Zeytinyağı cilde faydaları özellikle pandemi dönemi ve sonrasında en çok merak edilen konuların başında geliyor. Zeytinyağı antioksidanlar açısından zengin olup, içerdiği tekli doymamış yağ asitleri sayesinde uzmanların sıklıkla tavsiye ettiği doğal bir yağ türüdür. Zeytinyağı özellikle cilt bakımı alanında uzun yıllardır kullanılan bir ürün. Bu yazımızı sizler için zeytinyağı cilde faydaları nelerdir, konusuna ayırdık. Öncesinde zeytnyağı içeriğinin cilt üzerinde ki etkisini inceleyim.

Zeytinyağı İçeriğinin Cilde Etkileri Nelerdir?

Zeytinyağının cilde etkileri arasında nemlendirme, antioksidan koruma, yaşlanma belirtilerini geciktirme ve iltihaplanmayı azaltma vardır. Zeytinyağı cilde faydaları kapsamında, içeriğindeki E ve K vitaminleri, cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar. Cildin elastikiyetini artırır. Böyle cilt daha sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olur.

Antioksidan özellikleri sayesinde ciltteki serbest radikallerle savaşır. Böylece erken yaşlanma belirtilerini, ince çizgi ve kırışıklıkları geciktirir. Anti-inflamatuar (iltihap önleyici) özellikleri ile ciltteki kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltarak sivilce ve akne oluşumunu kontrol altına alır. 

Zeytin Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytintağının cilde faydaları konusunda ilk sırayı cildin zararlı dış etkenlerden korunması alır. Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak ve günlük olarak temizlemek cilt bakım rutini için oldukça önemlidir.

Cilt yüzeyi temizlenirken yapılacak en iyi şey, uzun vadede cildin kuruluğunu ve hassasiyetini artıran agresif/zararlı yüzey aktif maddelerden uzak durmaktır. Bu kapsamda güneş kremi ve makyaj kalıntılarını gidermek ilk öncelikler arasındadır.

Kalıntı giderme işlemi için ise ciltte bırakılan bu ürünlerle emülsiyon oluşturacak ve tamamen yok olmasına yardımcı olacak yağlar kullanılması tavsiye edilir. Tam da bu maksatla zeytinyağı kullanmak doğru bir tercihtir çünkü zeytinyağı, ciltte kalan makyaj ve güneş kremi izlerinin ve kalıntılarının yok edilmesinde etkin rol oynar. 

Zeytinyağı bileşenleri sayesinde içeriğinde bulunduğu ürünlerin kullanımında cilde uzun süreli nem ve elastikiyet sağlar. Zeytinyağı tekrar kullanılabilir yapısı sayesinde pedlerle veya doğrudan cilde hiçbir risk olmadan uygulanabilir.

Zeytinyağı Cilde Faydaları

Zeytinyağı cilde faydaları şöyle özetlenebilir;


  • Zeytinyağı cildinize bulunan makyaj kalıntılarını ve güneş lekelerine ait izlerin temizlenmesinde ve giderilmesinde etkilidir.
  • En hassas ciltlerin bile nemlendirilmesinde ve korunmasında etkin rol oynar.
  • Çevre, hava, güneş gibi dış etkenlerden kaynaklanan cilt hasarlarının giderilmesinde kullanılır.
  • İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde cildinizin sağlıklı görünmesini ve güçlenmesini sağlar.
  • Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesinde en büyük yardımcınızdır.
  • İçeriği sayesinde cildinizde akne ve sivilce oluşumuna karşı savaşır.
  • Cildinizde yer alan kolajen miktarının artmasını sağlar.
  • Cilt yaralarının iyileşmesinde hızlandırıcı rol oynar.
  • Cilt kanserinin oluşma riskini azaltır.


Zeytinyağıyla Yapılan Cilt Bakımı Tarifleri

Zeytinyağı cildi besleyen, yumuşatan ve nemlendiren birçok özelliğe sahiptir. Dolayısıyla cilt bakımı tariflerinde sıkça kullanılır. İşte zeytinyağı ile yapılan en popüler 6 cilt bakımı tarifi:


1. Zeytinyağlı Nemlendirici Maske

Yarım fincan zeytinyağı, bir yemek kaşığı bal ve bir yumurta sarısı karıştırılır. Oluşan karışım cilde uygulanır ve 15-20 dakika bekletildikten sonra ılık suyla durulanır.

2. Zeytinyağlı Şeker Peeling Uygulaması

Bir fincan beyaz veya esmer şeker ile yarım fincan zeytinyağı karıştırılır. Dilerseniz birkaç damla esansiyel yağ da ekleyebilirsiniz. Karışım cilde masaj yaparak uygulanıp ardından temizlenir. 

3. Zeytinyağlı ve Avokadolu Maske

Yarım olgun avokado ezilir ve üç yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Hazırlanan karışım temiz cilde uygulanır, 15-20 dakika bekletilir ve sonrasında durulanır.

4. Zeytinyağlı ve Limonlu Tonik

Yarım fincan zeytinyağına taze sıkılmış 2 yemek kaşığı limon suyu eklenir. Elde edilen karışım bir pamuk pedi ile cilde uygulanır.

5. Zeytinyağlı ve Balıklı Göz Altı Bakımı

Bir yemek kaşığı balık yağı ile bir yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır ve göz altı bölgelerine nazikçe uygulanır. 10-15 dakika bekletildikten sonra cilt durulanır.

6. Zeytinyağlı ve Muzlu Maske

Yarım muz ezilir ve iki yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde uygulanarak 15-20 dakika bekletilir ve ardından durulanır.

Her tariften önce ve sonra cildinizi güzelce temizlemeyi unutmayın. Ayrıca herhangi bir alerji veya cilt reaksiyonunu önlemek için tarifleri uygulamadan önce küçük bir cilt testi yapmanız gerektiğini unutmayın.

Zeytinyağıyla Yapılan Doğal Cilt Temizleme Yöntemleri 

Zeytinyağı cildinizin doğal bir şekilde temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda onu besler ve nemlendirir. Zeytinyağı doğal cilt temizleme yöntemleri arasında makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. Cilde nazikçe masaj yaparak uygulandığında, makyaj kalıntılarını ve günlük kirleri etkili bir şekilde temizler. 

Ayrıca zeytinyağı ile şeker veya tuz karıştırılarak hazırlanan doğal peelingler, cildi derinlemesine temizlerken onu besler ve nemlendirir. Bu doğal cilt temizleme yöntemleri, cildinizi taze ve sağlıklı tutmanın yanı sıra zeytinyağının cilde sağladığı tüm faydalardan yararlanmanızı sağlar.

Zeytinyağı Nemlendirici Olarak Kullanılır Mı?

Zeytinyağı nemlendirici olarak tercih edilecek en doğru ve doğal ürünlerin başında gelir.

Zeytinyağı en hassas cildi bile zarar vermeden korur ve nemlendirir. Özellikle sızma zeytinyağı (yağ asitleri bakımından oldukça zengin olduğu için) hem yüz hem de vücudunuzu nemlendirirken aynı zamanda besleyici özellik de gösterir.

İçeriğinde A ve E vitaminlerinin yanı sıra, D ve K vitaminleri de bulunur. Özellikle soğuk mevsimlerde cildi korumak ve en hassas ciltleri bile beslemek için ideal ve doğal bir üründür.

Zeytinyağı Cildi Karartır Mı?

Genel bilinenin aksine; yüksek konsantrasyondaki vitamin, mineraller ve doğal yağ asitlerindeki içeriği sayesinde sızma zeytinyağı, yüzünüzü canlandırarak yumuşaklık ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Zeytinyağının içeriğinde barındırdığı A ve E vitaminleri ise epidermisin sıkılığını güçlendirmeye katkı sağlar.

Kolajen üretimini uyaran zeytin yağı, yüksek oleik asit konsantrasyonu ile de cilt hücresi yenilenmesini uyararak cilde esneklik ve doğal parlaklık verir aynı zamanda cildi sıkılaştırır. Bu nedenle doğal kozmetik ürünler seçerken zeytinyağı içeren ürünlerden yana tercihte bulunmak ve bu konuda gerekli dikkati göstermek önemlidir.


Zeytinyağı Cilde Faydaları ve Güzel Kadın


Zeytinyağı Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi?

Cilde zeytinyağı sürmek, güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarının yaklaşık yüzde 20'sini engeller. Bunu, cildin güneşten koruyucu proteinlerini artırarak yapar. Zeytinyağı ayrıca skualen adı verilen bir yağ içerir. Bu doğal yağ cildin en önemli koruyucu yağıdır. Skualen cildimizdeki yağ bezleri tarafından doğal yollarla üretilmektedir. Cildimizin üzerinde cildi koruyucu sebum adı verilen örtücü bariyerin içeriğine dahil olur.

Skualen zararlı ultraviyole (UV) ışınları süzebilme kabiliyetinten ötürü birçok başarılı güneş kremi formülasyonlarının içeriğinde kullanılmıştır. Skualan ile birlikte zeytinyağının diğer bileşenleri, cildin örtücü ve koruyucu bariyerini daha da güçlenir. Bu sayede de cildiniz sahip olduğu rengi korur.


Zeytinyağı Yüze Sürülür mü

Zeytinyağı Yüze Sürülür Mü?

Zeytinyağının en büyük avantajlarından birisi zararsız bir şekilde tüm cilde uygulanabilir olmasıdır. Zeytinyağı hem yüz hem de eller olmak üzere tüm vücuda rahatlıkla sürülebilir. 

Zeytin Yağı Cildi Kurutur Mu? 

Sızma zeytinyağı, diğer kozmetik uygulamaların yanında gece nemlendiricisi veya rutininizde zaten var olabilecek su bazlı serumların yerine uygun ciltler çin kullanılabilir.

Zeytinyağı içeren kremler günde bir kere dahi kullanılsa, içeriğindeki vitamin ve yağ asitleri sayesinde gün boyu kurumuş ciltleri nemlendirebilir ve elastikiyet sağlayabilir.

Zeytin Yağı Cilt Yaralarına İyi Gelir Mi? 

Deri, vücudu hem dış etkenlerden hem de güneşin zararlı ışınlarından koruyan en büyük organdır. Bu nedenle ona iyi bakmak ve her zaman korumak gerekir. Zeytinyağı cilde faydaları açısından söz konusu koruma fonksiyonunu en iyi yapabilecek ürünlerin başında gelir. Cildi korurken aynı zamanda hasarlı cilt dokularını da onarmaya yardımcı olur.

İçeriğindeki vitaminlerin sağladığı yenileyici ve iyileştirici özellikleri sayesinde dirsek, diz gibi kuru ve çatlamış bölgelerin ve hatta yüzeysel yaraların onarımı için idealdir. Cildin onarımı ve özellikle çatlakların giderilmesinde badem yağı ile kombine edilebilir. Bu kombinasyonla cilt onarımını hızlandırmak mümkündür. Zeytinyağı içeren kremler  ancak içerisinde bal mumu kullanılır ise cildi örtücü ve etkisi kalıcı hale gelebilir.


Doğal zeytinyağı içerikleri ile hazırlanmış cilt bakım kremlerimizi incelemek ve uygun fiyatlara satın almak için https://www.phytocenter.com.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.