Biberiye yağı, ülkemizin Akdeniz bölgesinde oldukça sık yetişen biberiye bitkisinden elde edilen bir yağdır. Biberiye bitkisinin yaprakları iğneye benzer ve ince bir yapıdadır. Yaprakları ve çiçeği alternatif tıpta kullanılan bitkinin yağı da sıklıkla tercih edilir.

Sağlık açısından birçok faydası bulunan biberiye yağı yemeklerde de kullanılır. Özellikle et ve tavuk yemeklerine güzel hoş bir koku verdiği için tercih edilir. Peki, biberiye yağı faydaları nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır? Gelin detayları birlikte bakalım. 

Biberiye Yağı Nedir?

Biberiye yağı, fesleğen, ada çayı, lavantanın da aralarında olduğu ballıbabagiller familyasında yer alan biberiye bitkisinden elde edilen bir yağdır. Biberiye bitkisi, çok kolay yetişen bir bitki olduğu için evlerin balkonlarında, saksılarda da kolaylıkla yetişebilir. Biberiyenin kendisine has özel ve keskin bir kokusu vardır. 

Biberiye bitkisi yaz kış yeşil kalabilen bir bitkidir. Yaprakları taze ya da kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılır. Biberiye yağı ise bitkinin yapraklarından ve çiçekli kısımlarından çıkarılır. Canlandırıcı ve arındırıcı olarak tanımlanan biberiye yağı odunsu bir kokuya sahiptir. 


Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Birçok uçucu yağ gibi biberiye yağı da genelde buhar damıtma olarak bilinen bir işlem kullanılarak yapılır. Biberiye bitkisinin aslında kendisine ait bir yağı yoktur. İstenilen herhangi bir yağ çeşidiyle belli miktarlarda karıştırılarak, kapalı bir ortam da bir süre bekletilip süzüldükten sonra elde edilir. 


Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye yağı, farklı şekillerde kullanmaya imkân veren işlevsel bir yağdır. Biberiye yağı, cilde masaj yaparak kullanılabileceği gibi, suya birkaç damla damlatılarak solunum yolu ile de koklanabilen bir yağdır.

Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği ile stresli ya da sıkıntılı durumlarda avuç içlerine ya da bileklere biberiye yağı sürülürse rahatlamaya yardımcı olur. Ancak biberiye yağı keskin bir kokuya sahip olduğu için az miktarlarda damla damla kullanılmadır. 

Biberiye yağı faydaları bakımından, antioksidan ve iltihap giderici etkilere sahiptir. Biberiye yağının içeriğinden faydalanmak için kapsül şeklinde hazırlanan besin takviye ürünleri tercih edebilirsiniz. 


Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?

Biberiye eski Yunanlılar, Mısırlılar tarafından da kutsal kabul edilen bir bitkiydi. Yunanlılar biberiyenin hafızayı güçlendirdiğine inandıkları için kafalarına çelenk şeklinde takarlardı. Dini törenlerde de mutlaka kullanırlardı.

Ayrıca Mısırlılar da biberiye yağıyla yapılan tütsülerin kötü ruhları uzaklaştırdığına inanırlardı. Günümüzde ise bu yağ, antibakteriyel ve antioksidan özelliklerinden dolayı cilt bakımı, saç bakımı, sağlık, mutfak gibi birçok alanda kullanılmaktadır. 

Biberiye yağı kolonya olarak da kullanılabilir. Antibakteriyel bir bitki olduğu için yara temizliğinde de sterilizasyon sağlar. Yoğun bir kokuya sahip olan biberiye yağı sigara için insanlar tarafından koklandığında sigara isteğini azaltır. Solunum yollarını açar, sinüziti olanları rahatlatır. 


Biberiye Yağı Faydaları ve Yapraklarının Olduğu Görsel


Biberiye Yağı Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağı faydaları ana hatları ile şu şekilde sıralanabilir;


 • Biberiye yağı idrar söktürücü ve gaz giderici özelliğe sahip olduğundan mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Zihinsel faaliyetleri arttırır. Stresli durumlarda bileklerine sürülüp koklandığında rahatlama sağlar.
 • Biberiye yağı ile vücuda masaj yapıldığında kan dolaşımını arttırmaya yarar. Özellikle selülit oluşumlarına karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. 
 • İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan alzheimer, unutkanlık gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 
 • Balgam söktürücü özelliği ile sinüzit ve bronşit gibi hastalıklarının etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir.
 • Karaciğer enzimlerinin doğru olarak çalışmasına yardımcı olur.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücutta hücrelerin yenilenmesine destek olur. 
 • Kas ve eklem ağrılarına masaj ile yedirildiğinde ağrıları hafifletir.
 • Yağ yakıcı etkileri olan biberiye yağı zayıflamak isteyen kişilerin de beslenme listelerinde olması gereken bir besindir. 
 • Cilt bakımında da kullanılan biberiye yağı, çeşitli yağlarla karıştırılarak kullanıldığında ciltteki ton farklılıklarını azaltır. 
 • Herhangi bir çarpma ya da travma sonrası oluşmuş olan morlukların giderilmesini hızlandırır. 
 • Vücuttaki mantar ya da herhangi bir sebepten dolayı ortaya çıkan kaşıntının azaltılmasında etkilidir.  


Biberiye Yağının Saçlara Faydaları 

Birçok faydası olan biberiye yağının saçlara faydaları da oldukça fazladır. Biberiye yağının saça faydaları şunlardır;


 • Saçlarında dökülme yaşayan kişilerin düzenli olarak biberiye yağı ile saçlarına masaj yaptığı takdirde yeni saçların çıkmasına yardımcı olacağı söylenmektedir.
 • Saçlarda ki ölü deriyi ve yağı temizler.
 • Antiseptik özelliği ile saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Saç derisinde ortaya çıkan sivilce, yara gibi oluşumları da engellemeye yardımcı olur.
 • Günlük kullanılan şampuanın içine bir miktar biberiye yağı katılıp kullanılabileceği gibi direkt saç diplerine masaj yaptıktan sonra durulamak şeklinde de kullanılabilinir. 


Biberiye Yağı ve yaprağının bulunduğu görsel

Biberiye Yağı Zayıflatır Mı?

Biberiye yağı faydaları  arasında zayıflamaya yardımcı olması da vardır. Bu yağ koklanıldığı durumlarda kortizol seviyesini azaltıp, kilo vermeyi kolaylaştırır. Ağızdan alındığı zaman ise içinde bulunan antioksidanlarla, serbest radikallerden kaynaklı hasarı önler ve bu sayede kan şekeri seviyesini düşürerek yeme isteğini azaltır.

Fakat bilinmelidir ki hiçbir ürün, bitki veya besin tek başına zayıflatmaz. Zayıflatmaya yardımcı olarak kullanılan bu besinler ile birlikte günlük alınan kalori miktarını azaltıp, hareket miktarını arttırmak ve mümkünse düzenli spor yapmak önemlidir.


Biberiye Yağı Fiyatı

Biberiye yağını sağlık, kozmetik, güzellik gibi mağazalardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Biberiye yağı fiyat aralıkları markaya, satılan ürünün miktarına göre değişmektedir.  Bu tür uçucu yağların hazırlanma süreleri ve şekli yağdan istenilen faydayı etkilediğini unutmayınız.

Biberiye yağı satın alırken fiyatının yanı sıra paket içeriklerine de dikkat etmelisiniz. Güvenilir ve bilinen doğal kozmetik markalarından doğru yöntemlerle elde edilen yağları tercih etmeniz sağlığınız açısından önem arz eder.