Arılar dünya üzerindeki en önemli canlılardan biridir. Hatta kutsal dinlerde, kadim öğretilerde arılar tamamen yok olmadan dünyanın yok olmayacağına inanılır. Arılar kendisi küçük hünerleri büyük olan mucizevi bir canlıdır.

Doğada ki bitkilerin varlığını sürdürmesinde büyük bir role sahip arılar, ürettikleri bal, arı sütü, polen gibi zengin içerikli besinler ile insanlara binlerce faydayı bir arada sunarlar. Arının ürettiği en değerli besinlerden biri de arı sütüdür. Gelin arı sütüne ve arı sütü faydaları konusuna yakından bakalım. 


Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, arıların kendi yavrularını beslemekte ve kraliçe arı yetiştirmede kullandıkları bir salgıdır. Bu salgı,  arıların yutak üstü bezleri tarafından üretilir. Arı sütü, beyaz renkte yoğun kıvamlı bir görüntüye sahiptir. Sahip olduğu kaygan yapısından dolayı dünyanın farklı bölgelerinde jöle olarak da adlandırılır. Yavru ve kraliçe arıların  beslenmesinde kullanıldığından dolayı da dünya da “kraliyet jeli” olarak da bilinir.

Arı sütü içerik olarak üçte ikisi su, doğal şeker, protein aminoasit, esansiyel yağlar ve birçok vitamin ile mineralden oluşur. Arı sütü faydaları bakımından çok değerli olan biotin, tiamin, niasin, biroflavin, pridoksin, folik asit gibi birçok bileşeni de içerir. Bunların yanı sıra kalsiyum, potasyum, soydum, bakır, demir, magnezyum ve çinkoyu da içinde barındırır. Yeryüzünde bulunan en değerli bileşenleri aynı anda içeren nadir besinlerden biri olması, arı sütünün faydalarını eşsiz hale getirmiştir. 


Arı Sütü Ne İşe Yarar?

Yeryüzünde yaşayan en eşsiz hayvan türünden birisi olan arılarla ilgili sürekli bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Bu bilimsel çalışmalar neticesinde arı sütünün zengin içeriği ve faydaları keşfedilince, bu değerli besin kaynağı başta sağlık ve gıda sektörü olmak üzere bir çok alanda kullanılmaya başlandı.

Arı sütü antioksidan özelliği ile genellikle bağışıklık sistemini güçlendirici ve destekleyici amaçla kullanılır. Arı sütü ayrıca son yıllarda cilde olan faydası nedeni ile de kozmetik alanında da talep görmeye başlamıştır. Bununla beraber bu ürünün bir kovandan ancak 20-25 gr elde edilebilmesi arı sütünün değerini daha da artırmıştır.


Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü yoğun bir içeriğe sahip olduğu için günde 1 gramdan fazla tüketilmemelidir. Arı sütü içinde bulunan yoğun maddelerden dolayı keskin bir tada sahiptir. O yüzden genellikle bal ya da diğer arı ürünleriyle karıştırılarak tüketilmektedir. İsteyenler süt ya da suya karıştırarak da tüketebilirler. Farklı bir alternatif arayanlar için yoğurt içerisine katarakta tüketmek mümkündür. 

Birçok firma tarafından piyasaya sunulan farklı formlarda arı sütü takviyesi ürünler bulunmaktadır. Bu takviye ürünler kullanılabileceği gibi, eğer arı sütünün doğal şekliyle tüketilmesi tercih edilecek ise bu durumda arı sütünün elde edildikten sonra belli sıcaklıklarda saklanması ve kurutulması gerektiği unutulmamalıdır.


Arı Kovanlarını İnceleyen Adam

Arı Sütü Faydaları Nelerdir?

Arı sütü içerdiği besinler nedeni ile oldukça değerli bir bişendir. Bu bileşenin bilinen faydaları şöyle sıralanabilir;

1. Arı Sütü Hormonların Çalışma Kapasitesini Arttırır

Arı sütü kadınların ve erkeklerin üreme sağlığını güçlendirir. Yapılan araştırmalarda arı sütü takviyesi kullanan erkeklerin sperm sayılarında artış olduğu gözlemlenmiştir. Bayanlarda ise doğurganlık oranını arttırdığı düşünülmektedir.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Arı sütü, bağışıklık sistemini destekleyen A,B,C,D,E ve K vitaminlerini içerir. Kışın ya da mevsim geçişlerinde hemen etkilenen hassas bünyeler arı sütü kullanarak hastalıklardan kendilerini koruyabilirler. Anne-babalar, bir yaşından büyük çocukları için de arı sütü takviyesi kullanabilirler.

3. Arı Sütü Kolesterolü Dengeler 

Bireylerde bulunan yüksek kolesterol birçok hastalığa davetiye çıkarır. Arı sütü kullanımı kolestrolün düşürülmesinde önemli bir rol üstlenirken kalp sağlığının korunmasında da etkindir. 

4. Dolaşım Sistemini Destekler

Arı sütü kullanımı, kan basıncını düzenler. Kan basıncıyla ilişkili hastalıkların olma ihtimalini azaltırken yüksek tansiyon, stres, ankisiyete gibi durumlarda da içeriğindeki yüksek potasyum sayesinde çarpıntının oluşmasını azaltır. 

5. Arı Sütü Enerji Verir

Arı sütünün içerisinde insan vücudunun üretemediği bazı amino asitler bulunur. Bu amino asitler, insanların ihtiyaç duyduğu enerjinin de bir kısmını karşılar.

Arı sütü özellikle günlük yüksek enerjiye ihtiyaç duyan insanların güvenle kullanacağı bir bileşendir. Arı sütü veya takviyesi kullanarak, günlük hayatın yorgunluğundan kurtulup kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Arı sütü bal polen ile karıştırılıp tüketildiğinde de aynı etkiyi sağlar. 

6. Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Arı sütünün faydalarından biri de kanser riskini azaltmasıdır. İçerik bakımından çok zengin olan arı sütü, içerisinde antioksidan maddeler sayesinde serbest radikallerle savaşarak onları vücuttan uzak tutmaya çalışır. Arı sütü bisfenol A’yı yok edebilmesi özelliği ile meme kanserinin tedavisinde de destekleyici bir bileşendir. 

7. Cildin Yenilenmesini Sağlar

Arı sütü içerisinde neredeyse doğada bulunun tüm mineral ve vitamini barındırdığı için cilt için de çok faydalıdır. Bu özelliği ile kozmetik sektöründe de etkin olarak kullanılan bir bileşendir. Arı sütü cildin parlak ve güzel bir görüntüye sahip olmasını dsteklerken aynı zamanda cildin toksinlerden arındırılmasını sağlar. 


Arı Sütü Propolis Bal Karışımı Faydaları

Arı sütü bal propolis ile karıştırıldığında adeta mucizevi bir besine dönüşür. Yukarıda belirttiğimiz faydalara ek olarak, arı sütü bal propolis karışımı faydaları şöyle sıralanabilir;

  • Kronik astım ve bronşit hastalıklarının belirtilerini azaltır,
  • Kuru öksürükleri azaltır,
  • Bünyesi zayıf insanlar için iyi bir enerji kaynağıdır,
  • Bazı hastalıklara bağlı oluşan iltihapların temizlenmesine yardımcı olur. 


Propolis ve propolisin faydaları için https://www.phytocenter.com.tr/blog/propolis-nedir-propolis-faydalari-nelerdir yazımızı inceleyebilirsiniz.


Arı Sütünü Kimler Tüketmelidir?

Birçok faydası bulunan arı sütü bir yaşından küçük çocuklar için uygun değildir. Ayrıca kronik kalp rahatsızlıkları olanlar, şeker hastaları, diyabet hastaları arı sütü takviyesi tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. 


Arı Sütünü Kimler kullanmalı


Arı sütü takviyesi kullanmaya engel durumu olmayan kişilerin günlük alınması gereken doz miktarını aşmamaları önemlidir. Aksi halde başta alerjik reaksiyonlar olmak üzere farklı olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. 


En İyi Arı Sütü Takviyesi Hangisi?

Arı sütü, arı kovanlarından sadece belli dönemlerde az miktarlarda elde edilen bir bileşendir. Elde edildikten sonra ise belli sıcaklıklarda korunması gerekir. Özel durumları sebebi ile maliyeti yüksek bir besindir.

Günümüzde özellikle pandemi ile beraber piyasaya sunulan bir çok marka arı sütü takviyesi bulunmaktadır. Bu ürünü satın alırken dikkatli olmak ve seçici davranmak gerekir.

Arı sütü takviyesi alırken bilinen ve güvenilir firmalar tercih edilmelidir. Bunun yanında ürün içerikleri, ürün etiketleri dikkatle okunmalıdır. 


Arı Sütü Fiyatı

Arı sütü, hem elde edilmesinin zor olması hem de muhafaza edilmesinin maliyetli olması nedeni ile fiyatı bakımından ucuz bir besin değildir. Dolayısı ile piyasa değerinin çok altında rakamlarla satılan arı sütü takviyesinin doğal olma ihtimalin oldukça düşük olduğunu unutmamak gerekir. 

Arı sütü fiyatı, ürünün kalitesi, saflık oranı, gramajı ve satıldığı form (toz,, kapsül vb.) gibi hususlara bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 50 gr saf arı sütünün piyasa değeri 200 TL (Haziran 2022) civarıdır.