İnsan organizmasının, bir dokunun veya bir hücrenin, olumsuz fiziksel veya çevresel koşullara dayanma kapasitesine vücut direnci denir. Vücudun bağışıklık sistemi her zaman aynı ölçüde dirençli olmaz. Özellikle kış ayları vücut direncini artıran besinler alarak savunma sistemi kuvvetlendirilmedir. Vücudumuzun özellikle mikroorgamizmalara karşı direnebilmesi için, dışarıdan dolaylı yollarla alması gereken besinler söz konusudur.

Bağışıklık Sistemi Nedir? 

Bağışıklık sistemi; vücudun zararlı organizmalara karşı kendini savunmasını sağlayan sistemdir. Bu sistem, vücudu dışarıdan gelen tehlikelere karşı korur ve aynı zamanda vücut içindeki zararlı hücreleri tespit edip yok eder. Vücut direnci, bağışıklık sisteminin etkinliği ile doğru orantılıdır. Yeterli ve dengeli beslenmek, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlayarak bireyin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Vücut direncini artıran besinler, bağışıklık sisteminin daha güçlü ve etkili çalışmasına yardımcı olur. 

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzu dışarıdan gelen istilacılardan korur. Bunlara bakteri, virüs ve mantar gibi mikroplar ve toksinler (mikroplar tarafından yapılan kimyasallar) dahildir. Vücudunuz mikroplara veya mikroplar tarafından salınan kimyasallara maruz kaldığında geliştirilen adaptif bağışıklık sistemi; dışardan alınan vücut direncini artıran besinler tarafından güçlendirilebilir.

Beslenme ve Bağışıklık Sistemi İlişkisi nedir?

Beslenme ve bağışıklık sistemi ilişkisi, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olması ve vücudun hastalıklara karşı daha etkili bir direnç göstermesi temeline dayanır. Vücut direncini artıran besinler, bu ilişkinin kilit noktalarından biridir. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanlara ihtiyaç vardır. 

C vitamini, E vitamini, D vitamini, çinko ve selenyum gibi besin ögeleri, bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Özellikle C vitamini yönünden zengin narenciyeler, E vitamini içeren kuruyemişler, D vitamini bakımından zengin balık yağları, çinko açısından zengin et ve baklagiller, selenyumdan zengin Brezilya fındığı ve antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzeler, bağışıklık sistemini destekleyen besinler arasında yer alır. 

Vücut Direnci Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir? 

Çabuk ve sık aralıklarla hasta oluyorsanız, yorgun hissediyorsanız veya çözemediğiniz başka rahatsız edici semptomlar yaşıyorsanız, bu bağışıklık sisteminizin zayıfladığı anlamına gelebilir. Bu noktada özellikle temel bazı semptomlara dikkat etmeniz gerekir, çünkü bu semptomlar vücut direnci düşüklüğü belirtileri olabilir.


1. Stres Seviyeniz Çok Yüksekse

Çok stresli dönemlerden geçtiğinizde bağışıklık sisteminizin zayıflaması ve mütakiben hastalanıyor olmanız tesadüf değildir. Yapılan araştırmalar; uzun süreli stresin, bağışıklık sisteminin tepkilerini zayıflattığını göstermiştir. Çünkü stres lenfositleri azaltır. Bu durumda ise vücudunuzun direnci düşmeye başlar.


2. Soğuk Algınlığı Geçirmeye Yatkın Olmak ve Geç Atlatmak

Çoğu insan 7 ila 10 gün içinde geçirdiği soğuk algınlığını atlatır. Ancak sürekli olarak nezleye yakalanıyorsanız , ya da seyrini takip etmeyen bir soğuk algınlığınız varsa, bu bağışıklık sisteminizin şartlara ayak uydurmak için mücadele ettiğinin açık bir işaretidir. Yani vücut direnciniz oldukça düşmüş demektir. 


3. Yaralarınızın İyileşmesi Yavaş İse

Vücudunuz, yeni cildin yenilenmesine yardımcı olmak için yaraya, besin açısından zengin kan göndererek yarayı korumaya çalışır. Bu iyileşme süreci sağlıklı bağışıklık hücrelerine bağlıdır. Ancak bağışıklık sisteminiz yavaşsa, cildiniz yenilenemez, yaralar geç iyileşir. Vücut direncini artıran besinler tüketerek bu süreci daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. 


4. Çabuk ve Sık Yoruluyorsanız

Çok yorulup dinlenemediğiniz zamanlar ve aktiviteler hariç; yeterince uyuyorsanız ve hala yorgunluk çekiyorsanız, bağışıklık sisteminiz size bir şey söylüyor olabilir. Vücudunuz bağışıklık sistemini beslemek için enerji korumaya çalışır ve böylece mikroplarla savaşır. Yorgun bir vücut, vücut direnci düşük olduğu için savaşamaz.


Bağışıklık Sistemi ve Vücut Direnci Arasındaki İlişki Nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudun mikroplara, virüslere ve diğer yabancı maddelere karşı savunmasını sağlayan bir sistem olduğu için bu sistemin gücü vücut direncini etkiler. Yanı bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa vücut direnci o kadar artar. Vücut direncini artıran besinler, bağışıklık sisteminin daha etkin çalışmasına yardımcı olur.

Vücut direncini artıran besinler arasında yeşil yapraklı sebzeler, narenciyeler ve tam tahıllar vardır. Ayrıca vücut direncini artıran takviyeler de bulunmaktadır. Takviyeler özellikle vitamin ve mineral eksikliklerini gidermek için kullanılır. Vücut direncini yükseltmeye yarayan takviye gıdalar genellikle çinko, selenyum ve E vitamini gibi bağışıklık sistemini güçlendiren bileşenler içerir. Son olarak C, D ve B kompleksi gibi vücut direncini artıran vitaminler, vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koymasına yardımcı olan önemli faktörlerdir. Bu vitaminler, doğal yollarla alınabildiği gibi, takviye formunda da tüketilebilir.


Vücut Direncini Artıran Besinler Nelerdir? 

Bazı besinler içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. En hızlı şekilde vücut direncini artıran besinler şöyle sıralanabilir; 

 • Bal
 • Yoğurt,
 • Brokoli,
 • Balık,
 • Soğan,
 • Sarımsak,
 • Zencefil

Bunların yanında kefir, sağlığa faydalı olan canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecek olması sebebiyle vücut direncini artıran besinler arasındadır. Doğal yöntemlerle evlerimizde hazırlanan turşu ve sirkelerde fermente ürün olarak bağışıklık sistemimizin düzenlenmesine katkı sağlarlar.


Vücut Direncini Artıran Vitaminler Nelerdir? 

Vücut direncini artıran vitaminler temelde C, B6, D ve E vitaminleridir. Eksikliğinde vücut direnci hızla düşer ve vücut hastalanmaya yatkın hale gelir. Vücut C vitaminini üretmediği veya stoklamadığı için günlük alımı sağlık için çok önemlidir.

Bağışıklık sistemini destekleyen besinler arasında bulunan B6 vitamini en çok tavuk, somon ve ton balığı gibi ürünlerde bulunur. Ayrıca yeşil sebzelerde bulunan B6, humusun ana maddesi olan nohutta da fazlaca bulunur.

E vitamini ise özellikle fındık ve  zeytinde oldukça zengin bir şekilde bulunur. D vitamini bağışıklık için oldukça önemlidir. D vitamini eksikliği labaratuvar bulguları ile tespit edildiğinde bu eksikliğin yerine konması bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi açısından oldukça önemlidir.

D vitamini takviyesi için en ideal seçim D3 K2 vitaminlerini birarada içeren gıda takviyesi ürünler olabilir.

Tüm bu besinleri tek günde ve yeterli oranda vücuda almak neredeyse imkansızdır. Fakat vücut direncini artıran besinler eğer gün içinde yeterince vücuda alınmazsa, vücut direnci düşer. Bu sebeple eğer doğal olarak bu besinleri alma imkanınız yok ise, bu durumda vücut direncini artıran takviyeler kullanarak, vücut direncini kontrol atında tutabilirsiniz. 


Spor Yapan Aile ve Vücut Direncini Artıran Vitaminler

Vücut Direncini Ne Artırır? 

Vücut direnciniz ne kadar yüksek olursa, hastalıklara karşı o kadar dirençli olursunuz. Kimi zaman uykusuzluk kimi zaman ise düzensiz beslenme vücut direncinizi düşüren yanlış alışkanlıklar olabilir. 

Hayatınızın bazı noktalarında yapacağınız yaşam tarzı değişiklikleri ve yeni alışkanlıklar, vücut direncinizi artırma konusunda size destek sağlayacaktır.

Öğünlerde, özellikle vücut direncini artıran besinler tercih etmek, bunun mümkün omadığı zamanlarda (iş yoğunluğu vs.) vücut direncini artıran takviyeler kullanmak bağışıklık sisteminizi doğal şekilde güçlendirecektir.

Tüketim alışkanlıklarına ek olarak ;

 • Yeteri miktarda spor ve egzersiz (günde 45 dakika yürüyüş) yapılması,
 • Melatonin hormonunun düzenli salınımını sağlayacak 22.00-03.00 arasında karanlık bir odada uyku düzeninin sağlanması,
 • Stres seviyesinin en aza indirgenmesi,
 • Alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulması veya en aza indirilmesi vücut direnci kontrol altına almak adına yapılması gereken diğer alışkanlıklardır.


Vücut direncini destekleyen takviyeler için https://www.phytocenter.com.tr/ sayfasını ziyaret edebilir ürünlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.