Deve dikeni faydaları oldukça fazla olan kadim bir bitkidir. Çok çetin iklim şartlarında dahi yetişebilen bu bitki, geleneksel tıpta tedavi amaçlı olarak kendine kullanım alanı bulmaktadır.Modern tıp tedavilerinden önceki dönemlerden beri karaciğer ve sindirim sorunlarında şifacıların en büyük yardımcılardan biridir.

Papatyagiller ailesinden gelen, yaprakları, çiçeği ve tohumları şifacılıkta ve ilaç yapımında kullanılan deve dikeni;


 • Deve dikeni ekstraktı,
 • Deve dikeni hapı,
 • Deve dikeni çayı,
 • Deve dikeni kapsülü
 • Deve dikeni yağı gibi ticari ürün şekilleri bulunan popüler bir bitkidir.


Bu bitki doğada yaygın olarak bulunmakta ve kolaylıkla tanınabilmektedir. Deve dikeni faydaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için sayfayı aşağı doğru kaydırmaya devam edebilirsiniz.

Deve Dikeni Nedir?

Latince adı “Slybum Marianum” olsa da biz onu Deve Dikeni ya da eşek dikeni olarak tanımaktayız. En kurak iklimlerde dahi yetişebildiği ve oldukça uzun boylu bir bitki olmasından dolayı bu adı almıştır. Deve dikeni bitkisinin henüz fidan olduğu ve daha genç dönemlerinde yiyecek olarak tüketildiği bilinmektedir. 

Deve Dikeni Ne İşe Yarar?

Deve dikeni sadece eşek ya da develerin tükettiği bir bitki değildir. Kadim şifacıların bin yıllardır kullandığı yaygın bir bitki türüdür. Deve dikeni nasıl kullanılır, ne işe yarar? Gelin çok merak edilen bu soruların cevaplarını beraber inceleyelim. Deve dikeni;

 • Taze iken yaprakları toplanarak kurutulursa deve dikeni çayı yapımında tohumlarıyla birlikte kullanılır.
 • Tohumu kurutularak tüketilir. Ayrıca tohumlarından yağ elde edilir.
 • Deve dikeni sütü de tohumlar kurutulmadan sıkılarak elde edilir.
 • Deve dikeni ekstraktı ise bitki henüz kurumadan çıkarılmaktadır.

Son dönemde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda deve dikeni faydaları arasında ağrıyı kesme, kolesterol düşürme, karaciğer enzimlerini dengeleme, alkol ve diğer zararlı maddelerin toksik etkilerini azaltma, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarında destek olma, basurun yok edilmesi ve yaşlanma etkilerini geciktirme gibi etkiler sayılabilmektedir.

Deve Dikeni Nasıl Tüketilir?

Deve dikeni kullanımında dikkat edilmesi gereken husus; ne için kullanılacağıdır. Bu bitkiden azami derecede yararlanmak ancak amacına uygun şekilde tüketilmesiyle mümkün olabilir. Örneğin karaciğer yağlanması ve safra kesesi rahatsızlıklarında yapraklarının ve tohumlarının birlikte demlenmesiyle elde edilen çay kullanılır.

Bunun yanı sıra deve dikeni yağını yemeklerde ve salatalarda kullanmak hem bağışıklık sistemini geliştirir hem de kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda karaciğer kanseri, meme kanseri, kemik kanseri gibi pek çok kanser türüne karşı da koruyucu etkileri olduğu bilinmektedir.

Deve dikeni faydalarının bu kadar çok olması içeriğindeki silymarin maddesinin yüksek oranına bağlanmaktadır. Silymarin maddesi, anti emflamatuvar, anti kanserojen etkilere sahiptir. Bu madde sayesinde deve dikeni, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında kendine önemli bir yer bulur.

Cildin yenilenmesine yardımcı olan silymarin, deve dikeni çayı ve yağında yüksek oranda bulunur. Cilt için kullanımı yağının sürülmesi çayının içilmesi şeklindedir. 

Deve dikeni çayı

Deve dikeni çayı için 1 su bardağı suyu güzelce kaynatın. Ocağı kapattıktan sonra 1 çay kaşığı deve dikeni tohum ve yaprak karışımını ekleyerek 5- 10 dk. demlemeye bırakın.

Demlenen çayı günde en fazla 2 kere içebilirsiniz. İleri derecede karaciğer rahatsızlığı ve siroz gibi bir durum olmadığı takdirde günde 1 defa içmek yeterli gelecektir. Ayrıca haftada en fazla 3 kez bu kür uygulanmalıdır. Daha fazla uygulama yapılırsa deve dikeni zararlı olma ihtimali de belirebilir.


Deve Dikeni Faydaları göstermek için 3 bitki yanyana

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?

Deve dikeni faydaları kullanım alanlarına ve şekillerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; karaciğer yağlanmasında haftada üç kere deve dikeni çayı kullanılırken, basur tedavisi ve cilt kırışıklıklarında deve dikeni yağı sürülerek kullanılır. 

 1. Salata ve yemeklerde bu bitkinin yağı besin desteği olarak tüketilebilir. Bunun için özel olarak soğuk sıkım şeklinde üretilmiş olan yağ olduğundan emin olmak gerekir. Ancak bu bitki oldukça yüksek oranda sylimarin içerdiğinden alerji yapabilme olasılığı da göz önüne alınmalıdır. Böyle bir durum gelişirse cilt uygulamalarında bire bir zeytinyağı ile karıştırılması gerekir.
 2. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının yanı sıra sindirim problemlerinde de deve dikeni çayının olumlu etkileri olduğu bilinir.
 3. Hafızayı güçlendiren etkisi sayesinde Alzheimer ve Parkinson hastalarının da son dönemdeki umudu haline gelmiştir. 
 4. Özellikle menopoz ve andropoz dönemlerinde kemiklerde meydana gelen deformasyonların önüne geçebilmek için kullanılabilir.
 5. Kemik üretimini destekleyen sylimarin, ağrı kesici ve bağışıklığı destekleyici etkilere de sahiptir ve bu madde bitkinin tohum ve yapraklarında bol miktarda bulunmaktadır.


Deve Dikeni Hangi Hastalığa İyi Gelir?


 • Karaciğer fonksiyonlarının düzgün çalışmasını destekler. 
 • Özellikle alkolün verdiği zararların nötralize edilmesinde etkilidir.
 • Safra kesesi enzimlerinin üretilmesine destek sağlar.
 • Kanser önleyici ve bağışıklık sistemini destekleyici etkileri bulunur.
 • Lohusaların süt enzimlerini harekete geçirir.
 • Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının etkilerini zayıflatır. Beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur.
 • Basur yani Hemoroit hastalığının kalıcı olarak çözümünde tohumları etkilidir.
 • Ciltteki yaşlanma belirtilerinin hafifletilmesinde deve dikeni faydaları oldukça fazladır.


Deve Dikeni Zararları Nelerdir?

Faydaları oldukça fazla olan bu bitkinin elbette zarar ve yan etkileri de bulunabilir. Her şeyin fazlası gibi bu bitkinin çayının ve yağının fazla kullanımı da zararlı etkiler ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda alerjen etkilere de sahip olan bu bitkinin dikkatli kullanılması gerekir.

Harici kullanımında ciltte kızarıklıklara ve kaşıntıya neden olabilir. Bu durumda zeytinyağı ile birlikte seyreltilerek kullanılmalıdır. Ancak kızarıklık devam ederse kullanımı derhal bırakılmalıdır.

Deve Dikeni Otu Nereden Alınır?

Deve dikeni bitkisi, doğada kolaylıkla bulunabildiği gibi kurutulmuş yaprakları, tohumları ve deve dikeni yağını aktarlardan temin edebilirsiniz. Ayrıca Phytocenter aracılığıyla da Deve Dikeni İçeren Takviye Edici Gıda satın alarak, günlük takviye şeklinde de kullanabilirsiniz.

Güvenilir ve sertifikalı olan ürünlere ulaşmak için yine Aktarlar Birliğine üye olan aktardan alınmalıdır. Güvenilir olmayan ortamlardan ve platformlardan temin edilen deve dikeni ürünleri, faydadan çok zarar verebilir. 


Deve dikeni faydaları nelerdir?


Deve Dikeni Kullanımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Deve Dikeni Kimler Kullanamaz?

Deve dikeni, bu tür bitkilere alerjisi olanlar tarafından kullanılamaz. O nedenle kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Deve Dikeni Basura İyi Gelir mi?

Deve dikeni yararları arasında halk arasında basur olarak bilinen hemoroit de sayılabilir. Tohumunu ezip yağı ile karıştırdıktan sonra basurun üzerine sürülmesi durumunda rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Deve Dikeni Cinsel Gücü Artırır mı?

Cinsel gücü artırdığına dair bir bilgiye rastlanılmamıştır. 

Deve Dikeni İçinde Hangi Vitaminler Var?

Yüksek oranda lifle beraber C vitamini de içerir. Potasyum, kalsiyum, doymamış yağ asitleri, selenyum ve protein de bulunan diğer faydalı minerallerdir.

Deve Dikeni Kilo Verdirir mi?

Sindirimi düzenlediği ve enzimlerin salgılanmasını dengelediği için kilo problemine destek olduğu bilinir. 

Deve Dikeni Yoğurtla Yenir mi?

Bir çay kaşığı deve dikeni tohumu yoğurtla karıştırılıp yenilebilir. Yaprakları çay olarak içilebilir. Kökünde ise kusturucu bir etki bulunur.