D3 K2 vitamini faydaları özellikle pandemi dönemi ile birlikte sağlığına önem veren ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak isteyen bireylerin merak ettiği konuların başında  gelmeye başladı. 

D3 K2 vitamin faydaları konusuna girmeden önce hemen belirtelim, kemik sağlığını korumak için, vücuda sadece kalsiyum almak yeterli değildir. Kalsiyumun yanı sıra D3 K2 vitamini de almak gerekir.

Bu iki vitamin beraber alındığı takdirde, kalsiyumun kolayca emilmesini ve kemik kütlesine ulaşmasını sağlarken aynı zamanda kireçlenmeyi de önlemeye yardımcı olur.

D3 K2 esasında ayrı ayrı da kullanılabilir, fakat birlikte kullanımı vitaminlerin etkisini artırır. Ayrı olarak kullanılması durumun da K2 normal kan pıhtılaşmasını düzenlerken, D3 sağlıklı bir bağışıklık sistemini ve kas fonksiyonunu destekler.


D3 K2 Vitamini Faydaları için Birlikte Kullanım Şart Mıdır? 

Araştırmalar göstermiştir ki, Vitamin K2 ve Vitamin D3 arasında önemli bir ilişki vardır. D3 vitaminini K2 vitamini ile birlikte almak, D vitamini tarafından taşınan kalsiyumun arterlerde ve atardamarlarda birikmesini önleyerek; kemikler tarafından gerektiği yerde emilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Düzenli takviye olarak D vitamini alan herkesin K2 vitamini de alması önemlidir. Çünkü, bu önemli vitamin, kalsiyumun vücutta doğru yerlerde; yani kemiklerde ve dişlerde depolanmasından sorumludur.

Ayrıca kireçlenmeyi, kalsiyumun gerekli olmayan yerlerde yani atardamarlarda ve vücudun diğer yumuşak dokularında birikmesini engeller. Her iki vitaminin eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklara oldukça sık rastlanır. Bu nedenle her geçen gün daha fazla kişi günlük takviye gıda kullanımlarında D3 K2 alımına önem vermektedir.

D vitamini almak; vücudu kalsiyum taşıyan K2 vitaminine bağımlı proteinlerin daha fazlasını üretmesi için uyarır. Bu proteinlerin sağlığa birçok faydası vardır, ancak yetersiz K2 vitamini varsa aktive edilemezler, bu nedenle D vitamini alan herkesin daha fazla K2 vitaminine ihtiyacı vardır. D vitamini ve K2, kemikleri güçlendirmek ve aynı zamanda da kalp ile arterlerin sağlığını geliştirmek için birlikte çalışır.

Dolayısı ile en üst düzeyde D3 K2 vitamini faydaları için bu iki besini beraber almak önemlidir. Piyasada bulunan birçok D vitamini ürünü K2 vitamini içermez. Phytocenter internet sitesin de satışa sunulan vitamin k2 d3 takviyesi, güçlü bir kombinasyon oluşturmuştur. D3 K2 faydaları ve fonksiyonları birlikte değerlendirildiğinde, diğer D vitamini takviyelerinden üstündür. 


D3 K2 vitamini faydaları ile sağlıklı klan kadın


D3 K2 Vitamini Faydaları Nelerdir? 

D3 K2 vitamini faydaları ana hatları ile şöyle sıralanabilir;


  • Bağışıklık sisteminin işlevini gerçekleştirmesine yardım eder.
  • Kemik büyümesi ve yoğunluğunun artmasında etkilidir.
  • Prostat, kolon ve meme dahil olmak üzere vücuttaki birçok dokunun sağlığına destek olur.
  • Kardiyovasküler sağlık sunar.
  • Kan şekeri dengesini düzenlemede etkin rol oynar.
  • Sağlıklı ruh hali, zihinsel berraklık ve üretkenlik sağlar.


D3 K2 vitamini eksikliği durumunda;


  • Kemiklerde güç kaybı meydana gelir.
  • Kalp rahatsızlıkları ve dokusal rahatsızlıklar başlar.
  • Kan şekerinde dengesizlik ve ruh halinde olumsuzlukluklar baş gösterir.
  • En önemlisi de bağışıklık sisteminde problemler meydana gelebilir.


D3 K2 vitamini faydaları ve hap yutan kadın

D3 K2 Vitamini Nasıl Kullanılır? 

Bu iki vitamin birlikte genelde d3 k2 damla olarak satılır. Doktorunuzun tavsiyesi esas olacak şekilde, günde 1 damla veya doktorunuzun önerdiği miktarda damla alabilirsiniz. Doğrudan dilin üzerine koyarak içebilir ya da tercih ettiğiniz herhangi bir içecekle karıştırarak da alabilirsiniz.

Maksimum D3 K2 vitamini faydaları için en doğru doz miktarı kişinin fizyolojik özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Söz konusu kullanım dozu doktorunuz tarafından kan sonuçlarınıza göre  belirlenir. 


D3 K2 Vitamini Yan Etkileri Var Mıdır? 

Doktorunuza danışarak, kan değerlerinize bakılarak ve doktorunuzun tavsiyesi üzerine vitamini kullanmaya başladıysanız genelde bir yan etkiyle karşılaşmazsınız.

Ama yine de döküntü gibi alerjik reaksiyon belirtileri yaşarsanız; kaşıntı, ateşli veya ateşsiz kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş cilt ile karşılaşırsanız muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Hırıltı; göğüste veya boğazda sıkışma; nefes alma, yutma veya konuşma güçlüğü; olağandışı ses kısıklığı; veya ağzın, yüzün, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi gibi semptomlarla karşılaşmanız halinde de doktorunuza danışınız. 


K2 vitamini faydaları, kullanımı ve K2 vitamini eksikliği hakkında ayrıntılı bilgi edinmekk için lütfen blog yazımızı inceleyebilirsiniz.