraktı ve diğer ek takviye görevi gören doğal içerikler için uğrayacağınız en doğru adres Phytocenter

Üzüm Çekirdeği Yağı Fiyatları

Üzüm çekirdek yağı fiyatını ürün yağının elde ediliş biçimi, hammaddenin türü gibi unsurlar etkiler. Dolayısıyla kimyasal içermeyen ve özel yöntemlerden geçerek oluşturulan yağların fiyatları da maliyetlerin hesaplanması ile ortaya çıkar denilebilir. 


Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Üzüm Çekirdeği Yağı Yüze Sürülür Mü?

Üzüm çekirdeği yağı, yüzde kullanıma uygun bir üründür. Doğru miktarda ve düzenli kullanıldığı takdirde yüze ciddi yararlar sağlar.


Üzüm Çekirdeği Yağı Hangi Vitaminler Var?

Üzüm çekirdeği yağı C, D ve E Vitaminlerini içerir. Ek takviye yerine de kullanılabilir bir yağ türüdür.


Üzüm Çekirdeği Yağı Kırışıklıklara İyi Gelir Mi?

Beta karoten bileşeni sayesinde kolajen desteği sunarak oluşmuş kırışıklıklara iyi gelirken yaşlanma karşıtı etki gösterir.


Üzüm Çekirdeği Yağı Günde Kaç Kere Kullanılır?

Cildinize ya da yüzünüz için günlük bakım rutinleriniz arasında kullanabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağını sabah ve akşam olacak şekilde iki kere, az miktarda kullanmak mümkündür.


Üzüm Çekirdeği Yağı Gözenek Tıkar Mı?

Üzüm çekirdeği yağı, özellikle yüzde fazla kullanıldığında nem oranının artmasına neden olur. Yağlanma da gözeneklerin tıkanmasına yol açan başlı başına sebeplerden biridir. Yaşanmasını istemediğimiz bu durumu engellemek için cilt temizliği atlanmamalıdır.


Üzüm Çekirdeğinde Kolajen Var Mıdır?

Ürünün içerisinde kolajen etkisi gösteren Beta Karoten bileşeni bulunur. Kırışıklıklara iyi gelen ve aynı zamanda engelleyen bu özelliğiyle üzüm çekirdeği yağı cilde zarar vermez.


Üzüm Çekirdeği Yağı Hangi Cilt Tipine Uygun?

Doğal yağlar genellikle her cilt tipine uygun olur. Fakat cilde doğru miktarda uygulanması gerekir. İdeal oranda uygulanmadığı takdirde üzüm çekirdeği yağı sivilce ve siyah nokta problemlerini oluşturur. Alerjiniz olmadığı sürece her cilt tipinde kullanabilirsiniz.


Üzüm Çekirdeği Yağı Kilo Verdirir Mi?

Üzüm çekirdek yağı tüketilebilen bir yağ türü olduğu için kilo verdirebilir. Gıda takviyesi yerine de kullanılabilen üzüm çekirdeği yağı, tokluk sağlayan besleyici içeriğe sahiptir. Metabolizmayı hızlandıran doğal içerikli üzüm çekirdeği yağları, zayıflamaya yardımcı olur.