Sarı kantaron yağı, sahip olduğu doğal özellikleri sayesinde, kadın ve erkeklerin doğal cilt bakımı ve cilt sağlığı için son yıllarda tercih ettikleri doğal yağların başında gelir. Bu yağ doğru ve düzenli kullanımı ile pek çok alanda olumlu etki gösterir. Sarı kantaron yağı, cilt bakımında kimyasallar içeren kozmetik ürünlerden uzak kalmak isteyenlerin yoğun tercih ettiği ürünlerin başında gelir. Sarı kantaron yağının cilde faydaları ve merak edilenleri sizler için kaleme aldık, keyifli okumalar.

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaron bitkisi ilkbahar ve yaz aylarında yetişerek göz alıcı rengi ve hoş kokusu ile kendisine hayran bırakır. Bitkinin çiçeklerinden ve yapraklarından toplanıp doğal zeytinyağında 4 ila 6 hafta kadar güneş ışığı altında bekletilerek sarı kantaron yağı elde edilir. 

Sarı kantaron bitkisinin çiçeklerinin kullanılan yağa koyu kırmızı özünü vermesinin ardından bu yağ belirli işlemler sonucu kullanıma hazır hale gelir. 

Sarı Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron yağı cilde faydaları konusunda birinci sırayı  antibakteriyel, antiseptik ve anti aging özelliklere sahip olması alır. Bu yağ, cilt hücrelerini yenileyerek cildinizin eşit bir renk tonu almasını sağlar. Ayrıca yağın cilde faydaları arasında güneş yanıkları ve ciltteki sivilce lekelerinin giderilmesi de sayılabilir. 

Sarı kantaron yağının cilde faydaları arasında sayılacak bir diğer husus ise  gerekli nem dengesini sağlayarak cildinizin ihtiyacı olan bakımı sunmasıdır. Yine cildinizde dolgunluk ve parlaklık sağlaması da bu ürünün faydaları arasındadır.

Sarı Kantaron Yağı Cilde Her Gün Kullanılır Mı?

Sarı kantaron yağı her ne kadar doğal şifalı yağlar arasında yer alsa da hassas bir cilde sahipseniz kullanım şekline ve ölçülerine dikkat etmeniz gerekir. Ürünü kullanırken gün içerisinde direkt güneş ışığına çıkamayacağınız zaman dilimlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca üründen fayda sağlamak için cilt tipi özelliğine göre kullanım oranına da dikkat edilmelidir. 

Normal ciltlerde sabah, akşam günde 2 defa kullanıma uygundur. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz günde 1 defa veya haftada 2- 3 kez kullanarak etkisini görebilirsiniz. Sarı kantaron yağının cilt üzerinde ki etkisini görmek için bitki yağını düzenli kullanmanız önemlidir. 

Sarı Kantaron Yağı Ciltte Ne Kadar Bekletilmeli?

Sarı kantaron yağı kullanımı sırasında bekleme süresi cilt özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Hassas ve alerjik cilt yapısına sahipseniz ilk olarak cildinizin küçük bir bölgesinde deneyerek kullanabilirsiniz.

Sarı kantoron yağı cilde faydaları

Yağı kullanmadan önce ilk olarak cilt temizlenmelidir. Ardından yumuşak pamuk yardımıyla masaj yaparak cilde yağ yedirilmelidir. Bu noktada cildin yağı iyice emdiğinden emin olunması gerekir. Ardından yarım saat veya 45 dk. bekletildikten sonra ılık su ile yıkayıp durulama yapılabilir.

Sarı Kantaron Yağı Yüz İçin Nasıl Kullanılır?

İlk olarak yüz temizliği yapılır. Daha sonra, bir parça pamuk veya cilt temizleme pedlerine 2-3 damla kantaron yağı damlatılarak masaj hareketleri ile uygulanır. Sarı kantaron yağı uygulanan yüzün cilt yapısına göre bekletildikten sonra ılık su ile durulama işlemi yapılabilir. 

Kantaron Yağı Yüzdeki Kırışıklıklara İyi Gelir Mi?

Kantaron yağının yüze faydaları içerisindeki anti-aging özelliği kırışıklara iyi gelir. Sarı kantaron yağı faydaları düzenli ve doğru kullanımı sayesinde cilt üzerindeki kırışıklığı giderip yüzde parlaklık sağlar. Bunlara ek olarak hücre yenilenmesini destekleyip cilt onarımı sağlar. Yüzde oluşan kırışıkların azalmasında ve gecikmesinde etkilidir. Elastik özelliği ile cilt üzerinde gerginlik sağlayarak yüze etkileyici bir görünüm kazandırır.

Kantaron Yağı Cildi Beyazlatır Mı?

Sarı kantaron yağı ciltteki renk farklılıklarının eşitlenmesini destekler. Ayrıca cildin beyazlamasına yardımcı olur. Antiseptik özelliği ile hücre yenileme ve tedavi edici özelliği ile bilinen yağ, vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen cilt kararmaları ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Kantaron Yağı Cildi Sıkılaştırır Mı?

Sarı kantaron yağı yaşlanmayı geciktirecek etkiye sahiptir. Vücutta ve yüzdeki ince çizgilerin sıkılaşıp daha dolgun bir görünüm kazanmasına da katkı sağlayan yağ, sağlamış olduğu parlak görünümü ile yüzünüzün daha estetik bir forma ulaşmasını sağlar.

Sarı kantaron yağı eski çağlardan bu yana alternatif tıptaki yerini korur. Tüm vücut için direkt olarak kullanıma uygundur. Üstelik bu yağın ruhsal sağlığınız için de birçok olumlu yan etkisi mevcuttur. Sarı kantaron yağını cilt bakım rutininizin önemli bir parçası haline getirebilir, özellikle yüz bölgesinde sıklıkla kullanabilirsiniz.