Yaşlanma karşıtı krem önerisi öncesinde yaşlanma kavramını tanımlayalım. Cilt yaşlanması; insanın kendisine bağlı (içsel) ve bağlı olmayan (dışsal) nedenlerle zamanla gelişebilen, cildin yapı taşı olan mekanizmaların fonksiyonlarını ve miktarlarını kaybetmesi sonucunda renk değişimi, elastikiyetin bozulması, sıvı kaybı ve görünümde değişimin (pürüzsüzlük kaybı) meydana gelmesidir.

Yaşlanma doğal bir süreçtir ve durdurulamaz. Fakat doğru ve bilimsel alt yapısı olan uygulamalarla yaşlanma belirtileri hafifletilebilir süreç yavaşlatılabilir.

Yaşlanmanın belirtilerinin ilk görüldüğü alan cilt dokusudur. Özellikle yüz ve göz çevresi yaş ilerledikçe elastikiyetini kaybeder ve ince çizgiler, kırışıklıklar görülmeye başlar. Bu aşamada; etkili,doğru ve süreklilik arz eden bir cilt bakımı ile yaşlılık belirtilerini geciktirmek ya da azaltmak mümkündür. 

Cilt bakımını etkili ve doğru bir şekilde yapabilmek için doğru ve doğal kozmetik ürünler kullanmak gerekir.  Özellikle online platformlarda yayınlanan reklamlarda ve sosyal medyada yaşlanma karşıtı krem önerisi veya anti aging krem önerisi adı altında çok sayıda tanıtım içerikleri mevcuttur.

Bu kadar ürün arasından doğru kararı vermeniz için yaşlanma karşıtı krem seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği ve bilmeniz gerekenleri sizler için kaleme aldık. Fakat öncelikle yaşlanma dediğimiz olgunun nedenlerini izah etmeye çalışalım.


Cilt Yaşlanması Neden Olur? Ana Sebepleri Nelerdir?

Cildin yaşlanmasına sebep olan etkenler şöyle sıralanabilir;


 • Kolajen miktarında genel olarak azalma (yeterli protein alınmaması kaynaklı), kolajen üreten hücrelerin (fibroblastlar) tenbelleşmesi,
 • UV ışığına doğrudan uzun süreli maruziyetler ve diğer dış etkenler,
 • Yetersiz antioksidan içerikli beslenme sonrasında cildin yapı taşları olan kolajen, elastin ve hyalüronik asidin yetersizlik ve/veya işlevsiz hale dönüşmesi.


Bu noktada bilinmelidir ki kolajen, elastin ve hyalüronik asit içeren ürünler ciltten emilemeyeceğinden dolayı bu ürünleri içeren kremleri kullanmak yaşlanmayı geciktirmek adına çok anlamlı olmayacaktır.


yaşlanma karşıtı krem önerisi ve yaşlı kadın


Asıl olan fibroblastları aktive edebilecek lokal ve sistemik ürünlerle cildin yapıtaşlarının üretimlerini arttırmaktır. Bu açılardan değerlendirildiğinde;


 • Beslenmemiz protein ve antioksidan açısından zengin olmalıdır.
 • Fibroblastları aktive ettikleri bilimsel olarak kanıtlanmış arı sütü, biberiye, zedeçal vb. ürünlerin tüketilmesi önemlidir.
 • Antioksidan içeriği zengin bitkisel maddeleri ve yağları içeren anti-aging kremlerin kullanımı önemlidir.


Yaşlanma Karşıtı Krem Nedir? Ne İşe Yarar?


 • Yaşlanma karşıtı krem veya anti-aging adıyla anılan kremler diğer cilt bakım ürünlerine göre farklı içerikler ile imal edilir. Ürün içerikleri özel formüllerle bilimsel veriler ışığında uzman ekipler tarafından hazırlanmalıdır.
 • Yaşlanma karşıtı kremler, genel olarak cildi sıkılaştırmayı, yaşla birlikte artmaya başlayan kırışıklıkların oluşumunu geciktirmeyi, var olan kırışıklıkların ise azaltılmasını amaçlar.
 • Bu kremler büyük ölçüde 40 yaş ve sonrasında ihtiyaç duyulur. Bu kremler antioksidan maddeler, vitaminler ve yağlar içermelidir.


Yaşlana karşıtı krem seçerken nelere dikkat etmek gerekir?


Yaşlanma Karşıtı Krem Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yaşlanma karşıtı krem önerisi reklamları özellikle sosyal medyada hemen hemen her gün karşımıza çıkmaktadır. Peki, bu noktada neye dikkat etmek gerekir? Yaşlanma karşıtı krem nasıl seçilir?

Tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi yaşlanma karşıtı krem seçerken de öncelikle cilt tipinizi belirlemelisiniz. Yaşlanma belirtileri herkeste ve her cilt tipinde aynı hız ve etkide olmayabilir. Bu nedenle kendi yaşınızın ve cildinizin ihtiyacını göz önünde bulundurarak doğru içeriğe sahip ürünü tercih etmeniz gerekir. 


Cilt tipinizi öğrenmek ve cilt tipi testi için https://www.phytocenter.com.tr/cilt-tipi-testi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


 • Seçtiğiniz yaşlılık karşıtı kremin öncelikle cildinize yoğun bir nem sağlaması önemlidir.
 • Bunun için ürünün içeriğinde zeytin yağı ve aloe vera gibi cildi nemlendiren maddeler bulunmalıdır.
 • Yine Hindistan cevizi yağı, badem yağı, kayısı çekirdeği yağı ve moringa özü gibi cildi destekleyici içerikler de barındırmalıdır.
 • Ayrıca cildi, çevre kirliliğine karşı koruyacak ürünler tercih edilmeli, bunun yanında sigara içilen ortamlar ve doğrudan güneş ışığına maruziyetten kaçınılmalıdır.
 • Yaşlanma etkilerinin yoğun şekilde görüldüğü göz çevresi özen isteyen bir bölgedir. Göz çevresi ince ve narin bir yapıda olduğu için yeterince nemlendirilmediğinde kaz ayakları oluşumu riski artar.
 • Yaşlanma karşıtı krem seçerken göz çevresi için özellikle kolajen içerikli ürünler göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Ayrıca yaşlılık karşıtı kremlerin içeriğinde E, B, C gibi vitaminlerin bulunması da kremlerin olumlu etkisini güçlendirir.


Yaşlanma Karşıtı Krem Kaç Yaşından İtibaren Kullanılmalıdır?

Yaşlanma karşıtı kozmetik ürünlerin genellikle 40 yaşından sonra kullanılması gerektiği yönünde insanlar da yanlış bir kanı söz konusudur. Hâlbuki uzmanlar 20-25 yaşlarından itibaren anti-aging kremleri kullanmaya başlamanın daha etkili olacağını söyler. Çünkü cildi beslemek, erken dönemde önlem almak yaşlanma belirtilerini de geciktirecektir.

Özellikle 20-30 yaşlarda cilde yeterli nemi sağlamanın ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya, 30’lu yaşlardan sonra cilde yoğun bir vitamin desteği sağlamaya, 40 yaşından sonra ise yaşlanma karşıtı krem tercih edip düzenli bir şekilde kullanmaya başlamak en ideal yöntemdir.


Yaşlanma Karşıtı Krem Önerisi

Anti aging kremler düzenli bir şekilde sürekli kullanıldığı için içerik yönünden güvenilir olmalıdır. Cilt bakım ürünlerinde belli miktarlarda kimyasallar bulunur. Fakat yoğun kimyasal maddeler içeren kremlerin uzun süreli kullanımlar sonucunda; cildimize zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle doğal bitki özleri ve yağları ile zenginleştirilmiş yaşlanma karşıtı krem kullanmak cildiniz için sağlıklı olandır.
Bütün doğal kozmetik ürünlerimiz için https://www.phytocenter.com.tr/dogal-kozmetik-urunler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.