Vücudu sağlıklı tutmak adına birlikte çalışan hücre, doku ve organ ağının tümü bağışıklık sistemi olarak adlandırılır. Esasen organizma yapısı doğuştan virüslere, bakterilere, parazitlere ve hastalığa neden olabilecek diğer istilacılara karşı yerleşik bir savunma sistemine sahiptir. Fakat bağışıklık güçlendirici besinler tüketimi azaldıkça, sistemin kendini savunması daha zor hale gelir.

Peki, bağışıklık güçlendirici besinler hangileridir? Gelin sorunun cevabını ve çok daha fazlasını birlikte öğrenelim.


Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İnsan vücudu doğası gereği farklı tehditlere maruz kalarak hem kendisini hem de bağışıklık sitemini geliştirme eğilimindedir. Fakat bazen tehditler karşısında  bağışıklık sisteminin istenilen reaksiyonu göstermesi yavaş ve yetersiz olur.

Bu gibi durumlarda, uyarlanabilir veya edinilmiş bağışıklık sistemi devreye girer. Sistem ancak belirli enfeksiyonları hatırlayabilir ve tekrarlanmalarını önleyebilir veya hasta olunduğunda iyileşme süresini kısaltabilir.  Bu ise genellikle bağışıklık güçlendirici besinler kullanılarak gerçekleşir. 

Bağışıklık sisteminin yetersiz olduğunu anlamanın yolu ise vücuda kulak vermektir. Şöyle ki eğer müteakip maddelerde sıralanan durumlar sizin içinde sürekli söz konusu ise bu durumda vücudunuz; bağışıklık sisteminizin zayıf ve desteğe ihtiyacı oduğunu söylüyor olabilir.

  • Sürekli soğuk algınlığı vb. oluyorsanız,
  • Stres seviyeniz sürekli ve hızlı şekilde yükseliyorsa,
  • Karın ağrınız çok ve son zamanlarda arttıysa,
  • Yaralarınız çok geç iyileşiyor ya da iyileşmiyorsa, 
  • Sürekli yorgun hissediyorsanız,

Bağışıklık sisteminizi dış etkenlere karşı tek başına savunma yapacak pozisyonda bırakmamak adına, özellikle pandemi döneminde dışardan vücudumuza alacağımız doğal gıda takviyeleri ile onu daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Özellikle de takviye gıdalar arasında bağışıklık güçlendirici besinler kullanmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Bağışıklık güçlendirici besinler bolca tüketmenin yanında düzenli spor ve egzersize zaman ayırmak bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için önemlidir.

Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu yönde etkili olan bir diğer husus ise yeterli ve kaliteli uykudur. Güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sitemi için düzenli uyku oldukça önemlidir.


Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Takviye Gıdalar Hangileridir? 

Hepimizin hayat temposu farklı olmakla beraber kimi zaman yoğun çalışma temposundan, kimi zaman ise stresten dolayı sağlıklı beslenmeye yeterli zamanı ayırmakta zorlanabiliyoruz.

Siz de yoğun bir tempoda çalışmak zorunda iseniz, bağışıklık sisteminizin zayıf düşmemesi adına doğal ve sağlıklı bağışıklık güçlendirici takviye gıdalar alabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın ilk kuralı doğru besinleri tüketmektir. Peki, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir?

Söz konusu bağışıklık olunca ilk sırayı az şekerli meyveler, nişastalı olmayan sebzeler, protein, sağlıklı yağlar, fermente gıdalar, kepekli tahıllar, baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar alır.


 

Özellikle bazı besinler diğerlerine oranla çok daha fazla etkiye sahip olabilir. Örneğin, sarımsak bunlardan biridir. Günlük yarım diş çiğ sarımsak tüketmek bağışıklık sistemine oldukça iyi gelir. 

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler, prebiyotikler, C vitamini içerenler, antioksidanlar ve B6 vitamini içerenler besinler olarak gruplandırabiliriz.

Prebiyotikler

Prebiyotik açısından zengin başlıca besinler şu şekilde sıralanabilir; enginar, yeşil muz, turp ve kuşkonmaz.

C Vitamini İçeren Besinler

Bağışıklık güçlendirici besinler söz konusu olunca akla gelenlerin başında C vitamini ilk sırada yerini alır. C vitamini eksikliği vücudu hasta olmaya daha yatkın hale getirir.

Portakal, limon, mandalina gibi gıdalar kolaylıkla C vitamini alınabilecek besinlerdir ve  doğrudan bağışıklık sistemine etki eder. 

Antioksidanlar

Antioksidan açısından zengin besinler tüketerek bağışıklığınızı güçlü seviyede tutabilirsiniz. Ceviz, yaban mersini, çilek, pancar ve ıspanak antioksidan yönünden zengin besinlerin başında gelir.

B6 Vitamini İçeren Besinler 

B6 vitamini barındıran besinler vücudunuzun direncinin artırılmasına katkı sağlarlar. Kuru baklagiller, süt ürünleri, balık, yumurta, havuç, ıspanak, muz ve kabuklu kuruyemişler yüksek oranda B6 vitamini içeren besinlerdir.

Bağışıklık Sitemini Güçlendiren Besinler ile güçlenen adam

Bağışıklık Sistemi İçin Nelerden Uzak Durmak Gerekir? 

Bağışıklık sistemini korumak adına ilk yapılacak hususların başında; işlenmiş gıdalar ve besin değeri düşük yiyeceklerden uzak durmak gelir.

Aynı şekilde, aşırı şeker ve tuz kullanımından uzak durulmalı, fast food gibi besin değeri olmayan yiyecekler menüden çıkarılmalıdır.

İyi işleyen ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi istiyor iseniz aranıza mesafe koymanız gereken diğer iki etken ise sigara ve alkoldür. Sigara ve alkol vücudunuzu yorduğu gibi aynı zamanda bağışıklık siteminizi de zayıflatır. 

Bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ne kadar önemli ise beslenmenin yetmediği durumlarda takviye gıdalar ile vücudunuzu desteklemek de o kadar önemlidir. 

Gün içerisinde yoğunluktan bağışıklık sisteminizi ihmal mi ediyorsunuz? Phytocenter ailesi olarak sizler için özel ürettiğimiz, bitkisel karışımlar ve doğal takviye gıda ürünlerimizi inceleyebilir, uygun fiyatlara https://www.phytocenter.com.tr/ sayfası üzerinden satın alabilirsiniz.