Çörek otu yağı tedavi amaçlı kullanılması ile beraber yemeklere de lezzet katan bir besindir. Uçucu bir yağ olan çörek otu yağının ana etken maddesi timokinondur. İçinde bol miktarda A, B ,C vitamini ile B1, B6, biotin, niasin, folik asit gibi vitaminlerde bulunur.

Ayrıca yine içerisinde çinko, kalsiyum, demir, selenyum, magnezyum, potasyum ve amino asitler gibi birçok önemli mineraller ile omega 3 yağ asidi vardır. 

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz çörek otu yağı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Çörek Otu Nedir?

Nigella sative bitkisinin tohumları olan çörek otu, Güneybatı Asya, Akdeniz ve Afrika’ya özgü bir bitki olarak yetiştirilir. Özellikle hamur işlerinde tercih edilen bu tohum, sahip olduğu faydalar ile mutfakların ve alternatif tıbbın vazgeçilmez ürünlerinden biridir. 

Aromatik bitkilerden olan ot çok eski zamanlardan beri de tedavi amaçlı geleneksel tıpta kullanılan bitkilerdendir. Modern tıbbın kurucusu olarak kabul edilen Hipokrat’ın ve modern botanik biliminin kurucusu kabul edilen Dioscorides’in birçok farklı hastalığın tedavisi için çörek otunu kullandığı da bilinir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Çörek otu yağını hazır olarak alabileceğiniz gibi evde de yapabilirsiniz. Öncelikle yağ yapımında kullanacağınız ürünün kavrulmamış, yani çiğ olması gerekir. Çünkü kavrulmuş çörek otunun tıbbi olarak bir değeri yoktur. 

Ayrıca gri ya da kahverengi olanlar yerine parlak siyah renkte olanları tercih etmeniz önemlidir. Siyah renkteki çörek otları tazeliğin habercisi olmasının yanı sıra kaliteli yağ elde edilebileceğinin işaretidir. 

2 yemek kaşığı çörek otu havanda dövüldükten ya da bir el değirmeninde öğütüldükten sonra ağzı kapaklı bir cam kavanoza alınır. Ardından üzerine 200 ml kadar zeytinyağı eklenir. Kavanozun ağzı sıkıca kapatılıp güneş alabilen bir yere konur.

10- 15 gün bekletilme sürecinde kavanoz her gün çalkalanır. Süre sonunda temiz bir tülbent yardımı ile yağ süzdürülür ve çörek otlarından ayrıştırılır. Elde edilen yağ, güneş ışığı geçirmeyen koyu renkli bir cam şişeye aktarılır. Hazır olan yağı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı pişirilmeye uygun olmadığından salatalara ve yemeklere sonradan eklenerek kullanılır. Dahili olarak yani ağız yoluyla tüketmek isterseniz meyve ya da sebzeleri rendeleyip içlerine ilave edebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı ile karıştırıp peynirin, zeytinin veya domatesin üzerine dökebilirsiniz. 

Çörek otu yağını tek başına günde 1 çay kaşığı ile 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Direkt olarak içtiğinizde tadı ağır gelebilir, bu nedenle kapsül şeklinde tüketimi de tercih edebilirsiniz.

Harici kullanımda özellikle saçlarda ve ciltte çörek otu yağı faydaları etkisini gösterir. Birer yemek kaşığı zeytinyağı ve çörek otu yağını karıştırıp cildinize uygulayabilir ya da bu karışım miktarını artırarak saçlarınızın bütününe uygulayıp 2-3 saat bekletip durulayabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı yerine badem veya hindistan cevizi yağı ile de çörek otu yağını karıştırabilirsiniz. 

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı faydaları, tohumun sahip olduğu özellikler bakımından oldukça fazladır. Yapılan araştırmalara göre bu yağın faydalarının pek çoğu, içeriğindeki ana etken madde olan timokinondan kaynaklanır. 

Timokinon yüksek antioksidan özelliği ile vücutta oluşabilecek iltihaplanmayı önleyerek kıkırdak aşınması ve yırtılması gibi sorunlarının oluşmasını yavaşlatır. Ayrıca timokinon etken maddesi asit salınımını engelleyerek sindirim sistemini kaplayan ve koruyan mukoza zarlarını da korur. 

Çörek otu siyah kap içerisinde bulunuyor. Bir miktarı yere dökülmüş.


Çörek otu faydaları söz konusu olduğunda öne çıkan konulardan biri de çörek otunun kilo verdiren besinler arasında yer almasıdır. Çörek otu eritilerek ya da salt olarak tüketildiğinde yağ yakılmasını hızlandırır. Zira vücutta tokluk hissi oluşturduğu için zayıflamaya yardımcı olur.

Aynı zamanda bağırsakların kaygan hale gelmesini sağlayan yağlayıcı özelliği ile müshil etkisi yapar ve boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasını destekler. Yani sindirim ve boşaltım sorunlarından dolayı kilo vermekte zorlanan kişiler için ideal bir bitkidir.

Çörek otu yağı, dolaşım sistemi bozuklukları için kullanılabildiği gibi cinsel gücü artırıcı ve ateş düşürücü olarak da tercih edilebilir. Ayrıca bu yağ, kolesterolü dengelemesinin yanı sıra diş ve baş ağrısını giderici etkiye sahiptir.

Gaz giderme özelliğiyle sindirim sistemini rahatlatır, kabızlığa iyi gelir. Bağırsak kurtları ve parazitlerden kaynaklanan sorunlar için de tercih edilebilir.

Çörek otu yağını kış aylarında grip, nezle gibi hastalıkların yol açtığı öksürük ve bronşların temizlenmesine yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren etkisi ile hastalıklara karşı direnç kazanmanızı sağlar. 

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Çörek otu yağının cilde faydaları arasında akne, sedef, egzama gibi cilt sorunlarına karşı koruma özelliği sayılabilir. Bazı araştırmalar neticesinde bu yağ kullanımı ile sedef hastalığı semptomlarının hafifletilebildiği görülmüştür.

Antimikrobiyal ve enflamasyon giderici özellikleri sebebiyle de aknelere karşı etkili olduğu ifade edilir. Yine güneş yanığı ve lekelerini azaltması da yağın faydaları arasındadır.

Çörek otu yağının cilde olan faydaları arasında sayabileceğimiz bir diğer özellik ise timokinon ana bileşenin yanık, kesik ve diğer yaraları iyileştirici etkisidir. Timokinon, egzamada ortaya çıkan kuru ve kaşıntılı cildin iyileşmesine de yardımcı olabileceğinden bu yağ egzama sorununun hafifletilmesinde önerilebilir.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

Çörek otu yağının saça faydaları ile ilgili yapılan bazı çalışmalar olumlu sonuçlar verse de saçta kullanımı hakkında net veriler mevcut değildir. Piyasadaki pek çok saç maskesinin ve şampuanın içinde çörek otu yağı bulunur.


siyah ve gür kadın saçını tutan kız


Böylelikle saç ve saç derisini nemlendirme, saça hacim kazandırma ve saçı güçlendirme, kepek oluşumunun önüne geçme ve saça parlaklık kazandırma amaçlanır. Yapılmış bazı araştırmalar çörek otu yağının saç uzamasında ve saç dökülmesini azaltmada etkisi olduğunu ortaya koyar.

Çörek Otu Yağı Neye İyi Gelir?

Çörek otu yağını vücudunuzun hemen her bölgesinde kullanabilirsiniz. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi, mide ağrılarına ve bulantısına iyi gelen özelliği ile mide sorunlarına karşı mükemmel bir bitkisel karışım özelliği gösterir.

Ruh halinizi iyi omadığında, sinirli, stresli, gergin olduğunuz durumlarda hatta depresif ruh hallerinde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz rahatlamanızı sağlayacak bir bitkidir.

Ayrıca yoğun, tempolu yaşamın sonucunda ortaya çıkan kronikleşmiş yorgun halinizi gidermek için de bu yağı kullanabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Çörek otu yağının astım, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların giderilmesin de olumlu etki gösterdiği ifade edilir. Alerjiyle ortaya çıkan burun kaşıntısı, tıkanıklığı, akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerde ise azaltıcı rolü vardır. Kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olarak diyabeti kontrol altında tutması da çörek otu yağı faydaları arasında sayılabilir. 

Dizanteri ve hemoroid rahatsızlıklarına iyi gelmesi de bu yağın faydaları arasında sayılabilir.

Belirtiklerimizin dışındaki rahatsızlıkların azaltılmasında yardımcı olarak kullanılabilir. 1960 yılında Professor El-Dakhakny, 1995’ te İngiltere King’s College London’daki doktorlar ve 2002’de Mısır İskenderiye Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma sonucunda bu yağın romatizmal ve iltihaplı hastalıkların etkilerini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Bu kapsamda, enflamasyon yani iltihap giderici özelliğinden dolayı doktora danışılarak eklem iltihabı, romatizma gibi sorunlara karşı yardımcı olarak kullanılabilir. 

Çörek Otunun Zararları Nelerdir?

Çörek otunun zararları çok fazla olmamakla beraber, aşırı tüketildiğinde yan etkisi söz konusu olabilir. Aşırı kullanıldığında böbreklerin doğru çalışmasını olumsuz etkileyebilir.  Çörek otu veya yağı salt olarak fazla tüketildiğinde karaciğer rahatsızlığına sebep olabilir. Ayrıca alerjik reaksiyonların gelişmesi de söz konusudur. 

Yağın aşırı tüketimde oraya çıkabilecek rahatsızlıklardan biri de kansızlıktır. Bununla birlikte çörek otu rahim kaslarını uyardığı için düşüğe sebep olabileceğinden hamilelerde kullanımı sakıncalıdır. Ayrıca kronik rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız bu bitkiyi kullanırken daha dikkatli olmalısınız.

Çörek Otu Yağı Fiyatları

Farklı seçenekler ile sunulan çörek otu fiyatı kiloya ve markaya göre değişiklik gösterir. En sağlıklı besinler arasında yer alan çörek otunun yağ formunda olanları ise çeşitli aşamalardan geçtiği için tanecikli olanlara göre daha pahalı olabilir. 

Faydaları saymakla bitmeyen, şifalı bir bitkinin ürünü olan çörek otu yağı hemen hemen her durumda kullanabileceğiniz kurtarıcı bir besindir. Çörek otunu gerek mutfağınızda baharat olarak, gerek ilaç formunda tedavi amaçlı, gerekse kozmetik ürünü olarak cildinize veya saçlarınıza uygulayarak kullanabilirsiniz. 


Çörek Otu Yağı Faydaları - Sıkça Sorulan Sorular


Çörek Otu Zayıflatır mı?

Zayıflamaya yardımcıdır fakat bu yağ tek başına yeterli olmaz. Gün içinde çeşitli şekillerde tüketeceğiniz çörek otunun yanı sıra yediklerinize dikkat etmeniz gerekir.

Çörek Otu Ne Kadar Tüketilmelidir?

Günde 1 çay kaşığı kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

Çörek Otu Yağını Kimler Kullanamaz?

Böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olanların yanı sıra gebelik ve emzirme döneminde olan kadınların da kullanması tavsiye edilmez.