Kilo, dış görünüş için olduğu kadar sağlık için de önemli bir faktördür. Kilolu olmak kadar kilo alamamak da bir sağlık problemin belirtisi olarak kabul edilir.

Sağlıklı bir yaşam için ideal ölçülere ulaşmak isteyenler çeşitli takviye edici gıdalara başvurabilir. Siz de ideal kilonuza ulaşmak için doğal ve sağlıklı besin arayışı içerisindeyseniz sizler için hazırladığımız kilo aldıran yiyecekler ve besinler ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kilo Alamıyorum Neden? 

Pek çok kişinin aksine bazı insanlar kilo alamamaktan şikayet eder. Bu durumun birden fazla nedeni olabilir. Yeterince beslendiği halde istediği kiloya ulaşamayanların yanı sıra iştahsızlık gibi nedenlerle kilo alamayan insanlar da mevcuttur. Bu noktada kilo alamıyor olmanın sebebini bulmak, sağlıklı ve ideal kiloya ulaşmak için atılması gereken ilk adımdır.

Ulaşılmak istenen ideal kilo her insana göre farklılık gösterir. Bu farklılıklar kişinin metabolizması ve fiziksel özellikleri ile ilgilidir. Kişinin ulaşmak istediği kiloda olmamasının bazı sebepleri şöyle sıralanabilir:


  • Hızlı metabolizma
  • Depresyon
  • İştahsızlık
  • Aşırı stres
  • Genetik yatkınlık
  • Aktif ve hızlı yaşam


Kilo Aldıran Besinler Nelerdir?

Kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi edinmek, sağlıklı ve yeterli menüler oluşturmak oldukça önemlidir. Kilo almak için yağ, karbonhidrat gibi yüksek enerji veren tek bir alana yönelmek yerine, içinde protein, vitamin, mineral, karbonhidrat ve yağın bulunduğu dengeli öğünler tüketmek daha doğru olacaktır.


kilo aldıran yiyecekler


Öğünleri düzenlerken bazı besinleri menünüze ekleyerek kilo alımını hızlandırabilirsiniz. Protein, karbonhidrat ve yağlar vücut için gerekli enerjiyi sağlamanın yanında yüksek kaloriye sahip yapıları ile ön plana çıkar. Bu kapsamda öğünlere eklenebilecek kilo aldıran besinler olarak; bitkisel ve hayvansal yağlar, kuruyemiş, süt ürünleri, tahin, tahıl, yumurta ve et gibi protein içeriği yüksek gıdalar ifade edilebilir. 


Kilo Aldıran Vitaminler Nelerdir? 

Vücudun ihtiyacı olan vitaminler çeşitli gıdalar vasıtası ile alınır. Her vitaminin vücuda sağladığı fayda farklıdır. Bu kapsamda bazı vitaminlerin düzenli olarak alınması kilo almak isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biridir. Kilo aldıran vitaminler ve bu vitaminleri alabileceğiniz besinler şöyledir.

B12 Vitamini

Yumurta ve balıkta bol miktarda bulunan B12 güçlü bir iştah açıcıdır.

C Vitamini

Kilo alamama sebebi metabolizma hızına bağlı olan kişilerin tüketmesi gerekli olan C vitamini ise mandalina, portakal, kavun, çilek ve yeşil biber gibi besinlerde bolca bulunur.

A Vitamini

Vücuttaki hücrelerin büyüme ve gelişimini olumlu etkilediği için kilo alımına yardım eden A vitamini et, balık, yumurta, lahana, havuç ve ıspanak gibi besinlerde bulunur.

D Vitamini

Kemik sağlığı için oldukça önemli olan D vitamini aynı zamanda kilo alımına da yardımcıdır. Süt, ayran, kefir, karaciğer ve yumurta gibi besinlerde bulunur. Bu besinler doğru tüketildiğinde kilo alımı hızlanır.

Kilo almak için öğünleri düzenlemek ve bütün bu vitaminleri öğünlere eklemek bazen yetersiz kalabilir. Bunun nedeni bazı besinlerin vitamin değerinin düşük olması ya da miktar olarak fazla yiyecek tüketme gerekliliği olabilir. Bu gibi durumlarda gıda takviyeleri veya kilo aldıran bitkisel karışımlar doğal yoldan kilo almak için iyi bir alternatiftir. Bu tür ürünleri alırken Phytocenter gibi bilinen ve güvenilen markaları tercih etmeniz sağlığınız açısından önemlidir.


Nasıl Hızlı Kilo Alabilirim?

Kilo almak isteyen bir kişi için öncelikli olarak yapması gereken ideal kilosunu hesaplamaktır. Sağlıklı aralıkta ideal kütle belirlendikten sonra kilo alımına hala ihtiyaç varsa uzman hekime veya diyetisyenler yardımı ile sağlıklı ve dengeli beslenme yolu ile ideal kiloya ulaşılabilir.


kilo aldıran besinler


Sağlıklı beslenerek kilo almak için protein-karbonhidrat-yağ dengesine yeterince yer verilmeli ve kuru meyve, kuruyemiş, tahin, pekmez gibi kilo aldıran besinler öğün ve ara öğünlerde tüketilmelidir. Bununla birlikte hızlı kilo almak için şekerli, gazlı, paketli ve kızartma gibi yiyecekleri tüketmek ise yanlıştır. 

Sağlıklı beslenme ile yeterince kilo alımı sağlanamadıysa, altta yatan sağlık sorunları tespit edilmelidir. Ayrıca, düzenli bir beslenme tablosu oluşturulabilir ve yine uzman desteği ile kilo aldıran vitaminler ve gıda takviyeleri kullanılabilir.


Çocuklarda Kilo Aldırıcı Besinler Nelerdir?

Gelişimin hızlı olduğu çocukluk dönemi, bazen kilo ile ilgili problemleri de beraberinde getirir. Bazı çocuklar aşırı kilo artışı gösterirken bazıları ise kilo alamaz. Kilo ile ilgili problemlerin nedenleri uzman yardımı ile araştırılmalı ve kilo alamamanın sebebine göre uygulama yapılmalıdır. 

Çocuğun büyüme ve gelişimi için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Çeşitli sıvı içecekler, paketli gıdalar çocuğa fayda sağlamadığı gibi midesini doldurur ve sağlıklı yiyecekleri tüketemez. Bu nedenle öğünler çocuk için yeterli ve dengeli olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca ana öğünler kuruyemiş, meyve, kuru meyve gibi vitamin ve enerji yönünden yüksek gıdalar ile desteklenebilir. 

Çoğu ebeveynin çocuğunun sağlığını korumak ve yeterli beslenmesini sağlamak için takviye vitamin ve gıdalara başvurur. Bu kapsamda kilo aldıran besinler ve vitamin takviyeleri, bağışıklığı sistemini destekleyici etkisinin yanında kilo alımına da yardımcı olur.


Bebeklerde Kilo Aldıran Besinler Nelerdir?

Ek gıdaya geçen bebekler çeşitli gıdalar ile tanışır. Bazı bebekler ek gıda döneminde yeterli kilo alımını gerçekleştiremez. Annelerin korkulu rüyası olan zayıf ve kilo alamayan bebekler için bebek öğünleri alerjik olmayan gıdalar ile zenginleştirilebilir. Öğün ve ara öğün dengesi iyi kurularak çeşitli vitamin, mineral, yağ, karbonhidrat ve protein gibi yiyecekleri dengeli bir şekilde alır. 

Bebekler için kilo aldıran besinler; hurma, muz, ceviz, yoğurt, pekmez, avokado, yumurta gibi gıdalardır. Bu besinler uygun miktarlarda öğünlere ve ara öğünlere eklenerek bebeğin kilo alması desteklenebilir.


Kilo ile ilgili yaşadığınız problemleri çözmek için öncelikle uzman yardımına başvurmalısınız. Sağlıklı kilo almak ve daha iyi bir görünüme kavuşmak amacıyla kilo aldıran yiyecekler veya besinler için Phytocenter gıda takviye ürünlerini https://www.phytocenter.com.tr/ sayfası üzerinden hemen inceleyebilirsiniz.