Paydaşlarına, ürünün konseptinden, formülasyonuna; hammadde seçiminden bitmiş ürünün paketlenmesine kadar birçok alanda hizmet sunan fason gıda takviyesi üreten firmalar, onlarla birlikte çalışan gıda işletmelerine küresel bir pazarlama alanı yaratırlar.

Fason üretim yapan gıda firmaları hazır kayıtlı formül ve/veya özel formül geliştirme imkanı ile üretilen ürünün, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamasını temel hedef olarak belirlerler. Bu yazıda fason gıda takviyesi üretimi ve bu üretimin nasıl gerçekleştiğine dair bilgiler edinebilirsiniz. 


Fason Gıda Takviyesi Üretimi Nedir? 

Fason gıda takviyesi üretimi maliyet tasarrufu sağlayan bir üretim şeklidir. Fason gıda üretimi sayesinde şirketler, bir tesis ve üretim için gerekli ekipman ödemesi yapmak zorunda olmadıklarından; sermaye maliyetlerinden tasarruf eder. 

Sözleşmede fason üretimi yapan ve yaptıran olarak iki firmanın da, karşılıklı fayda sağladığı fason gıda takviyesi üretimi; üretici ile üretim yaptığı firma arasındaki sözleşmenin süresinde de olumlu sonuçlar doğurur. Üretici, en azından bu sözleşme sona erene kadar istikrarlı bir iş akışına sahip olacağını bilir. 

Fason gıda takviyesi üretimi sayesinde şirketler, sahip olmayabilecekleri becerilerden yararlanabilir.  Bu sayede, küçük ve orta ölçekli şirketler; ek üretim kaynakları olmadan özel etiketleme hizmetleri aracılığıyla, fikirlerini hızlı ve güvenli bir şekilde uygulamak için hazır formülleri ve stok ürünlerini dışarıdan tedarik edebilir.

Buna ek olarak fason imalatçıların, doğru hammadde, ambalaj ve etiket seçimi ve  mevzuat uyumunun sağlanabilmesi için  deneyim ve kalite kontrol sistemleri bulunur. Bu sayede de küçük ölçekli şirketlerin bu faydadan da yararlanması sağlanmış olur.


Fason Gıda Takviyesi Üretimi Nasıl Yapılır? Hangi Ürünleri Kapsar? 

Fason imalatçı, bir firma için parça veya ürünler üretmek üzere büyük ölçekli bir başka firma ile anlaşma yapan bir üreticidir. Bu bir dış kaynak kullanma şeklidir.

Fason üretim iş modelinde, işi alan firma fason imalatçıya bir tasarım veya formül ile yaklaşır. Fason imalatçı, prosesler, işçilik, alet,malzeme ve ilgili mevzuatsal işlemleri kapsayan hizmet ve işçilik eksenli maliyetlere dayalı olarak bir teklif sunar.

Devamında, gıda işletmesi statüsündeki firma birden fazla fason imalatçıdan fiyat teklifi ister. En uygun teklif kabul edildikten sonra, sürecin devamında gıda işletmesi bir kaynak seçer.

Müteakiben iki firmanın üzerinde anlaştığı kapsam için fason imalatçı, gerekli işlemleri başlatarak bu kapsamda gerekli tüm hizmetleri verir. Böylece de fason gıda takviyesi üretimi başlamış ve devam etmiş olur. 


fason gıda takviyesi üretimi merkezi


Fason gıda takviyesi üreticileri özellikle bazı ürünler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunların bazıları;Fason Gıda Takviyesi Üreten Firmalar Hangileridir? 

Fason gıda takviyesi üretimi birçok üretici tarafından gerçekleştirilir. Fakat bunlar içinde firmamız akademik pesonelden oluşan bilimsel alt yapısı ve tecrübesiyle fark yaratmaktadır. Ar-Ge ekibimiz;

 • Ulusal ölçekte, Ar-Ge inovasyon ödülleri bulunan doktoralı eczacı,
 • Fitoterapi ve Toksikoloji konularında uzman eczacılar,
 • Gıda Mühendisi,
 • Tıp doktorları
 • Doktoralı Endüstri Mühendislerinden oluşturulmuş nitelikli bir ekiptir.


fason gıda takviyesi üretimi merkezi


Kalite kontrol anlamında her türlü alt yapıyı kurmuş olan firmamız GMP ve ISO 22000 sertifikalarına sahiptir.

Takviye Edici Gıda Fason Üretim Fiyatları 

Takviye edici gıda fason üretim fiyatları birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Bunların içinde en önemlileri istenen hizmet ve üretici firmanın teknik ve bilimsel altyapısı ve hammadde kalitesidir.

Örneğin hammadde talep ettiğinizde üreticiniz hangi tip ve hangi kalitede diye sorarak karşılık verecektir. Burada en önemli nokta; malzemenin kesin özelliklerini daha da daraltmak için belirlenen sorulardır.

Bu sorular sayesinde ürünün imalat aşamasından önce, en önemli nokta olan hammadde doğru ve uygun seçilmiş olur. Hammadde kalite sertifikaları (helal, kosher, vegan vb.) ve menşei ülke hammadde fiyatlarını önemli ölçülerde değiştirebilmektedir.

Her ürün çeşidine ve sunulan hizmete göre fiyat değişikliği göstermekle birlikte; ürünün paketlenmesi, nakliye seçenekleri, üretim aşamalarındaki araç kullanımları da fiyatı etkileyen diğer faktörlerdir.

Ülkemizde gıda takviyelerinin üretimi aşağıdaki süreçleri içermektedir. Bu süreçleri nasıl yapılacağı ile ilişkili fason üretim süreçleri ve maliyetleri değişkenlik göstermektedir.


fason gıda takviyesi üretimi yapan makine


Ülkemizde Gıda Takviyesi Fason Üretimi Aşamaları; 


 • Fikir bazında gıda takviyesi ürününün ve içeriğinin belirlenmesi
 • Fason üreticisinin belirlenmesi (Gıda Takviyesini kime ürettireceğim?)
 • Gıda ve Tarım Bakanlığı mevzuatına uygunlukların değerlendirilmesi (Kendi imkanlarımızla mı yapacağız, hizmet mi alacağız?)
 • Ar-Ge süreçlerinin tamamlanması ve pilot üretim (Kim, Nerede, Ne zaman ve Nasıl Yapacak?)
 • Stabil ürünler için İlgili Gıda ve Tarım İl  Müdürlüklerine onay başvurularının yapılması ve ürün dosyalarının hazırlanması, etiket, borkodlama ve primer ve sekonder ambalaj belirleme süreçlerinin tamamlanması (Kim, Nerede, Ne zaman ve Nasıl Yapacak?)
 • Üretimin gerçekleştirilmesi (Fason üretici)
 • Ürünün piyasaya arz edilmesi (Ürün sahibi gıda işletmesi)


Firmamızca; fason üretim aşamaları ile ilgili bahsi geçen süreçlerde, talebi olan gıda işletmelerine her türlü destek ve hizmeti sunmaktayız.

Fason üretim ile ilgili hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Phytocenter https://www.phytocenter.com.tr/fason-uretim sayfasını ziyaret edebilir, diğer bütün talepleriniz için https://www.phytocenter.com.tr/iletisim sayfası üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.