Badem yağı faydaları konusuna değinmeden önce badem yağının, duyuları harekete geçiren esansıyla insanların hayranlık duyduğu yağlardan biri olduğunu hemen belirtmemiz gerekir.

Bu yağ, güzel kokusunun yanı sıra faydaları açısından da birçok insanın kullanmayı tercih ettiği bir bitkisel yağdır. Badem yağı, doğal yağ gibi nemlendirici etkisiyle birlikte çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için de kullanılır.

Badem yağı kullanımı sağlık sektöründen kozmetik ürün sektörüne kadar birçok alanda karşımıza çıkar.

Örneğin badem yağı yumuşacık ellere sahip olmak için kullanılabileceği gibi saçları besleme, hacim verme veya parlaklık kazandırma maksadı ile de kullanılabilir.


Badem Yağı Nedir?

Badem yağı, kökeni Orta Doğu, Hindistan ve Kuzey Afrika’ya dayanan bademlerden elde edilen bir tür yağdır.

İçerisinde fazlaca zengin doymamış yağ asitleri, potasyum, E vitamini ve birçok protein içeren bu yağ, başta gıda ve kozmetik sektörü olmak üzere çok farklı alanlar da kullanılır.

Badem yağı, tatlı ve acı olmak üzere iki farklı türde bulunur. Yenilebilen bademden yapılan tatlı badem yağı, cilt bakımı ve saç sağlığı için daha çok tercih edilirken, acı badem yağı kullanım alanı daha kısıtlıdır.


Tatlı ve Acı Badem Yağı Farkı Nedir? Hangisi Faydalıdır?

Acı badem, insanlarda zehir etkisi yaratan bileşenler barındırır. Dolayısıyla acı bademden elde edilen yağın kullanılması çok fazla tavsiye edilmez.

Ancak tatlı badem yağı ise geçmişten beri hem tedavi hem de güzellik amaçlı kullanılan bir üründür. Tatlı badem yağı, vücudu hem içeriden hem de dışarıdan destekleyen yapısıyla ön plana çıkar. 

Bu yağ, içinde Omega-3 gibi faydalı yağ asitlerin bulunmasından dolayı yaşam döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca nemlendirici, elastikiyet verici etkisinin yanı sıra antioksidan özelliği de bulunan yağ, iyileştirici olarak da kullanılır.

Bu faydalarına ek olarak saç, kirpik ve kaşların daha gür ve güçlü çıkmasına ve canlı görünmesine katkı sağlar.


Badem Yağı Faydaları ve Güzel Kadın


Badem Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir;


  • Nemlendirici özelliği ile cildinize nem terapisi uygulayarak teninizin yumuşamasına katkıda bulunur.
  • Cildinizi besleyerek, cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur ve cildin pürüzsüz hale gelmesinde rol oynar.
  • Cildinizin elastik yapısını korurken, daha dinç görünmesine yardımcı olur.
  • Düzenli kullanılması durumunda ince kırışıklıkların azalması ve göz altı morluklarının hafiflemesi de badem yağı faydaları olarak sıralanabilir. 
  • Yağın içinde bulunan vitaminlerden dolayı sivilce problemlerinin giderilmesine ve ciltteki kızarıklık görüntüsünün azalmasına yardımcı olur.
  • Özellikle kuru ciltlerde, cildin ihtiyacı olan nemi sağlarken aynı zaman da cildin yağ dengesinin düzenlenmesinde etkilidir.
  • Güneşin sebep olduğu ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur.
  • Yanık izlerinin tedavi edilmesinde etkin olarak kullanılır.
  • Saç derisinde oluşan problemlerin giderilmesini ve yenilerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Çatlamış dudakların iyileşmesinde etkilidir.


Badem Yağı Cilde Nasıl Sürülür? 

Badem yağının cilde uygulanışı için farklı yöntemler tercih edilebilir.

Örneğin, pamuğun üzerine damlatacağınız birkaç damla badem yağını ihtiyaç duyduğunuz bölgeye nazikçe uygulayabileceğiniz gibi nemlendirici krem içerisine  birkaç damla ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Daha pratik alternatif olarak badem yağı içeren doğal kozmetik ürünler tercih edilebilir. Ayrıca, badem yağını makyajınızı temizleme maksadı ile de kullanabilirsiniz.


Badem Yağı Faydaları ve şişe içerisinde badem yağı

Badem Yağı Lekelere İyi Gelir Mi?

Badem yağı faydaları için bir diğer örnek te cilt lekeleridir. Badem yağı, İçinde birçok vitamin ve mineral bulunduran bir yağ türüdür.

Dolayısıyla koyu halkalarınızı azaltma, ölü cilt hücrelerinden vücudunuzu arındırma gibi birçok konuda badem yağı etkilerinden yararlanabilirsiniz. 

Göz çevrenizde bulunan koyu halkalar için sürekli kapatıcı kullanmak yerine her gece badem yağını gözaltlarınıza uygulayarak renk tonunuzun eşitlenmesine destek olabilirsiniz.

Ayrıca cildinizin sönük ve cansız görünmesine sebep olan ölü hücrelerden de badem yağı ile kurtulmanız mümkündür.


Badem Yağı Saç, Sakal Uzatır Mı?

Badem yağı faydaları konusunda bilinmesi gereken bir diğer husus ise bu yağın, sağlıklı saç uzamasına yardımcı olmasıdır.

Düzenli olarak badem yağı kullanımı saçlarınızın dolgun olmasını sağlamanın yanı sıra parlaklığını korumasına da yardımcı olur.


Badem Yağı Faydaları ve Sakalı Dolgun Adam


Haftada bir veya iki kez saç derinize masaj yaparak uygulayabileceğiniz badem yağı ile saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına ve hacim kazanmasına destek olabilirsiniz.

Ayrıca her saç yıkamasının ardından birkaç damla badem yağını, saçlarınıza uygulayarak kimyasal içeren saç spreyinin veya kremlerin yerine kullanabilirsiniz.


Badem Yağı Saçta Sürdükten Sonra Yıkanır mı?

Badem yağını saça uygularken saç hacminize bağlı olarak iki veya üç yemek kaşığı kadar miktar, saçınızın diplerine de uygulanacak şekilde bütün saça yedirilir.

Ortalama 45 dakika veya 1 saat badem yağı saçınızda bu şekilde kaldıktan sonra, bol su veya şampuan ile yıkanır.


Badem Yağı Saça Hafta da Kaç Kere Uygulanır?

Badem yağı faydaları konusunda maksimum verim için, yağın her gece yatmadan önce veya her gün bir defa kullanılması tavsiye edilir.


Doğal badem yağı içeren cilt bakım ürünlerini incelemek ve indirimlerden faydalanmak için https://www.phytocenter.com.tr/dogal-kozmetik-urunler sayfasını ziyaret ediniz.