Ellerimiz! Dış ortam ile sürekli olarak temas halinde olduğundan, hava şartlarının olumsuz etkilerine en çok onlar maruz kalırlar. Ellerimizi korumak, nemlendirmek ve beslemek oldukça önemlidir. Özellikle soğuk havalarda meydana gelebilecek çatlama, kızarıklık ve yıpranma gibi etkenlerden korunmanın en büyük destekçisi el kremleri hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık.


El Kremi Ne İşe Yarar?

Yaz mevsiminde güneşin etkisinden, kış mevsiminde ise soğuk havadan oldukça fazla etkilenen eller, kuruyup hassaslaşabilir. Bunun yanında sabun ve dezenfektanlar ile sıkça temas eden ellerinizin nem bariyeri zedelenebilir. Bütün bu sebepler zamanla ellerde kuru ve sert bir dokuya neden olabilir. 

Elleri dış ortamın olumsuz etkilerine karşı koruyan ve ihtiyacı olan nemi sağlayıp bakım yapan el kremleri günlük hayatın vazgeçilmezlerindendir. Bu kremler, tahriş olmuş cildi tazeler, nemlendirir aynı zamanda kırışıklıkları önleyici etki gösterir.


El Kremi Nasıl Sürülür?

Bakımlı eller her ortamda dikkat çeker. Cildin dokusu ve pürüzsüzlüğü kullanılan kremin formülünün yanı sıra nasıl ve hangi sıklıkla kullanıldığı ile de ilgilidir. Yumuşacık eller için el bakım kremi şu şekilde sürülebilir;


  • El kremi uygulama işleminden önce eller iyice temizlenmeli ve kurutulmuş olmalıdır.
  • Sağ ve sol el üzerine fındık büyüklüğünde krem sürülür.
  • Krem avuç içlerine, eklemlere, parmak arasına masaj ile yedirilir.
  • Elde kalıntı kalmayacak şekilde cildin emilimi sağlaması beklenmelidir.
  • El kremi cildin ihtiyacı ölçüsünde sürülmelidir.


El Kremi Ne Zaman Kullanılmalı?

El kremi ihtiyacı günün bazı saatlerinde kendini hissettirir. Kuruyan çatlayan eller el kremine ihtiyaç duyduğunu size belli eder. Bütün bunların dışında el kremini belli aralıklarla uygulayabilirsiniz. El bakım kremi uygulamak için en uygun saat ise gece yatmadan öncedir. El bakımını yaptıktan sonra uykuya geçmek elleri en asgari seviyede temas etmesini sağladığı için gece boyunca yeterli olarak emilim sağlanabilir.

El bakım ürünleri uygulamak için diğer uygun vakitler ise güne başlarken, duş sonrası, dinlenme vakitlerinde ya da el yıkama nedeniyle oluşan kuruluk hissedildiğinde olabilir. Ayrıca krem sürüldükten sonra bir süre emilmesini beklemek ve temas etmemek, elleri nemlendirmek için yeterli olarak kremin emilimi gerçekleşir.


el kremi kullanan bayan


El Kremi Yüze Sürülür mü?

Vücudun belli bir bölgesi için üretilmiş kremler farklı bölgelere sürüldüğünde yeterli etkiyi göstermeyebilir. El ve yüzün dokusu ve hassasiyeti aynı değildir bu nedenle el kremini yüz için uygulamak doğru değildir. Ancak bazı durumlarda el ve yüz için ortak formül ile üretilmiş ürünler kullanılabilir.

El kremi içerik olarak yoğunlaştırılmış nemlendiriciden oluşurken yüz kremleri ise su bazlı nemlendiricilerdir. Ayrıca yüz, el kadar farklı noktalara temas etmez. Tüm bu nedenler yüzün ve elin ihtiyacı olan içeriğin farklı olmasının sebepleridir.


Kurumuş Çatlamış Ellere Hangi Krem İyi Gelir?

El bakım ürünleri seçilirken dikkat edilmesi gereken ilk nokta cilt tipidir. Normal bir cilt için klasik nemlendiriciler yeterli olurken ekstra kuru bir cilt tipi için, yağ bazlı el kremi tercih edilebilir. Normal ya da hassas bir cilt için su bazlı kremler eldeki nemi dengelemek için yeterli olabilir.

Kurumuş ve çatlamış eller için öncelikle hyalüronik asit içeren ürünler tercih edilebilir. Hyalunorik asit yoğun nem verme özelliğine sahiptir. Bu nedenle kuru ciltleri nemlendirir.

E vitamini canlı ve parlak bir el dokusu için oldukça faydalıdır. İçeriğinde E vitamini bulunduran el kremleri nemlendirmenin yanında besler. Ayrıca yoğun nem ihtiyacı hissediyorsanız jojoba yağı içeren el kremi tercihleri size uygun olabilir. 


En İyi El Kremi Hangisi?

Elleri dış etkilerden korumak için kullanılan el kremi tercih ederken hangi kremi, içeriği ya da markayı seçeceğinize karar vermek oldukça zordur. Cilt tipi testi yaparak cildinizi iyi tanımak, cilde iyi gelen formüller hakkında bilgi sahibi olmak bu noktada size yardımcı olur.

Bütün bunların yerine güvenir bir markanın el kremi de tercih edebilirsiniz. Peki, en iyi nemlendirici el kremi hangisidir? Her geçen gün yenileri eklenen el kremi markaları arasında tercihde bulunabilirsiniz.   

Bu noktada uzman kadrosu tarafından geliştirilmiş formülleri ve doğal içerikli ürünleri ile Phytocenter dikkat çeken bir marka olarak ön plana çıkmaktadır.


Ellerinize hak ettiği bakımı göstermek için Phytocenter doğal kozmetik ürünler https://www.phytocenter.com.tr/dogal-kozmetik-urunler sayfasını inceleyebilir ve cildinize en uygun el kremi ürünlerini uygun fiyatlara sipariş edebilirsiniz.