Pek çok insan akne, güneş lekesi, siyah nokta, kırışıklık, kuru cilt, hassas cilt tipi veya kızarıklıktan şikâyet eder. Her cilt tipinde farklı sorunlar yaşansa da temel olarak cildi yatıştırmak ve yenilemek cilt sorunları ile başa çıkmak için ideal bir yoldur.

Cildinizi onarmak ve rahatlatmak için tercih edeceğiniz yatıştırıcı krem ile cildinizin yorgunluğunu alabilir, tazelenmesine ve yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Cilt bakım rutininizi daha basit hale getirmenize yardımcı olan yatıştırıcı krem nedir, ne işe yarar gibi soruların cevabını sizler için derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.


Yatıştırıcı Krem Nedir?

Günlük yaşamın yoğunluğu, şehir hayatı, çevresel etkiler (güneş ışınları, hava kirliliği, ciltle ilgili yaralanmalar vb.) ve kısmen de genetik özellikler cildi çeşitli şekillerde yıpratır. Yıpranan ve yorulan ciltlerin kendini yenilemesi önemlidir.

Yatıştırıcı krem çeşitleri içeriğindeki A vitamini yardımı ile cildin yenilenmesine yardımcı olarak bakım yapar. Yetişkinlerde olduğu kadar bebek ve çocuklarda da kullanılan yatıştırıcı kremler, cildin hassasiyetinin giderilmesine katkı sağlar. 

Yatıştırıcı kremler hassas ve tahriş olmuş ciltlere yoğun bakım sağlayan ürünlerdir. Cildi yenilemek ve onarmak için de faydalı olduğu ifade edilen yatıştırıcı kremler gün boyu ferahlık ve nem sağlar. Böylece cildin nem dengesi korunarak rahat bir gün geçirilmesi sağlanır. 


Yatıştırıcı Krem Ne İşe Yarar?

Yatıştırıcı krem bileşenindeki tahrişi yatıştıran maddeler sayesinde iltihaba karşı etkilidir, kızarıklığın giderilmesine yardımcı olur ve güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağlar.

Ayrıca cildin yenilenmesini desteklerken aynı zamanda deriyi de nemlendirir. Ciltte oluşan hassas ve kurumuşluk hissini azaltarak gün boyu tazelik sağlar.

Cilt tipiniz kızarıklığa meyilli, alerjik, kuru, rozacea, iltihaplı ise cilt yatıştırıcı kullanmayı düşünebilirsiniz. Yatıştırıcı krem alerjik olmayan ve tahriş etmeyen içeriğe sahip olduğu için güvenle kullanılabileceğiniz bir seçenektir.


Yatıştırıcı Krem Neye İyi Gelir?

Hassasiyetin ve kırışıklığın en önemli koruyucusu olan yatıştırıcı krem türlerinin, çeşitli cilt rahatsızlıkları da iyi geldiği ifade edilir. Bilindiği üzere sağlıklı ve güzel bir cilt yaşam konforunuzun artmasını destekleyecektir. Yatıştırıcı krem kullanarak pek çok cilt probleminizin çözümüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yatıştırıcı kremler şu hassasiyetlere iyi gelebilir:

 • Büyük gözenekler
 • Çil gibi güneş lekeleri
 • Kuru cilt
 • Döküntü
 • Rosacea
 • Kaşıntı
 • Alerji

Cildinde herhangi bir rahatsızlık bulunan kişiler öncelikle hekim desteği almalı, yapılan muayene neticesinde eğer yatıştırıcı yüz kremi veya cilt kremi kullanılması gerekiyorsa bu ürünler günlük cilt bakım rutinine mutlaka dahil edilmelidir.


Yatıştırıcı Krem Nasıl Kullanılır?

Cilt yatıştırıcı kremi tercih ederken dikkat edilmesi gereken ilk nokta cilt tipinin doğru tespit edilmesidir. Cilt tipi testi ile öncelikle cilt tipinizi doğru belirlemeniz hangi tür yatıştırıcı krem kullanmanız gerektiği konusunda size fikir verecektir. Cilt tipine uygun yatıştırıcı krem seçildikten sonra kullanım aşamalarına geçilir.

Yatıştırıcı krem kullanımında tutarlı olunması öncelikli hususların başında gelir. Kullanım aşamaları rutin bir şekilde uygulandığında yatıştırıcı kremin faydası daha hızlı elde edilir.


 • Cilt yatıştırıcı krem uygulama aşamaları şöyledir;
 • Cilt yüz temizleme ürünü, su veya tonik ile temizlenir.
 • Cilde yatıştırıcı krem ürününden ince bir tabaka halinde uygulanır.
 • Yatıştırıcı krem cildin problemli bir bölümü için kullanılıyorsa, hassas, kızarık ya da sorunlu kısma uygulanır.
 • Yatıştırıcı krem faydalarından yararlanabilmek için düzenli ve önerilen şekilde kullanmak önemlidir.
 • Günlük cilt bakımı düzenli olarak yapılmalı ve gece yatmadan önce cilt mutlaka temizlenmelidir.yatıştırıcı krem ve diğer ürünler bir arada

Yatıştırıcı Krem Önerisi 

Kozmetik ürünler seçilirken, ilgili ürünlerin çeşitli içerik ve fiyat aralığında bulunması kullanıcıların hangi ürünü seçeceği konusunda kafa karışıklığı yaşamasına neden olabilmektedir.

Her kozmetik ürünün her cilde iyi gelmeyeceği gibi fiyatlar da ürün hakkında yorum yapmak için tek başına yeterli bir done değildir. Bu nedenle tercih edeceğiniz kremi araştırmak ve uzmanlardan yatıştırıcı krem önerisi almak fayda sağlayabilir. 

Yatıştırıcı krem seçerken ürünün alanında uzman kişiler tarafından doğal içeriklerle üretildiğinden ve sertifikalarının tam olduğundan emin olmanız önemlidir.


Phytocenter, uzman eczacılar tarafından formüle edilmiş kozmetik ürün üretiminde öne çıkan bir firmadır. Uluslararası standartlara uygun ürünleri ile cilt dostu olan markanın, güvenilir ve doğal ürünlerine online satış platformu üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.